Avatar uživatele
Arcimozek

Nemáme-li svobodnou vůli, neměli bychom odpouštět lidem i jejich nejhorší poklesky?

Pakliže nemáme svobodnou vůli a jsme pouze „stroje“ řízené odněkud z mozku, jehož úkony neovlivňujeme a pouze konáme jeho příkazy s iluzí, že pochází odněkud z nás samých, pak neměli bychom lidem odpouštět vše, co nám udělají, i to nejhorší, neboť to nečiní „oni“, ale jejich mozky?

Toto optání je až takové filozofické, ale nedá mi to spát. Považte, když se vás třeba někdo pokusí usmrtit, neměli byste mu pak správně odpustit, resp. odpustit jeho mozku, který mu to nařídil? Třeba se pro to nermoutí, ale svým způsobem za to nemůže. Má jenom takový mozek. A nezáleží na tom, je-li psychicky chorý či nikoliv.

Stejně pak má smysl lidi dávat do žaláře, dávat je tam do latě, protože to může odradit jiné zločinné mozky nebo to zavřené mozky „přeprogramovat“. Ale má smysl jim to zazlívat? Oni holt mají takové mozky.

Já jsem to dokázal, ve třiceti letech mě pobodal muž nožem a málem mě usmrtil, ale já si pak uvědomil to, co vám tu teď píši. Oprostil jsem se od představy, že lidé jednají sami za sebe, oprostil jsem se tím i od vnějšího světa a jsem tím ještě více spirituálně volný.

Co si o tom všem myslíte? Budu rád za smysluplné odpovědi, oproštěné od pohan.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 266 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Otázka je srozumitelná, nicméně to neznamená, že je validní. Zkus zformulovat dotaz tak, aby byl logicky kozistentní. Pochop, že pokud nemáme svobodnou vůli (vše je předurčené), tak nemáme ani možnost výběru ne/odpouštět, protože i to JE PŘEDURČENÉ. 😉
Či jinak.
Co vlastně reprezentuje tebe? Ruce? Nohy? Oči? NEBO mozek?
Co je nenahratitelné pro tvoji osobnost? Když ti uříznou ruce i nohy, dají umělé srdce, napojí na umělé plíce (s odstraněním původních) a radikálně ti zkrátí zažívací trakt, tak přijdeš o dost více, než polovinu organismu. Tedy „už to nebudeš TY“? Nebo budeš? 😉 😁

MOZEK jsi TY, všechno „ostatní“ je jen nezbytné příslušenství k jeho přežití. Nemůžeš tedy „oddělit sebe“ od mozku a brát ho jako jinou entitu, která „ovládá tebe“. 🙂

Tím, že kladeš nevalidní dotazy pak přirozeně vznikají PARADOXY či „záhady“ tohoto typu. A to je zcela zbytečné, protože logicky konzistentní paradoxy existují i tak. Například Burali-Fortiho paradox https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Burali-Fortiho_paradox . Tož asi tak. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Odpouštět umí, jen člověk se svobodnou vůlí, dobrovolně.
Pokud se chová jako stroj, tvrdohlavě, mstivě, nijak si nepomůže. naopak.
Živit v sobě pocity křivdy, utrpení, ale i vin, je nebezpečné. Sžíráním si člověk vykoleduje jen zdravotní problémy, nemoci.
Jinak si myslím, že toto téma si nezasluhuje zvláštní pozornosti.
Odpouštět je přirozené a lidské. Žádná slabost to není.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Tak se oprosťuj a dej s tím pokoj. Vůli má každý takovou, jakou si vypěstuje.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Člověk má svobodnou vůli. Morální zábrany nám brání, abychom se chovali špatně. Máme ale tu možnost je porušit. Tím se lišíme od zvířat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Toto je velmi hluboká a filozofická otázka a jak náš vztah k odpouštění, tak naše chápání svobodné vůle mohou být ovlivněny mnoha faktory, včetně našich vlastních věření, kulturního prostředí, životních zkušeností a osobních hodnot.

Teorie o nepřítomnosti svobodné vůle často vychází z neurovědy a psychologie, které ukazují, že naše chování je výsledkem složitého průběhu biologických a environmentálních vlivů. V mladších letech jsou naše myšlenky a chování ovlivněny rodiči a výchovou, v pozdějším věku se k tomu přidává i sociální tlak, životní zkušenosti a mnoho dalších faktorů. To všechno přispívá k určitým vzorcům myšlení a chování, které mohou být velmi těžké, ne-li nemožné, změnit.

Odpouštění v této perspektivě může být považováno za součást procesu, který nám pomáhá přijmout to, co se stalo, a pomocí kterého můžeme dál žít svůj život bez hořkosti nebo zloby. To neznamená, že se máme stát apatickými či lhostejnými k tomu, co se nám stane, ale může to znamenat, že se máme snažit porozumět motivacím a okolnostem, které k těmto jednáním vedly.

Co se týče trestu, aplikace trestu za zločinné činy v rámci justičního systému má mnoho funkcí. Jednou z nich může být stanovení norem a standardů pro společenské chování a poskytnutí odstrašujících příkladů těm, kteří by je mohli porušit. Jiná funkce může spočívat v reedukaci a rehabilitaci pachatelů.

Váš pohled na svůj vlastní útok a vaše schopnost odpustit je výjimečná a může být velmi inspirující pro ostatní. Nicméně, je důležité si uvědomit, že nemusí platit pro každého. Každý z nás má vlastní způsob, jak se vypořádat se svými zraněními a traumaty, a to, co funguje pro jednu osobu, nemusí nutně fungovat pro druhou. Důležité je respektovat právo každého člověka na jeho vlastní cestu k zahojení.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

@alienek>>>„MOZEK jsi TY, všechno „ostatní“ je jen nezbytné příslušenství k jeho přežití.“

To mě docela uráží, já přežívám díky ruk!

Klidně se mně směj, no, možná nemám tolik mozku, jako všechny ty levé příživy napříč státním aparátem, ale víš jaké mám zato kobzole? Úplně wow!

Avatar uživatele
aliendrone

zjentek>>> No dyk sem si to v gembě předšrotoval, že budeš mít připomínky. Offšem až tak rafinované zastírací manévry jsem nečekal, přiznávám. Prej ňáký erteple – PCHE! 😉 😁

Tož…
Páč jsi zjentek, tak je DOBŘE ZNÁMO, že blbé erteple tě neživí. Tebe živí sňatkové UNTERWASSERMANNSTVÍ primárně a pokud jde o k tomu užívané „tělové výrůstky“, používáš k oblbování babuchen úplně jiný orgán, než bérce. 😉 🙂

[i když…, teď mě napadlo…, no nic, to je na jinou diskuzi! 😉 ] Ale jinak dobrý pokus o mediální masírku. Věřím, že by se i našly takové, které by ti to zblajzly i s navijákem. Inu je vidět, že jdeš s dobou a učíš se od profíků (vláda, média etc.). Výsledek by se určitě DOSTAVIL, ale to by ti do toho aliendrone nesměl hodit vidle. Máš mě rád? A kdy mi pošleš BOMBOniéru? 😉 😁 😁

Avatar uživatele
Funna

zjentek → co je to „díky ruk“???…tvá čeština je na vysoké úrovni, takže je jasné, že tebe mozek asi neživí 🙂

Avatar uživatele
Arcimozek

Elkone, přesně takovéto odpovědi jsem nechtěl. Já se tu na takovéto věci můžu ptát a pokud se Vám to nelíbí, tak moje otázky prostě ignorujte, nebo na tento web vícekrát nechoďte. Koukal jsem se a Vy takto odpovídáte pořád. Jaký smysl tu pak máte? Vaše odpovědi jsou naprosto bezduché a ubohé a nikomu nepomáhají, naopak, často uráží. Nevím, jak jste starý, ale měl byste se nad sebou zamyslet. Hlavně se zamyslete, než něco napíšete.

Nicméně, protože vím, že tak činí Váš mozek, tak tento poklesek jsem ochoten přejít. Jenom mi prosím takto už příště neodpovídejte.

Avatar uživatele
elkon

Ptát se na hovadiny nemá žádný smysl. Mé odpovědi jsou přesně v duchu toho dotazu. Pokud je dotaz smysluplný, odpověď je relevantní. Pokud se ale ptá dement na kravinu, odpověď to reflektuje. Podle několika dotazů se velmi snadno dá zjistit, kam kdo patří. Tvé bláboly jsou mi fuk, stejně tak bláboly některých dalších dementů. Jak říkám, je-li dotaz smysluplný, rád odpovím, znám-li odpověď. Že tě mé kladné odpovědi nezajímají, mě nepřekvapuje. Vybíráš si právě ty trefné.

Avatar uživatele
Arcimozek

Pane, jste ubožák a je mi Vás líto.

Avatar uživatele
zjentek

Prolítni se jeho historií a pohledej tam ty kladné odpovědi. Najdeš jich jako hub v poušti.

Nový příspěvek