Avatar uživatele
Pokročilý

Myslíte, že se Rusko pod tlakem západní kultury časem vzdá azbuky?

Západní kultura je ve světě dominantní. Tak si říkám, že v horizontu řekněme sta let, se některé národy od nás na východ, vzdají svého písma ve prospěch Latinky.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pochybuji, ačkoliv je možné všechno. Některá písma jsou stará i více než 2 tisíciletí a více a nevidím důvod proč by se Číňani a Japonci vzdávali svého sypaného čaje, jakkoliv se nám zdá složité a nesmyslné. Možná se celosvětově začne přecházet na latinku, ale jen v oblastech, kde je nutná univerzálnost. Ostatně se to děje už dnes v oblastech, kde je zvýšený výskyt cizinců. Podobné to možná bude i s jazyky. Například v letecké dopravě je předepsaná celosvětově angličtina.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nevěř tomu. Je to nesmysl


Avatar uživatele
Stříbrný

Tak dlouho lidstvo existovat NEBUDE! :D


Avatar uživatele
Bronzový

Myslím, že Rusko přejde na latinku, ostatně už na to mají i státní normu. Ale nejsem si jistý s tím "tlakem západní kultury, která je ve světě dominantní". Každopádně to bude trvat ještě deset nebo více let, naše háčky a čárky se taky drží zuby nehty.


Avatar uživatele
Zlatý

Nemyslím si to.

Já písmo vnímám jako součást tradice a kultury.
A vzdát se své tradice a kultury by byla chyba.


Avatar uživatele
Registrovaný

Neznám větší nacionalisty, než jsou Rusové. Strčí do kapsy i Němce v jejich rozmachu Třetí říše v minulém století. Takže dle mého názoru "ani smykem".


Avatar uživatele
Zlatý

Alebo naopak, svet postupne prejde na azbuku. Sci-fi.
Postupom času sa vo svete prejde na zjednodušené jednotné písmo.
Nebude to hneď a hlavne nie nejakým "príkazom zhora". Nebude to preto, že je "Západní kultura je ve světě dominantní." ako sa niektorí mylne domnievajú.
Bude to akýsi spoločný jazyk pre zjednodušenie komunikácie medzi ľuďmi bez ohľadu na národnosť, štátne a politické zriadenie, ako boli kedysi predstavy o esperante a podobných umelých jazykoch používajúcich písmo "latin".
Tvrdo zotrvávať na zvyklostiach za každú cenu... "To bohdá nikdy nebude, aby český král z boje utíkal" povedal pred vopred prehratým posledným bojom stredovekého rytierstva slepý kráľ Jan Luxemburský, tak by aj dnes mohli mnohí povedať zotrvajúc tvrdošijne na starých zvyklostiach nevidiac, že čas nečaká na oneskorencov...
Jednoducho čas ukáže, ktorý variant prijať
či použiť mrtvý jazyk (napríklad latinčina),
alebo jazyk a písmo pomaly sa rozvíjajúce ujednotiť v spoločnú reč,
či prípadne vyvinuť zo svetových jazykov jeden spoločný jazyk a spoločné písmo.


Avatar uživatele
Zlatý

Otázka je, jaký časový rámec si pod tím svým "časem" vlastně představuješ. Je dost dobře možné že pokud tím myslíš slovky let, je možné že celé lidstvo už v té době bude komunikovat společným jazykem (zda to ale bude zrovna angličtina a písmem latinka není vůbec jisté, mnoho se toho do té doby může na globální scéně změnit a lidsto může mít v té době klidně za sebou i nějakou globální katastrofu která výrazně zamíchá kartami), prostě proto že ho k tomu nasměrují přetrvávající praktické důvody globalizovaného světa. V horizontu desítek let je to ale velmi nepravděpodobné.


Avatar uživatele
Bronzový

Já myslím, že v Rusku se azbuky nevzdají, ale že nebude problém se domluvit anglicky a že většina cedulí bude v azbuce (rusky) ale také pod tím překlad do angličtiny psaný latinkou. Totéž v jiných zemích, kam jezdí turisté, budou cedule a nápisy v angličtině, např. ve východní Asii.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

aliendrone, zase vy mimozemšťania ohrozujete pozemskú civilizáciu? Pozor veľký Arnold, bojovník proti vesmírnym votrelcom je stále pripravený.

Avatar uživatele
Stříbrný

aliendrone

Arnold? Ten lidský chcípáček, který málem nepřežil jediného Predátora a trvalo mu celé dny, než ho dostal? Kdyby neměl víc štěstí než rozumu, tak je z něj trofej! To průměrný aliendrone si Predátora vychutná za 2 minuty!

https://www.youtube.com/…

Žádné strachy, lidstvo to má spočítané!!! ;) :D :D

Avatar uživatele
Zlatý

led

No pasaran, votrelec!

Avatar uživatele
Zlatý

led

magorvkleci, súhlasím tie "podivné znaky" diakritické znamienka postupom času zmiznú, ako aj v súčasnosti na školách už mizne to naše písané písmo a prechádza sa na spájanie znakov tlačeného písma. Neviem, či aj na českých slovách, ale na Slovensku je to tak.

Avatar uživatele
Bronzový

Radius

Ano, na českých ZŠ se už vyučuje písmo Comenia Script, více o něm zde:
https://cs.wikipedia.org/…

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 4559
Zlatý Drap 2802
Zlatý led 2006
Zlatý Kepler 1548
Zlatý marci1 1521
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1226
Zlatý ivzez 1212
Zlatý mosoj 935
Zlatý gecco 818

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.