Avatar uživatele
MonkeyKing

Našlo se tělo zmizelého spisovatele a letce Antoine de Saint-Exupéry?

Slyšel jsem, že někde spadl s letadlem (myslím že do pouště nebo moře – nejsem si jist).

Hledal ho někdo?
Našlo se alespoň letadlo?
Myslíte, že je náhoda, že psal v Malém princi o pádu letadla a to bylo i jeho osudem?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, fcoop, marci1 před 3812 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Záhada Exupéryho smrti vyřešena – sestřelil ho pilot Luftwaffe

Exupéryho tělo se nikdy nenašlo. Části jeho stroje objevili potápěči až v roce 2000.

Záhada smrti slavného autora Malého prince Antoina de Saint-Exupéryho trápila generace čtenářů. Tajemství je nyní vyřešeno. Spisovatele sestřelil bývalý německý stíhač Horst Rippert. Přiznává se k tomu v nové knize, která pátrání po autorovi nejen Malého prince popisuje.

Antoine de Saint-Exupéry byl světoznámý spisovatel i jeden z nadšených průkopníků letectví. V počátcích aviatiky několikrát přeletěl Saharu i jihoamerické Andy. Svými riskantními výkony se Exupéry proslavil už během života. O to větší tajemství po léta doprovázelo jeho smrt. Jeho neozbrojený letoun zmizel beze stopy na konci druhé světové války. Konec spekulacím teď udělal Horst Rippert, bývalý pilot Luftwaffe. „Můžete přestat v pátrání. Já jsem sestřelil Saint-Exupéryho,“ zní Rippertovo přiznání.

Incident se měl odehrát 31. července 1944. Francouzský spisovatel dopoledne odstartoval z korsického města Borgo na průzkumný let směrem k pevnině, kde spojenci připravovali další vylodění. U Marseilles ho zahlédla německá stíhačka, kterou pilotoval Rippert.

U vraku ležely úlomky Messerschmittu, které nasměrovaly další pátrání do Německa. Když historici oslovili Horsta Ripperta, hned se přiznal. Svého činu údajně dodnes lituje. „Nevěděl jsem, kdo v letadle sedí. Kdybych to věděl, nestřílel bych. Na jeho knihách jsme vyrůstali, všichni jsme je četli a milovali,“ říká Rippert.

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/9091-zahada-exuperyho-smrti-vyresena-sestrelil-ho-pilot-luftwaffe/

Doplňuji:
Další zajímavá informace od známého reportéra Stanislava Motla z 29. ledna 2012

Přestože v troskách letounu Exupéryho tělo nebylo, je možné, že tehdy v létě 1944 byl přece jen, coby mrtvý, objeven. „Předloni se s tím svěřil jistý rybář, který byl v době sestřelení letounu na moři. Ve svých více než devadesát letech přiznal, že mrtvé tělo zbavil pro něho tehdy velmi vzácného oblečení – bundy s beránkem, vysokých bot, a tělo pohřbil na jednom z okolních ostrůvků. Zbývá tedy pokusit se na daném místě kopat…“ říká Standa Motl. Proti tomu se však prý ostře postavila rodina Saint-Exupéryho. Ostatně jeho příbuzní dělali i vše možné pro to, aby Exypéryho letoun nebyl vůbec zkoumán a zůstal na mořském dně. Může to být i proto, že autorská práva, podle francouzských zákonů, trvají o desítky let déle než obvykle – ovšem jen za předpokladu, že autor je takzvaně nezvěstný… Což je stále případ Antoina de Saint-Exupéryho… „Výnosy z jeho díla jsou stále obrovské. Vždyť třeba zrovna kniha Malý princ je po bibli druhou nejpřekládanější knihou na světě, takže není divu, že se příbuzní brání,“ vysvětluje Motll.

http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti-pribehy/167707/st­anislav-motl-odhaluje-tajemstvi-trosky-ceskeho-letadla-nasli-ve-francii.html

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Tělo A. de Saint-Exupéry se nikdy nenašlo. V roce 2004 ( po šedesáti letech ) se našel vrak jeho letadla ( v moři ). Knihu „Malý princ“ napsal rok před smrtí a kdo ví, možná to nebyla jen náhoda. Více ve zdroji : http://zpravy­.idnes.cz/nas­li-vrak-letounu-saint-exuperyho-d6v-/zahranicni.as­px?c=A040407_211207_zah­ranicni_fri

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Telo ani jedného člena z jeho posádky sa nenašlo, čo je aj prirodzené, vzhľadom na dlhú dobu 60 rokov od zostrelenia po nájdenie vraku v oceáne…

A. de Saint-Exupéry jednu dobu slúžil ako veliteľ leteckej stanice na myse Juby na západnom pobreží Afriky, ktorá zabezpečovala lety na linke Toulouse – Dakar. Svoje skúsenosti z tejto služby využil v knihe Letecká pošta a práve v osobe pilota havarovaného v púštnych pieskoch Sahary v príbehu Malého Princa a jeho hľadanie zmyslu života. Je pravda, cítil istú neistotu, čakanie smrti, (podľa spomienok jeho bývalých spolubojovníkov z vojny) ako veliteľ bojového lietadla vedel, že malá rýchlosť lietadla mu nedáva veľkú šancu prežiť v prípade napadnutia nemeckým stíhačom, čo sa aj v príbehoch Malého princa odzkadľovalo a neskôr stalo smutnou skutočnosťou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hamon

Wiki by ti měla dát odpovědi – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/An­toine_de_Saint-Exup%C3%A9ry#­Posledn.C3.AD_let.

Jeho osud a Malý princ – myslím i nemyslím, že jde o náhodu – jako pilot měl dvě desítky let na to, aby přemýšlel, co se může v letadle stát.
Doplňuji:
Teorie o sestřelení má poměrně vážné trhliny, např. tu, že v dané době a na daném místě nebyl žádný souboj hlášený.

Upravil/a: Hamon

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek