Godzilla001

Dávají se u myslivecké slavnostní tabule skleničky na nápoj vlevo?

Ahoj, dělám závěrečnou práci na téma ,,srdečný pozdrav z hájovny – Poslední leč" a někde jsem četla, že se skleničky dávají vlevo místo vpravo.....ale už nemůžu najít tu stránku kde jsem to četla. Kdybyste někdo věděl proč se to dělá a znal k tomu tu ,,legendu" napište m

Původní neotázka
Myslivost – skleničky vlevo

Nejlepší odpověď
marci1

Skleničky se dávají vlevo, jelikož se připíjí levou rukou. Vysvětlení níže:
Během poslední leče se často pronášejí přípitky. K poctě zvěře, vedoucímu honu, nejlepším lovcům, hostům, honcům, jubilantům i kuchařkám.
Dodržujme starodávný zvyk připíjet levicí.
Proč levou? V srpnu, když jsem psal o patronech, jsem se tomu vyhnul, ale protože se blíží Silvestr a i na poslední leče veselé vyprávění patří, dovolte mi citovat Doc. MUDr. Jaromíra Kovaříka CSc., jak v roce 1973 z historických pramenů zdůvodnil připíjeni myslivců levou rukou. „K tomu se tradují dvě nedoložená vysvětleni z historie: první – psovod připíjel u složeného jelena levicí, protože v pravé držel vodítko smečky psů. Adruhé, spíše pro obveselení: kníže Hubert, ještě než se věnoval bohabojnému životu, měl po lovu při hostině po své pravici krásnou příslušnici „fraucimoru“ a jí věnoval celou svou pozornost. Přítomný kněz ho chtěl odpoutat od sličné paní a zvedl číši jemu k přípitku. Hubert však pohotově zdvihl číši levicí s odůvodněním – když pravá loví, levá připíjí, aniž se nechal ze své zábavy vyrušit…“ Uvádí se někdy i další verze, že při připíjení na zdar parforsního honu držel jezdec otěže v pravé ruce, proto připíjel levou. 🙂
http://www.mys­livost.cz/Infor­mace-pro-myslivce/Myslivecke-zvyky-a-tradice-v-praxi/POSLEDNI-LECE

Další odpovědi
jirkajirka

Svatý Hubert patron myslivcu byl levák. Proto se připíjí levou rukou,kdo na nějaké myslivecké oslavě to poplete, vezme slenku pravou, rukou platí ,,pokutu" Třeba flašku Myslivce pro ostatní.