Hamon

Nebylo by lepší důchodcům zakázat pracovat?

Resp. pokud chce pracovat, odebrat důchod.
Osobně si myslím, že zákazem práce v důchodu by bylo možné zaměstnat poměrně dost osob v produktivním věku, kteří by jinak byli na podpoře a ztráceli pracovní návyky. A určitou část toho, co by nebylo potřeba vyplácet na podpoře, by se mohlo dát důchodcům.
Nebyli by spokojeni všichni?
Doplňuji:
Jak píšu – pokud chce pracovat, ať pracuje. Ale užívat si důchodu a přitom pracovat, to se přímo vylučuje. A myslím, že kdyby důchodci dostali pět, šest, osm tisíc čistého navíc, spousta z nich by nebyla nucena pracovat, aby vůbec pokryli životní náklady.

Nejlepší odpověď
fcoop

Ty se vážně domníváš,že jsou důchodci taková brzda rozvinuté kapitalistické společnosti?
Nebylo by tedy levnější všechny důchodce internovat do nějakého pracovního tábora?

Makali by jen za stravu,stát by ušetřil – nebyli by spokojeni všichni?

Lidi,kteří se domnívají,že důchodci chodí makat z dlouhé chvíle,protože je už nebaví přehazovat prachy na půdě vidlemi,tak ti se důchodu dožijí také a vsaď se,že rychle změní názor.

Další odpovědi
pusinka50

Jo, já s touto myšlenkou souhlasím. Kdyby to tak opravdu fungovalo, aby důchodci přidali pár tisícovek a on by si konečně začal opravdu užívat života na zahrádce nebo u moře. Myslím, že kdyby důchodci měli dost peněz na nějaké to užívání, tak by nechodili do práce a nezabírali místa mladším. Přece každý rád „vypne“ a věnuje se jen svým zájmům, vnoučatům, dětem. Na seberealizaci se v práci v důchodovém věku moc nevěřím, to může platit u úplně opuštěných důchodců, kteří nemají svou rodinu a jdou si do práce s někým „pokecat“. A zas jsme u peněz, kdyby je měli, tak se mohou přihlásit do rúzných kursů, od vaření po jazykové, získali by známé příp. i kamarády, mohou se vzdělávat podle libosti a mohou si tím připadat užiteční nebo to jen dělat pro sebe. Napiš to třeba na FCB panu Sobotkovi i jiným představitelům vlády, třeba se nad tím nápadem zamyslí. Já bych nebyla proti.

arygnoc

začneme sa o tom baviť, keď budete dôchodca.

tu sa nejedná totiž iba o peniaze (i keď často najmä o tie), ale i o to, že i dôchodca, starý človek, môže mať zmysel života – a tým často býva práve práca, činnosť, ktorá človeka napĺňa (nehovorím napr. o kopáčoch kanalizácie).

A to nehovorím o využití životných i profesných skúseností.
Doplňuji:
Nemôžete to posudzovať iba z materiálneho hľadiska – i keď to je samozrejme dôležitý faktor, lebo mnoho dôchodcov proste pracovať musí, aby prežili.

Takže súhlasím s tým, že keby dôchodcovia dostali dosť koruniek, mnohí z nich by nepracovali.

Na druhej strane by sa zasa našlo dosť tých, ktorí by pracovať chceli, najmä tí, ktorí svojou prácou žijú – väčšinou ľudia s nejakým tvorivým zameraním (umeleckým, vedeckým), ľudia, ktorí pracovali celý život hlavou (neviem si predstaviť sústružníka po odmakaných 40 rokoch,m že by sa i v sedemdesiatke hrnul k sústruhu).

Takže ono to je i nie je iba o peniazoch.

mosoj

Státní zaměstnanci pracovat nesmí ( ovšem pouze ve státní sféře).
Jinak je tvůj názor naprosto zcestný a nechápeš co je to důchod. Já mám pěkný důchod a ještě podnikám, také ti to vadí ? Důchod mám za 45 let poctivé a docela těžké práce. Klidně bych mohl nepodnikat.
Doplňuji:
Tak ty chceš nařizovat soukromému podnikateli koho má zaměstnávat. No to se musíš vrátit do socialismu. Naprosto zcestné !! v dnešním společenském zřízení.

A to jsem zde považován za člověka levicového smýšlení !!

Fyzik

Myslím si, že ne, starý člověk má právo dostávat peníze, a když má i chuť pracovat, tak do toho. Mladí oproti tomu mají jednak úplně jiné zaměření a jsou i průbojnější, tudíž sehnat si práci by přece neměl být problém. Nebo vy znáte případ, že by někdo místo studenta zaměstnal důchodce? To snad ne. :)

johana 56

Otázka není tak jednoduchá,jak se jeví.Jsou důchodci,kteří pracovat ještě mohou,jiní ne.Mají také různé potřeby a způsob života.Zcela proti pravidlům by se dalo odpovídat opět dotazem.Jsou na tom důchodci tak dobře,aby pracovat nemuseli?
Nejen madší ročníky,natož představitelé státu,(kteří se ani náhodou nestydí pobírat k platu také důchod),se nezamýšlí nad tím,že spousta souučasných důchodců má svou,ve většině případů skuteěně zaslouženou,ač nepříliš závratnou penzi.Byly doby.kdy prostě nešlo říci že pracovat nemusím,protože se mi nechce.Jsou to lidé,kteří mají odpracováno čtyřicet i více let.Zpětně lze posoudit vývoj techniky a automatizace výrobních provozů,kde je postupně nahrazována fyzicky náročná, avšak nejméně oceňována lidská práce.Ta byla a bude potřebná vždy,všichni nemohou zastávat jen řídící a vedoucí funkce.
Vše stále více souvísí se slovíčkem průměrnost.Kolik pracujících dosáhne na průměrnou mzdu,kolik důchodců na průměrnou penzi?

K doplnění

Bylo by to ideální řešení.Za cenu zamezení zaměstnávání „na černo“,zneužívání nedostatku pracovních příležítostí.Čím méně legálně zaměstnaných,tím nižší odvody do státní kasy.Proč se i nejvýše postavení představitelé státu svých důchodů nevzdají?
Jen tak pro zamyšlení – umíte si v současnosti sám sebe představit jako důchodce bez přivýdělku,s příj­mem kolem 10 500 Kč,ze kterého jen náklady na bydlení činí 7 400 Kč?

Reuef

Tak by ti duchodci pracovali na cerno a co dal ? Daval bys jim pokuty, zaviral do vezeni ? A o tom ze se na ten dost mizernej duchod vetsina z nich drela celej zivot nemluve…

honza19hk

Proč by nemohli pracovat. Místo je i pro mla´dáky jen se musí snažit si něco najít a nebýt moc vybíravý. Pokud se ale někomu prostě makat nechce tak a´t si trhne.Nevidím důvod ,proč by jim měli důchodi uvolńovat místo.
Pokud chceš pracovní místa tak začni vyhazovat zahraniční dělníky, problém je ale v tom že češi jsou moc vybíraví a za plat co mají ukáčka ti nikdo makat nebude.
A to není způsobeno důchodci.

anonym

Osobně se mi líbí jiná vize!
Nazývá se to Nepodmíněný základní příjem a je to zřejmě cesta budoucnosti.
Někde už to funguje.
Bohužel 14.1. 2014 skončila kampaň, takže svůj případný souhlas vyjádřit podpisem k petici na EU už nelze.
http://abeceda­podnikani.cz/e­konomika/co-je-to-zakladni-prijem
http://www.vel­kaepocha.sk/20130714­21435/Uvaha-Nepodmineny-zakladni-prijem-utopie-nebo-moznost.html
http://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/on­line/2013/40-2013/hozena-rukavice-nepodmineny-zakladni-prijem

anonym

Hamone, tak teď jsi tomu dal. Proč se ale zastavit v půli cesty?
Vždyť nechej tu bezcennou bandu důchodců rovnou z ČR vypráskat. Nakonec proč ti idioti ještě v důchodě chtějí dělat práci, kterou v převážné většině nikdo jiný dělat nechce? A ať nekecají, že jim chybí peníze, však už si vydělali dost. Nic bych jim nedala.
Práce má pro důchodce také společenský aspekt. Tušíš co to je?
Doplňuji:
Také si k důchodu přivydělávám. Na rozdíl od nedůchodců důchodci nemohou při zdanění příjmů uplatnit odpočitatelnou položku. To se ti zdá jako malá diskriminace?
Proč si přivydělávám? Protože moje práce má pro mne hlubší smysl, než jenom nějakou tu tisícovku navíc. Moc dobře se mi poslouchá, že jsem někomu pomohla, že je někomu díky času, který jsem mu věnovala, lépe. Dělám to, co mne naplňuje a těší. A to je pro každého člověka splněný sen.

marci1

Není to tak jednoduché. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby se jim důchody zvedly a pracovat nemuseli. Maminka kolegyně má 8 300,– důchod a za byt platí 6 300,–. Pracovat již ze zdravotních důvodů nemůže, má 80 let. Musí chodit žádat o příspěvek na bydlení a věřte, že jí to není vůbec příjemné. A hodně důchodců nechce žádat o příspěvek na bydlení, protože se za to „stydí“. Celý život pracovali a teď mají pocit, že chodí „žebrat“. Je to velmi smutné ! ☹

alexandra

No úplně super to řekla Pusinka50.Důchodci by si měli užívat důchodu,a navíc,když se ten důchod teď pořád posunuje,tak už přece nemůžou tolik zvládat.Já už se nemůžu důchodu dočkat a asi půjdu o něco dříve.Ale je pravda,že každý důchodce pracuje jenom kvůli penězům,takže kdyby byly důchody větší,určitě by všichni doma odpočívali a věnovali se koníčkům.S tím posouváním věku do důchodu,už si ho nikdo moc neužije.

anonym

Já to vidím jasně:
http://www.cau­cesko.cz/nepod­mineny-zakladni-prijem/
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Z%C3%A1kl­adn%C3%AD_nepod­m%C3%ADn%C4%9Bn%C3%­BD_p%C5%99%C3%AD­jem

Hamon

Zní to zajímavě, ale nejsem si jistý realizovatelností v dohledné době. Technologie máme vyspělé, ale pochybuju, že lidskou práci dokáží nahradit v potřebné míře.

anonym

Nejedná o vyspělost technologií. Je spočítáno, že stát vynaloží na sociálních dávkách a podporách v nezaměnosti, na provoz všech PÚ a sociálek, jejich úředníků atd. mnohem větší výdaje než kdyby každému občanovi vyplácel určitou finanční částku, ze které by se dalo vyžít. Ti, kdo by chtěli vyšší životní standard atd. ti by pracovali nebo podnikali. Uvolnil by se tím pracovní trh.

bolak

Zajímavej článek, nevíš jestli už se to někdy diskutovalo veřejně, třeba v nějaký televizní debatě týkající se ekonomiky a politiky? Zajímalo by mě co by k tomu řekli odborníci.

anonym

Diskutuje se o tom veřejně dlouho a nejen u nás, v programu to mají i u nás Piráti (moje strana). Jestli tě to zajímá, pošlu ti toho víc.

Hamon

Moje myšlenka je taková, že důchod a práce nejdou dohromady. Neexistuje nic takového, jako pracující důchodce. Buď pracuje a je zaměstnanec, nebo je v důchodu a je důchodce.

Jestliže chce pracovat, z jakéhokoli důvodu, OK, klidně ať si člověk pracuje třeba do smrti, ovšem pak je zaměstnanec a důchod mu nemá náležet. Osobně si myslím, že důchod je pro odpočinek. Jestliže si chce užívat důchodu, nemůže pracovat.

Kdyby důchod činil, řekněme, sedmnáct tisíc měsíčně, pak jak psala pusinka50, leckdo by NEMUSEL pracovat. Měl by na zajištění životních nákladů a ještě by zbylo na společenské akce. Nevěřím, že si důchodce jde do práce pokecat. Kdyby mi se mi chodili zaměstnanci do práce vybavovat, brzy by byli odejiti. Naopak, když bude mít důchodce dost peněz na různé koníčky a mohl tak potkávat lidi se stejnými zájmy, opravdu by chtěl chodit do práce? Nevěřím.

A tím, že by důchodci byli na odpočinku, se uvolní dost pracovních míst pro mladší. Ruku na srdce, budou víc pracovat, víc vydělají, víc utratí, víc odvedou na daních. A protože nepobírají podporu v nezaměstnanosti, státu zůstává víc. A z toho všeho je možné důchodcům přidat právě ty potřebné peníze.

Ta nařečení, že bych důchodce chtěl odstranit, považuju za hodně nepovedené vtipy. V opačném případě prosím o citaci, kde jsem toto řekl.

anonym

Hamone, nemáš pravdu. Na tvou otázku jsem reagovala po jejím doplnění. A to původní dotaz nijak výrazně nevylepšilo. Sociální politikou, do níž spadá i otázka práce důchodců, se tu zabývají podstatně schopnější mozky, než je ten tvůj nebo můj. Co vymysleli, to tu máme.
Obecně mi vadí pojetí tvé otázky. Skutečně to navozuje dojem, že jsi proti důchodcům (nejen proti jejich práci) zaujatý. Není to první kritika tohoto druhu, kterou za poslední rok někdo z vás mladých a poměrů v ČR naprosto neznalých lidí na adresu nás dříve narozených vznesl. Vnímám ve tvé otázce nedostatek taktu a tolerance. Určitě sis nedal práci s tím, aby ses nějakého důchodce zeptal, proč pracuje.
Nejde jenom o otázku osamělých důchodců, ale starších lidí všeobecně, kteří díky práci mají možnost dalšího osobního růstu, kontaktu s lidmi, učení se novým věcem, postupům atd.
Těžko si dovedeš představit, jak se rodiče vyrovnávají s odchodem dětí z domova. Jak je složité najít užitečnou „náplň“ života, když jsi výchově dětí věnoval všechen svůj čas. Život není tak jednoduchý, jak si představuješ a stále tě bude učit něčemu novému. Celý život se s něčím budeš muset vyrovnávat. Nikdy nebudeš na všechno dost připravený.
Asi jsi nikdy neslyšel, že dříve narození, kteří nepřerušili kontakt s lidmi a pracují i při důchodě, nemají tak časté problémy se sklerozou, Alzheimrem a jinými poruchami. Jsou déle svěží a akční.
Důchodci z Německa a Anglie jsou na tom finančně podstatně lépe než ti naši. Mají dost prostředků na to, aby si konečně mohli splnit své sny a jezdit na zahraniční zájezdy, na které během produktivního života neměli čas.
Naši důchodci mají prostředky s bídou na to, aby cestovali mezi nemocnicemi a zdravotními středisky (tedy ti šťastnější, kteří na to mají peníze).
Bydlím v domě, kde pracují důchodci, Cikán a práci se štítivě vyhýbají dva nájemníci ve věku přes 50 let. Přes to, že by je zbavila rizika, že přijdou o střechu nad hlavou, protože nemají peníze na placení nájemného.
Znám dost pracujících důchodců, se kterými jsem během svého života měla možnost pracovat. Chodit se vybavovat mohli pouze ti na vrátnici. Všichni ostatní byli perfektní a velmi zkušení odborníci na svých místech. Zajímavé bylo, kolikrát se nahonem pro takového důchodce jelo domů, když už na důchod odešel a něco v práci „vybouchlo“. Když si myslíš, že mladá a nezkušená generace je tak bezvadná, tak proč to bez těch veteránů nešlo?
Když jsem kdysi potřebovala najít v archivu radnice jeden spis, tak mi ho musel přijít vyhledat archivář, který byl 15 let na důchodě. Podobných zkušeností jsem za svůj život udělala dost. Dobrý pracovník zraje jako víno.
S uvolněním pracovních míst si nedělej iluze. Pokud by do důchodu odešli pracující důchodci, tak se uvolní místa hlavně ve službách a bude problém, je obsadit zaměstnanci v produktivním věku. Za stejné peníze to dělat nebudou.
Pokud jde o důchodce pracující ve významných pracovních pozicích různých institucí a závodů, tak se neboj, ono je dost tobě podobných mladých lidí, kteří jim svou nelibost dávají najevo.

Všechno je to ale zhola zbytečné plácání dlaní do vody. Na plošné navýšení důchodů nejsou peníze, protože ty tento stát a naši politici využili na jiné potřeby než je zabezpečení důstojného stáří pro občany, kteří celý život poctivě pracovali. O naše důchody jste se nám postarali vy mladší.

pusinka50

z různících se odpovědí si nejsem moc jistá, jestli Hamona všichni dobře pochopili, co tím vlastně opravdu myslel?

Hamon

Obávám se, že jsi jediná. Myslím, že za to může nejspíš nepříliš vhodně položená otázka, doplnění asi už moc lidi nečetli. Zkusím si to vzít k srdci.

ivzez

Hamone, já Vám myslím rozumím, ale otázka opravdu byla formulována poněkud nešťastně.

Jinak to, co si představujete pro důchodce už platí pro předčasný důchod – člověk, který pobírá předčasný důchod, nesmí vykonávat činnost, která zakládá účast na důchodovém pojištění (podnikání se ziskem něco málo nad 60.000 Kč ročně nebo zaměstnání).

Nevím, jak moc vidíte do problematiky pracujících důchodců, ale vězte, že většina dnešních důchodců začíná na částkách slabě nad 5.000 Kč měsíčně, z čehož se opravdu vyžít nedá.

Ještě před pár lety (tuším do roku 2009) musel člověk, který požádal o důchod ukončit zaměstnání, pokud chtěl dále pracovat, pak pouze se smlouvami uzavíranými na jeden rok. Toto opatření bylo od 1. ledna 2010 zrušeno. Domnívám se, že to bylo na požadavek zaměstnavatelů a odborů.

Spousta důchodců dnes pracuje např. za 6.000 hrubého, nedomnívám se, že by někdo z mladých za takové peníze pracoval. Ono je to málo i pro ty důchodce, ale spolu s důchodem už nějak vyjdou.

Každopádně myšlenka, že by důchody měly být takové, aby důchodci pracovat nemuseli, je podle mne dobrá. Ale toho se asi nedožijeme.

Hamon

Zkusím to rozepsat:

Hamon

Proč se mi na Ctrl+V přísěvek odeslal?
Už mě to přešlo :)

Hamon

mosoj: proti podnikání nemám vůbec nic, naopak, chválím. Ale to je něco jiného, než nad čím se zamýšlím.

mosoj

Ne, ne já si myslím své !!! Tvůj příspěvek to říká ! Jinak si ale myslet můžeš co chceš. Mně to nevadí a nic ti zakazovat nebudu.

Hamon

Až teď jsem si všiml tvého doplnění: „Tak ty chceš nařizovat soukromému podnikateli koho má zaměstnávat“

Předpokládám, že doložíš, kde něco takového říkám, nebo že se omluvíš. Sorry, ale chováš se jako idiot.

mosoj

Nebudu nic dokládat a přivítám když důchody zvýšíš.

Jenom doporučuji se zamyslet nad tím co je důchodová dávka a za co se dává.

Téměř všichni důchodci kteří něco umí a znají, pracují a za pěkné peníze. Být zaměstnavatelem zaměstnával bych je také.
Mladí chtějí jenom pěkný plat, ale k tomu se musí vypracovat a něco se naučit. Kdo má vzdělání a je schopný, pracuje !

Hamon

Myslím, že už jsem to tu napsal naprosto jasně. Celkem třikrát.
Komu nestojím za to, aby se zamyslel nad tím, co říkám, tomu nemá smysl vysvětlovat to.

Hamon

fcoop: opravdu je takový problém chápat psaný text?

fcoop

Ten tvůj ani ne.

Hamon

Tak proč odpovídáš na něco, na co se nikdo neptal? Proč mi „vkládáš do úst“ pravý opak toho, co píšu?