MonkeyKing

Našlo se tělo zmizelého spisovatele a letce Antoine de Saint-Exupéry?

Slyšel jsem, že někde spadl s letadlem (myslím že do pouště nebo moře – nejsem si jist).

Hledal ho někdo?
Našlo se alespoň letadlo?
Myslíte, že je náhoda, že psal v Malém princi o pádu letadla a to bylo i jeho osudem?

Nejlepší odpověď
annas

Záhada Exupéryho smrti vyřešena – sestřelil ho pilot Luftwaffe

Exupéryho tělo se nikdy nenašlo. Části jeho stroje objevili potápěči až v roce 2000.

Záhada smrti slavného autora Malého prince Antoina de Saint-Exupéryho trápila generace čtenářů. Tajemství je nyní vyřešeno. Spisovatele sestřelil bývalý německý stíhač Horst Rippert. Přiznává se k tomu v nové knize, která pátrání po autorovi nejen Malého prince popisuje.

Antoine de Saint-Exupéry byl světoznámý spisovatel i jeden z nadšených průkopníků letectví. V počátcích aviatiky několikrát přeletěl Saharu i jihoamerické Andy. Svými riskantními výkony se Exupéry proslavil už během života. O to větší tajemství po léta doprovázelo jeho smrt. Jeho neozbrojený letoun zmizel beze stopy na konci druhé světové války. Konec spekulacím teď udělal Horst Rippert, bývalý pilot Luftwaffe. „Můžete přestat v pátrání. Já jsem sestřelil Saint-Exupéryho,“ zní Rippertovo přiznání.

Incident se měl odehrát 31. července 1944. Francouzský spisovatel dopoledne odstartoval z korsického města Borgo na průzkumný let směrem k pevnině, kde spojenci připravovali další vylodění. U Marseilles ho zahlédla německá stíhačka, kterou pilotoval Rippert.

U vraku ležely úlomky Messerschmittu, které nasměrovaly další pátrání do Německa. Když historici oslovili Horsta Ripperta, hned se přiznal. Svého činu údajně dodnes lituje. „Nevěděl jsem, kdo v letadle sedí. Kdybych to věděl, nestřílel bych. Na jeho knihách jsme vyrůstali, všichni jsme je četli a milovali,“ říká Rippert.

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/9091-zahada-exuperyho-smrti-vyresena-sestrelil-ho-pilot-luftwaffe/

Doplňuji:
Další zajímavá informace od známého reportéra Stanislava Motla z 29. ledna 2012

Přestože v troskách letounu Exupéryho tělo nebylo, je možné, že tehdy v létě 1944 byl přece jen, coby mrtvý, objeven. „Předloni se s tím svěřil jistý rybář, který byl v době sestřelení letounu na moři. Ve svých více než devadesát letech přiznal, že mrtvé tělo zbavil pro něho tehdy velmi vzácného oblečení – bundy s beránkem, vysokých bot, a tělo pohřbil na jednom z okolních ostrůvků. Zbývá tedy pokusit se na daném místě kopat…“ říká Standa Motl. Proti tomu se však prý ostře postavila rodina Saint-Exupéryho. Ostatně jeho příbuzní dělali i vše možné pro to, aby Exypéryho letoun nebyl vůbec zkoumán a zůstal na mořském dně. Může to být i proto, že autorská práva, podle francouzských zákonů, trvají o desítky let déle než obvykle – ovšem jen za předpokladu, že autor je takzvaně nezvěstný… Což je stále případ Antoina de Saint-Exupéryho… „Výnosy z jeho díla jsou stále obrovské. Vždyť třeba zrovna kniha Malý princ je po bibli druhou nejpřekládanější knihou na světě, takže není divu, že se příbuzní brání,“ vysvětluje Motll.

http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti-pribehy/167707/st­anislav-motl-odhaluje-tajemstvi-trosky-ceskeho-letadla-nasli-ve-francii.html

Další odpovědi
marci1

Tělo A. de Saint-Exupéry se nikdy nenašlo. V roce 2004 ( po šedesáti letech ) se našel vrak jeho letadla ( v moři ). Knihu „Malý princ“ napsal rok před smrtí a kdo ví, možná to nebyla jen náhoda. Více ve zdroji : http://zpravy­.idnes.cz/nas­li-vrak-letounu-saint-exuperyho-d6v-/zahranicni.as­px?c=A040407_211207_zah­ranicni_fri

led

Telo ani jedného člena z jeho posádky sa nenašlo, čo je aj prirodzené, vzhľadom na dlhú dobu 60 rokov od zostrelenia po nájdenie vraku v oceáne…

A. de Saint-Exupéry jednu dobu slúžil ako veliteľ leteckej stanice na myse Juby na západnom pobreží Afriky, ktorá zabezpečovala lety na linke Toulouse – Dakar. Svoje skúsenosti z tejto služby využil v knihe Letecká pošta a práve v osobe pilota havarovaného v púštnych pieskoch Sahary v príbehu Malého Princa a jeho hľadanie zmyslu života. Je pravda, cítil istú neistotu, čakanie smrti, (podľa spomienok jeho bývalých spolubojovníkov z vojny) ako veliteľ bojového lietadla vedel, že malá rýchlosť lietadla mu nedáva veľkú šancu prežiť v prípade napadnutia nemeckým stíhačom, čo sa aj v príbehoch Malého princa odzkadľovalo a neskôr stalo smutnou skutočnosťou.

Hamon

Wiki by ti měla dát odpovědi – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/An­toine_de_Saint-Exup%C3%A9ry#­Posledn.C3.AD_let.

Jeho osud a Malý princ – myslím i nemyslím, že jde o náhodu – jako pilot měl dvě desítky let na to, aby přemýšlel, co se může v letadle stát.
Doplňuji:
Teorie o sestřelení má poměrně vážné trhliny, např. tu, že v dané době a na daném místě nebyl žádný souboj hlášený.