annas

Myslíte, že moudrost, která neslouží lidem, je jako hudba, již nikdo neuslyší, ačkoli promlouvá do duše a zahání smutek?

Zkráceno.

„Moudrost, která neslouží lidem, je jako báseň, kterou nikdo nemá číst, jako obraz, který nikdo nesmí vidět, jako hudba, kterou nikdo neuslyší.“ — Otto František Babler

https://citaty­.net/citaty-o-hudbe/

Google upozorňuje obrázkem, že 2. března 1824 se narodil Bedřich Smetana, jeden z našich nejvýznamnějších skladatelů..

https://www.go­ogle.com/?doo­dle=119264259&hl=en-GB&gl=uk&source=sh/x/do&­nord=1

  1. Připomínám Smetanovu památnou větu „V hudbě je život Čechů.“ Myslíte, že je to dnes stále pravda?
  2. „V každé době věrni zůstaneme sobě.“ Z které Smetanovy opery je kousek písně od autora libreta Karla Sabiny?

3.„Není hudba univerzální jazyk stejně jako malování či ticho!“ – Michel Hazanavicius

https://citaty­.net/citaty-o-hudbe/

4. „Hudba – jako déšť, kapka za kapkou proniká do srdce a oživuje jej.“ — Romain Rolland
Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-hudbe/obrazky/

Myslíte, že život bez hudby, jak tvrdí autor, by byl ochuzený? Hraje hudba ve vašem životě nějakou roli? Slouží vám hudba nejen jako kulisa, nebo relaxujete, při pohodové hudbě, ať už jakéhokoliv žánru ?

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2018/03/12/22/15/mu­sic-notes-3221097_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Drap

Dalo by se to tak zřejmě říct. Vím, že je to myšleno obrazně,přesto jsem přesvědčen, že každá moudrost svým způsobem lidem slouží. I když skrytá, dříve či později se k někomu dostane. Každý upřednostňuje něco jiného, ale stejně promlouvá do duše a smutek rozptyluje. Je to jako dlouhá procházka lesem časně z rána, kdy se den teprve probouzí, vítr šustí v listech keřů. I člověk sám, bez cíle pouze ze svými myšlenkami se vrátí podstatně klidnější, uvolněnější a všechny bolesti života jsou rázem menší.

  1. Sice to tak stále traduje, ale myslím, že dnes to nelze zcela zevšeobecňovat, i když pro hodně Čechů to stále platí, i když si to někteří zcela nepřiznávají.
  2. Toto vím i já hudební antitalent. Věrné milování,nepřeruší žádné zloby naléhání.Lásku jsme si přísahali,slovo jsme si navždy dali,v každé době věrni zůstaneme sobě. Prodaná nevěsta
  3. Ano je to univerzální jazyk, ale někteří mu nerozumí, protože se nenaučili poslouchat.
  4. Jistě bez hudby by byl člověk ochuzený, stejně jako bez jiných druhů umění, jako bez chvil pohody a klidu, stejně jako bez lidí blízkých.

Další odpovědi
zjentek

Pokud pojmeme jako fakt, že moudří jsou zpravidla již z principu „někde v ústraní“, jelikož své moudrosti musejí mít kdy jaksi vstřebávat(*), pak by tomu tak být mělo.

(*momenty, kdy v nitrech moudrých se rodí samotné chápání podstaty existence a zásady jejího dodržování… nebo něco takovýho).. ;)

EKSOT123

Je moudrost, která umožňuje orientaci v praktických věcech a pomáhá přežít. Ta je i u zvířat. Ale otázka je o moudrosti, která promlouvá do duše a zahání smutek. Taková moudrost existuje, snad to každý aspoň někdy zažil. Ale když se člověk vydá naplno ji hledat, jakoby byla spojena s nějakým svým autorem.

Proč by moudrost neměla sloužit? Buď si ji autor nechává pro sebe, nebo o ni není zájem.
A do třetice, nemusí být lehko rozpoznatelná. Moudrost je nějak spojena s jejími nositeli. A ti mohou odrazovat tím, že sami trpí. Zdá se, že ta moudrost je nějaká divná a to trápení je s ní spojené. Kdo by o to stál. Nebo naopak její nositelé jsou takoví neslaní nemastní, nezaujmou, nemají se svou moudrostí příliš hluboký vztah. Nebo dokonce, objektivně, či subjektivně, na jejích nositelích lpí špína. Konečně, se svým navzájem odlišným i protichůdným zbožím přichází na trh množství prodavačů. A člověk má své cíle, přání, choutky a pohodlí. Vytvoří si podle toho nějaký obrázek, ochrannou bublinu a začne ji považovat za pravdu. Ale v bibli je podobenství o dvou cestách, o té široké… Proto z pohledu věřícího nutno upozornit, že takto je velké riziko, že u Boha propadnou. Naopak v té džungli zmatků, lstí a vlastních slabostí je tu Boží příslib pomoci těm, kdo o ni stojí, kdo chtějí moudrost hledat.
A je tu i příslib, že jednou se to hledání odmění víc, než nejsladší hudba a všechno pomyšlení.
ad 2) Sice u nás dosud existují skupinky potulných muzikantů, i mladých, hrající u kostelů o poutích, pohřbech apod. Potom skupinky kostelních zpěváků. Dále množství moderních hudebních skupin, metalových, rockových, folkových, hrajících na zábavách a plesech. Občas i pěvecké chóry a i instrumentální orchestry. Ale co se týče bohatství starých lidových písní, jakoby spíš odpočívaly v koutě. Tak mi to aspoň přijde ve srovnání se ztřeštěnými Poláky, nebo s Rusy a zejména s Ukrajinci. Jakoby u nich měli k lidovkám daleko vřelejší vztah. Srovnejte třeba polskou verzi „pod našima okny“. Přijde mi v tom mnohem víc života:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=30jrk-VpYXE
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=2u2ZIFeka­NU
a mistři nakonec: https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=rokiczanka
Ukázka z bohaté zásoby ukrajinských lidovek: https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=%D0%91%D0­%B8%D0%BB%D0%B0+%D0%BC%D­0%B5%D0%BD%D0%B5+%D0%BC%­D0%B0%D1%82%D0%B8
Jinak bohužel vůbec hudbě nerozumím, ale velmi rád a hodně ji poslouchám a pátrám po ní. Ačkoliv by se dalo přežít i bez ní. Jako ostatně i bez květin, motýlů, ptáků apod.