successful

Jak je to s odchodem ze školy a pojištěním?

Ahoj, měl bych tři větší otázky, se kterými si moc nevím rady. Něco jsem hledal na internetu, ale nemám v tom zcela jasno.

  1. Jak je to s ukončením studia a povinností v rámci pojištění? Není to tak, že do 3 dnů se musím přihlásit na úřad práce a pak odvádí pojíštění stát (než si najdu práci)? Někdo mi totiž dnes říkal, že hned po ukončení studia musím jít na pojišťovnu. Tak v tom mám teď zmatek. Nějak nevím, proč bych tam měl hned po ukončení školy chodit, vlastně nevím proč bych tam měl vůbec chodit, když přece stačí jít na ten ÚP.

Ještě jiná věc by byla, kdybych už měl zajištěnou práci, na kterou bych nastoupil hned po škole. To by pak pojištění odváděl zaměstnavatel a už bych to nemusel řešit a nikam chodit (Tu ale sehnanou nemám).

  1. V tomhle mám taky zmatek. Myslel jsem si, že přestávám být žákem školy poté, co podám žádost o ukončení studia. Bylo mi ale řečeno, že žákem přestávám být až mi dorazí dopis ze školy ohledně ukončení studia. Ten prý vždy chodí poštou (může to trvat i několik dní – po tom, co už tu školu nenavštěvuji).

Je to pravda? Pokud by to tak bylo, znamenalo by to, že na ÚP bych se měl přihlásit do 3 dnů až potom, co mi příjde ten dopis.

  1. A trochu otázka bokem. Delší dobu jsem uvažoval o tom, že bych podnikal, vím i v čem, jakýs kapitál mám a základy podnikání bych taky měl. Není mi to ale opět jasné s tím pojištěním a ÚP. Co kdybych chtěl po škole podnikat, ale ne přímo hned po ukončení studia (hned den na to). Myslím třeba tak za 2 týdny po ukončení – abych se totiž ještě líp seznámil s tím podnikáním a víc se na to připravil a hlavně taky trochu rozšířil ten kapitál – prodejem některých osobních věcí a jedné cenné sbírky, kterou mám. Na to bych potřeboval pár dní než by se mi to podařilo vše prodat. Jak by to tedy bylo s tím pojištěním a ÚP. Měl bych se vůbec na ten pracák zapisovat, když to vlastně znamená zapsat se do rejstříku, který mi pomáhá najít práci?

V podnikání bych si to musel vše odvádět sám atd, tohle všechno vím, to je mi jasné. Že bych chtěl ale zcela určitě podnikat si nejsem ještě na 100 % jistý, proto se ptám i na ty ostatní věci – co kdyby, když ještě tápu ohledně toho podnikání. Taky jsem si totiž říkal, že bych chvíli pracoval a do podnikání se pustil až po nějaké době.
Myslím, že na tu pojišťovnu bych musel jít jen, když nepůjdu na ÚP a to do 8 dnů. Pak bych to dváděl v minimální možné výši jako osoba bez zdnitelných příjmů. Ale nevím to jistě.

Kdo víte, prosím, budu rád za jakoukoli odpověď na některou z těch tří otázek. Děkuji.

Odpovědi
Aura

1)Když jdeš na úřad, tak za tebe bude zdravotní pojištění odvádět stát. Jen nevím, jestli musíš pak zajít i na tu pojišťovnu, abys tam podal to oznámení, že jsi registrovaný na ÚP. Možná to dělají oni na tom pracáku, že dají sami vědět té pojišťovně. Tak se jich na tom pracáku zeptej.
2)Žákem přestáváš být v určitý den školy. V případě úspěšně absolvováné SŠ je to poslední den prázdnin, to je zároveň poslední den školního roku =31. srpen. Když píšeš teď v říjnu, tak hádám, že jsi asi studium ukončil sám (nebo podzimní maturita), takže den ukončení studia je ten, který jsi vyplňoval v tom formuláři o ukončení. To může být ten den, kdy jsi podal tu žádost anebo určitý den, kvůli kterému odcházíš, třeba den zkoušky – závěrečné, ať už úspěšně nebo neúspěšně vykonané.
Není pravda, že bys přestával být žákem školy až ti přijde dopis o ukončení. Na ÚP musíš do 3 dnů po ukončení školy i bez toho dopisu o ukončení… Dodáš jim ho pak dodatečně.
3)Tohle moc nevím, jak je to s podnikáním. Možností je asi víc, třeba jít podnikat hned po škole, tzn zapsat se třeba živnostenský úřad. Nebo nechodit na ÚP, ale to se pak musíš do 8 dnů přihlásit na pojišťovně a sám ze svého pak odvádět zdravotní. To je myslím něco přes 1000 Kč. A takhle to odvádět až dokud se nepustíš do toho podnikání (nebo nenajdeš práci nebo se nepřihlásíš na pracák). Anebo můžeš i na ten ÚP a najít si práci a až pak se pustit do podnikání. Nebo pokud bys byl stále na ÚP, a neměl bys práci a pak se rozhodl podnikat, tak jednoduše se z ÚP odhlásíš a hned se registruješ někde jako podnikatel.

ivzez

1)
Nestačí se přihlásit na ÚP, veškeré změny jste povinen nahlásit úřadům
i zdravotní pojišťovně do 8 kalendářních dnů od data změny.

Ukončíte-li studium v průběhu října, stačí se na ÚP zaevidovat a změnu pojišťovně nahlásit do 8. prosince 2020.
Ke stejnému datu byste v případě, že byste se na ÚP neregistroval, musel zaplatit zdravotní pojištění jako OBZP.

8. prosinec není chyba > dokud listopad neskončí, nebudete vědět, jestli za Vás
za listopad 2020 zdravotní pojištění neodvede někdo jiný (zaměstnavatel nebo stát).

POZOR: Nikdo není povinen se registrovat na ÚP,
jde o právo, nikoliv povinnost nezaměstnaných.

2)
Písemné oznámení (nikoliv žádost) o zanechání studia je dobré řediteli školy doručit tak, aby
Vám škola stihla potvrzení o ukončení studia zaslat včas (k datu, k němuž chcete skončit).

3)
Budete-li chtít vykonávat SVČ, nemusíte se na ÚP registrovat vůbec, protože
začátek podnikání nemusí bezprostředně navazovat na ukončení školy.

Na živnostenském odboru Vám poradí, do kdy se kam musíte přihlásit jako podnikatel.

POZOR: Budete-li podnikat, nemůžete být zároveň evidován na ÚP
(není možný souběh evidence na ÚP a SVČ vedlejší).