Kapicka

Náklání se i dnes šikmá věž v Pise?A o kolik cca?

Nejlepší odpověď
annas

Protože se vychýlení vrcholu věže ve 20. století zvětšilo na více než 5 metrů, byla v roce 1990 věž pro veřejnost uzavřena a začaly intenzivní záchranné práce. Do země byla mimo jiné zapuštěna železná lana, která základy upevňují. Speciálními stavebnětechnickými postupy byla pomalu a opatrně odsávána část měkkého jílovitého podloží nacházejícího se pod základy věže.

Sklon věže se začal postupně zmenšovat a v současné době je vychýlení věže jen cca 3 metry. Znovu byla věž otevřena v prosinci roku 2001.

Vychýlení věže bylo tedy sníženo z pěti metrů na pouhé tři a v této poloze je věž fixována pomocí ocelových lan a olověného protizávaží.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0ik­m%C3%A1_v%C4%9B%C5%BE_v_­Pise
Doplňuji:

Je zajímavé,. že když se to hodi, Wiki nevadí, jindy novináři nafukují … .

V italských zdrojích je uvedený ODHAD na odklon od 4,47 – 4,5 – 5 m.

Předpovědi se splnily. Věž má tendenci snížit svůj sklon , a to o zlomky milimetru ročně. V letech 2001 až 2013 to dělalo 2,5 cm.

Vědci z University of Pisa a Stuttgartu předpokládají, že se skon zastaví a rovnání Tower věže bude trvat nejméně dalších 250 let..

https://www.go­ogle.cz/webhp?sou­rce=search_ap­p&gws_rd=cr&e­i=9cRoUtSGKMHt4gTf0I­GABA#q=Torre+Pen­dente+di+Pisa+e+la+su­a+pendenza

Další odpovědi
www

Ano.
Více viz Wikipedia.
Doplňuji:
Sorry, na Wiki je článek příliš stručný, proto dej do Google ‚Věž v Pise se naklání, ale nepadá; vydržet má dalších 300 let‘, tam si přečteš více.
Odkaz z mého mobilu nevložím.

anyone

Pro doplnění www:
V r. 2009 bylo oficiálně oznámeno, že věž je DEFINITIVNĚ STABILNÍ A UŽ SE NEBUDE NAKLÁNĚT. V témže roce vyšla publikace Restaurovaná věž (The Tower Restored): fascinující tisícistránková zpráva – autorizovaná celým výborem – o každém kroku, který vedl k záchraně slavné kampanily.
Jediný Brit ze 14-ti členného výboru „Restaurovaná věž“, emeritní profesor geotechnického inženýrství Londýnské královské koleje John Burland konečně rozluštil. 800 let starou záhadu.
Na severní straně je vody vždy víc, v deštivé sezóně vystoupá často až o 0,3 metru. S touto klíčovou informací navrhl Burland i nový odvodňovací systém podél severní strany náměstí. Problém byl rázem vyřešen.
http://www.no­vinky.cz/cesto­vani/208624-jak-sikma-vez-v-pise-prezila-svou-smrt.html
http://relax.li­dovky.cz/vez-v-pise-se-naklani-ale-nepada-vydrzet-ma-dalsich-300-let-pj8-/zajimavosti.as­px?c=A130807_112234_ln-zajimavosti_ape
Náklon v r. 1992 dosahoval 4,47m (nikoliv novináři nafouklých 5m) , fixace lany a závažími byly jen slepé uličky a po znovuotevření tam tato provizoria už dávno nebyla. (Jen další častý mýtus laických uživatelů z neautorizovaných zdrojů).

Věž v Pise má letos 840 let – má náklon od svislé osy 3,97°, Nejšikmější věž světa – Capital Gate v Abú Zabí – 18°(tedy 4,5× více než v Pise) – viz zdroj:
Doplňuji:
Je obecně známo, že česká Wiki není autorizována (na rozdíl od britské, kde si správci obsah přísně hlídají a ověřují).
Právě u této české stránky je výrazné upozornění:
„TENTO ČLÁNEK JE PŘÍLIŠ STRUČNÝ NEBO V NĚM CHYBÍ DŮLEŽITÉ INFORMACE.“
Náklon novináři jen „odhadují“ (a účelově přehánějí), kdežto výbor jej průběžně a exaktně měřil. (Dnešní náklon se vrátil na úroveň začátku. 18. století).
A totální nesmysl je, že DODNES (viz přítomný čas) je věž fixována lany a protizávažím. Při zájezdu do Toskánska a návštěvy Pisy jsme nic takového neviděli, ostatně by ani nemohli turisty pouštět na vrchol.

Zdroj: http://atanova-zasuvka.blog.cz/1006/nej­sikmejsi-vez-sveta-capital-gate-v-abu-dhabi

anyone

Vhodnější kategorie by byla spíše „Cestování“, příp. „Fyzika“ či „Technické vědy“.