zjentek

Myslíte, že letošní léto nastane třeba celý jeden týden bez bouří?

Včera jsem byl dosti vyděšený. To, co se dělo k večeru na obloze, jsem doposud neznal a že už jsem NĚCO zažil! Tak například OV Poruba, kde nedostatkem zeleně/stromů v zástavbě kupodivu dosud nijak netrpí, zůstala po tomto relativně krátkém, zato bez nadsázky apokalyptickém výjevu z oblohy na pár hodin zavalena směsí biomasy a vody. Nebylo to poprvé, ale tentokrát „stálo za to“, brrr. A tak mám pár otázek.

Dá se vůbec nějak předpovědět, jak dlouho a často budou letos podobné bouře vznikat a zanikat? Kde je jejich „živná půda“ a kdy bude neplodná?

Ovlivňuje aktuálně se nacházející písek ze Sahary v ovzduší bouřkovou intenzitu a sílu?

Mohou se podobně silné bouře a především tornáda v naší lokalitě vyskytovat klidně i po astronomickém létě, na podzim?

Odpovědi
orwell

Já si myslím, že šance je vždycky. Záleží na tom, kdy dešťová víla vystřízliví. Včera večer jsem spatřil něco podobného valit se na nás ze západu, ale naštěstí se to částečně odklonilo a naředilo, takže žádný větší průšvih se nekonal. S předpovědí to asi bude letos nalevačku, nějak se to všechno vymyká ze zajetých pořádků a nastupuje „trefovací metoda.“ Písek ze Sahary tady nepozoruji, zato špačci se zde už houfují a začínají s probírkou sadů. Jestli může písek něco zásadního ovlivnit nevím, ale dost pochybuji. Ten se tu objevoval už v minulosti a žádný mazec se nekonal. Co se týká výskytu tornád, obávám se, že se vzácně mohou objevovat i mimo hlavní sezónu. S nějakým takovým mikrotornádkem jsem měl možnost se seznámit před cca 6(?) roky někdy koncem února kolem deváté večer, kdy nám to probralo během pár vteřin střechu. Postihlo to pouze pár baráků v jihozápadním směru, sousedé v pohodě. Ovšem proti současné situaci na Moravě to bylo jenom takové poškádlení. Dnes už máme střechu novou, ale stejně když zafouká, stoupne mi tlak a tep.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.