mosoj

Na jakém principu funguje plášť neviditelnosti?

Plášť nevyditelnosti je před dokončením. Jaký fyzikální jev toto dokázal a za pomoci čeho ?
Doplňuji:
Název plášť je zavádějící. Určitě tím není míněn ten, pod jež rouškou půjde někdo pustit žilou supermaketu. Alespoň zatím.

Nejlepší odpověď
rynek878

Základem vidění je to, že se od předmětu odráží světlo, které pak zachytí lidské oko. Pokud se tedy světelné záření od věci neodrazí, ale „obteče“ ji, nemůžeme ji zahlédnout. Totéž platí také pro vlny z radaru: Když objekt obejdou a nevrátí se zpět, radar jej nemůže zjistit.

Pokud bychom se tedy dívali na objekt, který stojí před zdí, ale je přikrytý neviditelným obalem, viděli bychom zeď, ale nikoli předmět, který by stál mezi ní a pozorovatelem.

Teoreticky tento fenomén vypočítal John Pendry z londýnské vysoké školy Imperial College společně s kolegy z americké Dukeovy univerzity. Badatelé o tom informovali už v květnu.

Zdroj: http://aktual­ne.centrum.cz/ve­da/clanek.phtml?id=26­4926

Další odpovědi
Michal Kole

http://techne­t.idnes.cz/ved­ci-poprve-vytvorili-plast-neviditelnosti-zatim-zmizi-pouze-malickosti-1bz-/tec_technika­.asp?c=A110131_­145822_tec_techni­ka_mla

tom004

Slyším po prvé,že by něco takového bylo před dokončením. Ale pokud ano,ten plášt,by musel dokázat pohltit 100% světelných paprsků. Protože jak známo,předměty vidíme díky odraženému světlu od nich. Alespoň jednoduše řečeno.

Mousinek

k ničemu to není akorát přibude zlodějů

hanulka11

nevěřím tomu,že něco takového bude fungovat

Tata

Základem je speciální oblek, který na svém povrchu má statisíce mikrosnimačů a světelných vysílačů. Jejich činnost je řízena mikroprocesorem. Snímače snímají situaci před nimi a předávají je na opačnou stranu obleku kde se shodný světelný bod zobrazí. Jednotlivé světelné body se slijí v celistvý obraz. Tak se na povrch oděvu promítá obraz toho co je za ním a prakticky splývá z pozadím a postava mizí. Podmínkou vniku takového obleku je další vývoj v nanotechnolo­giích.