škubánek

Nechápu úkol z češtiny.

Musím utvořit souvětí podle grafu a určit druhy vedlejších vět, např. 1V -li, 2H, 3V – abychom.. Vysvětlete mi to někdo prosím. nebyla jsem týden ve škole a zítra na to píšem..:-( Děkuju mooc! 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Stejná otázka před několika dny. Stačilo zadat do archívu větu Nechápu úkol z češtiny a odpověď jste měla hned.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nechapu-ukol-z-cestiny

Je to opačný postup než při rozboru věty. Není to těžké. Napište si věty, spojujte je tak, aby se zadanou spojkou dávaly smysl. Jinak nejde vysvětlit. Nic těžkého, jen opravdu PŘEMÝŠLET.

Uvedu příklad na věty, které mě napadly.

Zavolali ho ve chvíli, kdy usnul.

1. VH, kdy 2.VV Pk

Přestože bylo ošklivo, odjeli autem do hor.

Přestože 1. VV – přípustková, 2. VH

1.VH, kdo 2.VV Po + i (kdo) 3.VV Po
Rád jezdí na hory, kdo lyžuje i sáňkuje.

1.VV- li, 2H, 3V – abychom.

  1. VV – mohu-li … , půjdu-li … , bude-li pěkné počasí – věta – doplňte druh
  2. HV – pojedeme na hory

3.VV – abychom se nadýchali čerstvého vzduchu. – doplňte druh vedejší věty

Tedy souvětí
Bude-li pěkné počasí, pojedeme na hory, abychom se nadýchali čerstvého vzduchu
Schéma věty, jak byste ji měla zapsat při rozboru

1. VV -li – věta ???, 2. VH, abychom 3. VV – věta ???.