Anikitos

Nebylo by samostudium daleko účinější než trávení let v zastaralém a neschopném školském systému?

Řekl bych sice, že je dnes většina lidstva natolik líné, že by se k tomu asi nikdo neodhodlal – myslím tím vůbec žádná škola jen učení doma a ve celkově ve světě…

Představoval bych si to tak, že by dětem poskytli základy rodiče = mluvit, číst, psát a základy počítání, a pak už by se učili sami a to co by chtěli. Četli by knihy všeho druhu jen z čisté touhy po poznání a po vědění a učili by se co jen, co by sami chtěli, jazyky jaké by chtěli.

*A pokud jde o zaměstnání – jako aby byli přijati bez jakéhokoli papíru (maturity a výš – prostě těch zbytečných dokladů o ”dosaženém vzdělání”) – tak by prostě ukázali co umí – nějak se osvědčili nebo by stačilo aby je to ten podnik naučil; zaškolil přímo v tom, co budou dělat.

*Shledávám dnešní školství jako velice zbytečné a spíš omezující – důležité je jen to základní vzdělání (tak do 7. třídy), kde Vás naučí číst, psát; a pak už je forma výuky v takové podobě, že to co se tam naučíte stejně zapomenete a neučí se tam stejně ani ty podstatné věci. nehledě na celkový fakt, že Vám škola zabije všechen čas – celý den od Po do Pá po celá léta co studujete.. -_-
Ve zkratce – je škola omezující (časově i ve vzdělání), stresující, dlouhodobá, neposkytuje výchovu v morálních ohledech ani neposkytuje podstatné vzdělání. Téměř vše, co se tam naučí se taky zapomene a je to na nic.

Podotázka: Proč si myslíte, že dnes tak málo lidí touží po poznání – po učení? Vidím to tak, že v dřívějších dobách by dali lidé cokoli, aby mohli studovat, ale neměli k tomu mnohdy dostatek příležitostí; dnes na oplátku je vědění k dispozici téměř všude a dostupné pro každého (internet, knihovny v každém městě,…), ale lidi o to nejeví zájem..

Nejlepší odpověď
dudu

Se zájmem si pročítám názory a poznatky od tzv. banánových dětí. Na otázku jak to dělají, že mají vynikající studijní výsledky zní nejčastěji – protože si to tak přejí rodiče a oni přece vědí co je pro nás dobré. Za zamyšlení stojí jakoby nový trend mezi našinci a ten uplatňují i naše vnučky. Studují dálkově vysokou a přitom pracují. Jedna na stálý úvazek ve školce, druhá pak coby brigádnice na seriovce. Obě vše v pohodě zvládají a přitom si pochvalují menší závislost na financích od rodičů.

Další odpovědi
ivzez

Anikite, nezlobte se, ale když vidím, co jste schopen napsat,
je mi jasné, že bez školy by to nešlo. Vy jste opravopis nezvládl
ani s učitelem, nezvládá jej ani řada dalších.

K čemu je vědění v internetu a samostudium, když nebudete vědět,
co se máte učit, co je důležité a co můžete jenom pročíst? Jak si
bez základních znalostí vyberete nebo zvolíte, co byste se měl naučit?

@Dudu,
nemíním nijak shazovat Vaše vnučky, ale tento trend je možný
díky tomu, že se stále snižuje úroveň vzdělání.

Vezměte si např., kolik lidí studuje dvě VŠ souběžně…

annas

Určitě nebylo.

Máte pravdu, že se v minulosti usilovalo o vzdělání, školní docházka byla uzákoněna až v 19. století.

Opakuji, jak je vidět z mé otázky, některé metody stále přetrvávají.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vysvetlit-skolni-vyuku-v-niz-leckde-pretravaji-postupy-z-19-st-prevzate-z-armady-z-kostela-a-z-manufaktury

Kde se stala chyba? Je na straně žáků, studentů i učitelů, nevím, jak je to teď, ale často to záviselo také na způsobu přijímacího řízení..

Samostudioum považuji za vhodné např. u vysokoškoláků, bez konzultace. s lektorem. Ale vyžaduje to motivaci, ccíl,, slchopnost sebehodnocení, schopnost porovnat výsledky, ale i možnost obrátit se na vyučující.

Toho jsou schopní jedinci spíš po maturitě, ale samozřejmě neplatí pro všechny.

Jinak za samostudium považuji rozšiřování základních vědomostí a dovedností při návštěvě školy nebo po jejím ukončení.

Objevují se případy, kdy rodiče sami učí děti, ty pak skládají zkoušky. Ale podle vaší úvahy by další potomoci, už nemohli vyučovat své děti, protože by jejich eventuální chyby nikdo neřešil a generace je předávaly dál.

Často jsou různé výjimky, které pochopí jen odborník atd. Vše záleží na zájmu a přístupu k tomu, dovědět se něco nového. Také na osobnosti učitele.

Navíc ve škole nejde jen o výuku, ale o výchovu, dodržování nejen morálních pravidel, vztahy mezi lidmi atd. Přece člověk je tvor společenský, potřebuje komunikovat.

„Přístup ke vzdělání je důležitý jako přístup k vodě“. Jan Sobotka

Není všechno jen černobílé, ale většina maldých považuje za nejdůležitější prostředek vzdělání – obrátit se na net a zeptat se, jak by měl udělat to či ono, ale zamyslet se nad problémem zřejmě „bolí“. Důležíte je chtít …

"Vědět a znát, to mnohý by chtěl, ale učit se nechce " Walther von der Vegelweide

„Jestliže neumíš, naučíme tě, jestliže nemůžeš, pomůžeme ti, jestliže nechceš, nepotřebujeme tě.“ Jan Werich

Drap

Nebylo. Takto by to nefungovalo. Co se podotázky týká, tak ta je postavena na zcela mylných základech.

Kepler

Možnost učit se doma základní dovednosti jako číst, psát a počítat existuje i dnes. 2. stupeň ZŠ se žáka snaží připravit na různé možnosti výběru a kolikrát na střední škole student ještě neví, co by chtěl dělat. Tak jak by se měl připravovat na budoucí povolání už od 10 let? Co mu bude platné, že se samostudiem naučil strojařině, když později zjistí, že ho to vlastně vůbec nebaví? V případě, že to dotáhne až na VŠ, teprve pak se může úžeji specializovat, např. doktorandským nebo postgraduálním studiem.

xxx3

Z otázky není patrné, zda se strefuje do školského systému v naší zemi nebo obecně. Pokud se jedná pouze o naši zemi, tak lze souhlasit s tím, že jsou zde jisté problémy, možná i dost zásadní (to by ovšem vydalo na dlouhou debatu). Nemyslím si však, že je vhodné vylévat s vaničkou i dítě. Nikde není psáno, že situace nemůže být ještě mnohem horší – a takové zhoršení by nastalo, pokud bychom celé školství jednoduše zrušili.
Mimochodem, pokud by měl jakýkoli zaměstnavatel své potenciální zaměstnance nejprve ozkoušet, tak by to přineslo řadu zajímavých situací. Zvláště přínosný by byl tento způsob výběru v oborech typu neurochirurgie, jaderné inženýrství nebo třeba pilotování dopravních letadel ;)

kurec

Jo tak pokud by mě nejaká firma přijala bez žádného papíru tak to jo teda

Mc Merkurion

… na to jak je to dlouhý, je to jen blbost na blbost …

Kelt

A kdo vám zajistí, že ty děti budou opravdu studovat.Když jsou ve třídě, učitel na to dohlíží, mohou se srovnávat s ostatními, ptají se. Kluk bude sedět doma, ale proč by si měl číst něco, co nemusí a nikdo ho nekontroluje. O tom dalším, jako je uplatnění v praxi ani nepíšu. No je to váš názor.