michalds

Myslíte, že se Rusko pod tlakem západní kultury časem vzdá azbuky?

Západní kultura je ve světě dominantní. Tak si říkám, že v horizontu řekněme sta let, se některé národy od nás na východ, vzdají svého písma ve prospěch Latinky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pochybuji, ačkoliv je možné všechno. Některá písma jsou stará i více než 2 tisíciletí a více a nevidím důvod proč by se Číňani a Japonci vzdávali svého sypaného čaje, jakkoliv se nám zdá složité a nesmyslné. Možná se celosvětově začne přecházet na latinku, ale jen v oblastech, kde je nutná univerzálnost. Ostatně se to děje už dnes v oblastech, kde je zvýšený výskyt cizinců. Podobné to možná bude i s jazyky. Například v letecké dopravě je předepsaná celosvětově angličtina.

Další odpovědi
Drap

Nevěř tomu. Je to nesmysl

aliendrone

Tak dlouho lidstvo existovat NEBUDE! :D

magorvkleci

Myslím, že Rusko přejde na latinku, ostatně už na to mají i státní normu. Ale nejsem si jistý s tím „tlakem západní kultury, která je ve světě dominantní“. Každopádně to bude trvat ještě deset nebo více let, naše háčky a čárky se taky drží zuby nehty.

ivzez

Nemyslím si to.

Já písmo vnímám jako součást tradice a kultury.
A vzdát se své tradice a kultury by byla chyba.

Cheza

Neznám větší nacionalisty, než jsou Rusové. Strčí do kapsy i Němce v jejich rozmachu Třetí říše v minulém století. Takže dle mého názoru „ani smykem“.

led

Alebo naopak, svet postupne prejde na azbuku. Sci-fi.
Postupom času sa vo svete prejde na zjednodušené jednotné písmo.
Nebude to hneď a hlavne nie nejakým „príkazom zhora“. Nebude to preto, že je „Západní kultura je ve světě dominantní.“ ako sa niektorí mylne domnievajú.
Bude to akýsi spoločný jazyk pre zjednodušenie komunikácie medzi ľuďmi bez ohľadu na národnosť, štátne a politické zriadenie, ako boli kedysi predstavy o esperante a podobných umelých jazykoch používajúcich písmo „latin“.
Tvrdo zotrvávať na zvyklostiach za každú cenu… „To bohdá nikdy nebude, aby český král z boje utíkal“ povedal pred vopred prehratým posledným bojom stredovekého rytierstva slepý kráľ Jan Luxemburský, tak by aj dnes mohli mnohí povedať zotrvajúc tvrdošijne na starých zvyklostiach nevidiac, že čas nečaká na oneskorencov…
Jednoducho čas ukáže, ktorý variant prijať
či použiť mrtvý jazyk (napríklad latinčina),
alebo jazyk a písmo pomaly sa rozvíjajúce ujednotiť v spoločnú reč,
či prípadne vyvinuť zo svetových jazykov jeden spoločný jazyk a spoločné písmo.

anonym

Otázka je, jaký časový rámec si pod tím svým „časem“ vlastně představuješ. Je dost dobře možné že pokud tím myslíš slovky let, je možné že celé lidstvo už v té době bude komunikovat společným jazykem (zda to ale bude zrovna angličtina a písmem latinka není vůbec jisté, mnoho se toho do té doby může na globální scéně změnit a lidsto může mít v té době klidně za sebou i nějakou globální katastrofu která výrazně zamíchá kartami), prostě proto že ho k tomu nasměrují přetrvávající praktické důvody globalizovaného světa. V horizontu desítek let je to ale velmi nepravděpodobné.

Radius

Já myslím, že v Rusku se azbuky nevzdají, ale že nebude problém se domluvit anglicky a že většina cedulí bude v azbuce (rusky) ale také pod tím překlad do angličtiny psaný latinkou. Totéž v jiných zemích, kam jezdí turisté, budou cedule a nápisy v angličtině, např. ve východní Asii.

led

aliendrone, zase vy mimozemšťania ohrozujete pozemskú civilizáciu? Pozor veľký Arnold, bojovník proti vesmírnym votrelcom je stále pripravený.

aliendrone

Arnold? Ten lidský chcípáček, který málem nepřežil jediného Predátora a trvalo mu celé dny, než ho dostal? Kdyby neměl víc štěstí než rozumu, tak je z něj trofej! To průměrný aliendrone si Predátora vychutná za 2 minuty!

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Xh1TwRil­cLo

Žádné strachy, lidstvo to má spočítané!!! ;) :D :D

led

No pasaran, votrelec!

led

magorvkleci, súhlasím tie „podivné znaky“ diakritické znamienka postupom času zmiznú, ako aj v súčasnosti na školách už mizne to naše písané písmo a prechádza sa na spájanie znakov tlačeného písma. Neviem, či aj na českých slovách, ale na Slovensku je to tak.

Radius

Ano, na českých ZŠ se už vyučuje písmo Comenia Script, více o něm zde:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Comenia_Script