Avatar uživatele
Pokročilý

Náklání se i dnes šikmá věž v Pise?A o kolik cca?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Protože se vychýlení vrcholu věže ve 20. století zvětšilo na více než 5 metrů, byla v roce 1990 věž pro veřejnost uzavřena a začaly intenzivní záchranné práce. Do země byla mimo jiné zapuštěna železná lana, která základy upevňují. Speciálními stavebnětechnickými postupy byla pomalu a opatrně odsávána část měkkého jílovitého podloží nacházejícího se pod základy věže.

Sklon věže se začal postupně zmenšovat a v současné době je vychýlení věže jen cca 3 metry. Znovu byla věž otevřena v prosinci roku 2001.

Vychýlení věže bylo tedy sníženo z pěti metrů na pouhé tři a v této poloze je věž fixována pomocí ocelových lan a olověného protizávaží.


http://cs.wikipedia.org/…
Doplňuji:
Je zajímavé,. že když se to hodi, Wiki nevadí, jindy novináři nafukují ... .
-----

V italských zdrojích je uvedený ODHAD na odklon od 4,47 - 4,5 - 5 m.
-----

Předpovědi se splnily. Věž má tendenci snížit svůj sklon , a to o zlomky milimetru ročně. V letech 2001 až 2013 to dělalo 2,5 cm.

Vědci z University of Pisa a Stuttgartu předpokládají, že se skon zastaví a rovnání Tower věže bude trvat nejméně dalších 250 let..

https://www.google.cz/…

 

Další odpovědi:

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Ano.
Více viz Wikipedia.
Doplňuji:
Sorry, na Wiki je článek příliš stručný, proto dej do Google 'Věž v Pise se naklání, ale nepadá; vydržet má dalších 300 let', tam si přečteš více.
Odkaz z mého mobilu nevložím.


Avatar uživatele
Pokročilý

Pro doplnění www:
V r. 2009 bylo oficiálně oznámeno, že věž je DEFINITIVNĚ STABILNÍ A UŽ SE NEBUDE NAKLÁNĚT. V témže roce vyšla publikace Restaurovaná věž (The Tower Restored): fascinující tisícistránková zpráva – autorizovaná celým výborem – o každém kroku, který vedl k záchraně slavné kampanily.
Jediný Brit ze 14-ti členného výboru "Restaurovaná věž", emeritní profesor geotechnického inženýrství Londýnské královské koleje John Burland konečně rozluštil. 800 let starou záhadu.
Na severní straně je vody vždy víc, v deštivé sezóně vystoupá často až o 0,3 metru. S touto klíčovou informací navrhl Burland i nový odvodňovací systém podél severní strany náměstí. Problém byl rázem vyřešen.
http://www.novinky.cz/…
http://relax.lidovky.cz/…
Náklon v r. 1992 dosahoval 4,47m (nikoliv novináři nafouklých 5m) , fixace lany a závažími byly jen slepé uličky a po znovuotevření tam tato provizoria už dávno nebyla. (Jen další častý mýtus laických uživatelů z neautorizovaných zdrojů).

Věž v Pise má letos 840 let - má náklon od svislé osy 3,97°, Nejšikmější věž světa - Capital Gate v Abú Zabí - 18°(tedy 4,5x více než v Pise) - viz zdroj:
Doplňuji:
Je obecně známo, že česká Wiki není autorizována (na rozdíl od britské, kde si správci obsah přísně hlídají a ověřují).
Právě u této české stránky je výrazné upozornění:
„TENTO ČLÁNEK JE PŘÍLIŠ STRUČNÝ NEBO V NĚM CHYBÍ DŮLEŽITÉ INFORMACE.“
Náklon novináři jen "odhadují" (a účelově přehánějí), kdežto výbor jej průběžně a exaktně měřil. (Dnešní náklon se vrátil na úroveň začátku. 18. století).
A totální nesmysl je, že DODNES (viz přítomný čas) je věž fixována lany a protizávažím. Při zájezdu do Toskánska a návštěvy Pisy jsme nic takového neviděli, ostatně by ani nemohli turisty pouštět na vrchol.

Zdroj: http://atanova-zasuvka.blog.cz /1006/nejsikmejsi-vez-sveta-ca pital-gate-v-abu-dhabi

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

anyone

Vhodnější kategorie by byla spíše "Cestování", příp. "Fyzika" či "Technické vědy".

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.