doktorphlox

Našli nebo Našly? Jaké i/y?

Ne, že bych byl úplně hloupý, ale občas mě ta čeština taky pěkně trápí. Podle čeho rozeznám, jaké i/y psát ve slově „našli“. Setkal jsem se totiž už se vším možným. Podle čeho se mám řídit? Jaké třeba napíšu v těchto větách:

Našli jsme hodně hub.
(oni) Našli hodně hub.
Našli jsme brýle.
Našli jsme v potoce starý kámen.

Díky.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Našly – ženy našly
Našli – muži našli
Našli – muži a ženy našli / má přednost mužský rod/
Našly – děti našly -ty děti

Další odpovědi
annas

Pokud mluvíme všeobecně, pířpadně o společenství mužů a žen, píšeme měkké i – oni našli.
Pokud jde v kontextu o ženy, pak ony, ty našly – tvrdé y..

Mužský rod životný má přednost před ženským. Muži (ti) naši.

Lucijej

My (všichni) našli.
My (všechny ženy)) našly.
Oni našli.
Ony našli.
Doplňuji:
!!!! Ony našly.!!!!! Pardo, překlep.

hanny 2

Máš to dobře – my jsme našli,oni našli. /Také muži našli/
Tvrdé y by bylo,kdyby to byly děti nebo ženy,dívky.

Doplňuji:
Tak teď odpovídali všichni naráz!

anonym

Drape, to vyplývá z toho, kdo mje členem nevyjádřeného podmětu. Když muži (plus kdokoliv navíc), tak vždy měkké i, když ženy (dívky apod.) tak ypsilon a když třeba ta děvčata, tak a.
Pomoz si ukazovacím zájmenem na místo nevyjádřeného podmětu: TI muži, TY ženy, děti, TA děvčata.
Doplňuji:
Proč já ten dotaz ale přišila Drapovi, to vážně nechápu. Omlouvám se.

redy

i.

doktorphlox

Díky všem :)