Weroniq

Na jakém principu fungují kapky na rozkapání zorniček?

proč se zorničky po kapkách rozšíří? a zajímalo by mě, za jak dlouho se mi zase vrátí do původní velikosti

Nejlepší odpověď
jendahun

Nevím to přesně,jen se domnívám,že se k tomu používá výtažek z rulíku zlomocného,rostliny rostoucí i u nás,latinsky myslím atropa belladona.Obsahuje alkaloid atropin,který rozšiřuje zorničky.Používal se i ve středověku,dámy si tím rozšiřovaly zorničky,aby asi vypadaly smyslněji.Od toho je odvozený latinský název: atropa= sudička,nebo obdoba naší sudičky z řecké mytologie a belladona = krásná paní.Alkaloid je jedovatý,ale viděl jsem už na vlastní oči,jak kolega znalý bylin snědl asi dvě bobulky a jel pak autem.Nedoporučuji s tím experimentovat­.Rusové si bobule dávali vyluhovat do vodky,aby umocnili sílu alkoholu a skákali pak z oken.:-)

Další odpovědi
mosoj

Je to ten atropin ať už přírodní nebo synthetický. Na mechanismus působení se bude třeba zeptat někde jinde. Prostě umí to !

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­tropin