Complex

Myslíte, že je možné nostalgii mixovat s melancholií, nebo je to už na palici?

Nejlepší odpověď
annas

"nostalgie , – kniž. a odb. teskná touha, zvl. po něčem vzdáleném, stesk: n. po domově; psych. nadměrný stesk narušující chování a vyvolávající až tělesné příznaky;

melancholie, – med. duševní stav, choroba projevující se velkou stísněností, smutkem, depresemi"
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=melancholi­e+

Melancholik je jeden ze čtyř temperamentů – název podle černá žluč řecky melané cholé,. Podle toho, že podléhá „melancholii“.

Nostalgie – nostos („návrat domů“) a algia („touha“), jakásí touha a bolest – je to původně touha po domově, dnes spíš po všem minulém.

Melancholik nemusí být vždy „trpět“ nostalgií, i když častěji než ostatní temperamenty jí podlehne, je zádumčivý, trudomyslný atd.

Nostalgie je jakýsí druh emoce. Emoce prožívá i člověk, který není melancholik, ale nikoliv tak intenzívně jako melancholik., tedy vniltřně.

Jenže je pravda, že city či emoce melancholika mu ubližují na duši, takže je třeba nevracet se do minulosti, žít přítomností. Navíc jako introvert se uzavře do sebe.

Jedinec se vrací do minulosti, promítá si, co bylo a už není. Dnes se často používá ve spojení s „retro“ hudbou, nebo s filmy pro pamětníky, které mnohým připomínají staré dobré časy.

Navíc žádný člověk není „čistokrevný“, temperamnet je promíchaný, takže se nedá klást rovnítko mezi melancholii a nostalgii, i když existuje spojitost. . Přece i cholerik vyjádří své emoce, ale jiným zpsobem.

Nostalgie vychází z přítomnosti, srovnává se s minulosti, je tedy ovlivněna časem, často mimulost idealizuje … tedy působí i negativně, je vždy subjektivní atd.

Nostalgie mlůže být tedy melancholická, ale i utopická = minulost převést do přítomnosti.

Další odpovědi
Kepler

Na palici to není. Nostalgie a melancholie jsou dvojčata.