anabela

Jak udělat graf souvětí?

Zdravím,pomůžete mi někdo prosím s grafem tohoto souvětí?
Prohlížíme-li pozorně hvězdné nebe,nalezneme někdy dvě hvězdy v tak značné blízkosti,že se ptáme,jsou-li jen náhodou tak blízko vedle sebe nebo tvoří-li ve skutečnosti jedinou soustavu,která se řídí zákonem přitažlivosti.

Nejlepší odpověď
annas

Jedna věta hlavní. Na ní závisí 1. VV – prohlížíme-li a 2. VV – že se ptáme – v grafu o stupeň níž.
Na 2.VV – závisí 3. VV – stupeň níž. Další závislost o stupeň níž od 3.VV – 4. a 5. VV – spojené spojkou nebo (v jedné rovině). 6. VV o stupeň – závisí na 5. VV.

Spojku „nebo“ bych nechala t, jak je v předloze, tedy bez čárky – hvězdy mohou ýt dvě vedle sebe nebo tvořit jedinou soustavu – mohou platit obě možnosti.

Další odpovědi
quentos

může některá z vět tohoto souvětí stát samostatně, aniž by to bilo do očí (není uvozena podřadící spojkou atd.)? To platí jen o druhé z nich. Druhá tedy bude věta hlavní.

Celej fór je v tom, umět se správně zeptat.

ZA JAKÝCH PODMÍNEK nalezneme dvě hvězdy ve značné vzájemné blízkosti? První z vět tedy bude příslovečná podmínková (podle zdroje je to podmnožina VV příčinných). Závisí na hlavní větě, je tedy nutné v grafu tuto závislost označit.

V JAKÉ BLÍZKOSTI? V tak značné, že se ptáme… třetí věta tedy bude vedlejší přívlastková.
NA CO se ptáme? (Na to,) Jsou-li jen náhodou… čtvrtá věta tedy jednoznačně předmětná (v grafu závislosti označíme závislost na hlavní větě), zatímco o té třetí by se dalo polemizovat.
Opět: NA CO se ptáme? (Na to,) tvoří-li ve skutečnosti… pátá věta tedy opět předmětná. Poměr meti 4. a 5. VV je diskutabilní – osobně bych ho viděl na vylučovací, v tom případě ale před „nebo“ patří čárka.
JAKÁ soustava? Soustava, která se řídí zákonem přitažlivosti. 6. VV tedy bude přívlastková a jelikož se týká soustavy zmíněné v 5. VV, bude závislá právě na ní.

Zdroj: nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=6429