hapiky

Myslíte, že by se některá někdejší primitivní lidská rasa mohla adaptovat i v dnešní době?

Je lidská přizpůsobivost u lidí od přírody na vysoké úrovni?

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se, jak se amazonští indiání dívají na západní svět.

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=OdZ2QU1hkPU

Beru adaptaci obecně, záleží na tom, koho považujete za primitivní lidskou rasu.

Také záleží na tom, zda myslíte adaptací přírodní nebo sociální.

Přírodní je určitě snazší než sociální.

Adaptace – člověk nepřijímá podmínky pasívně, ale snaží se je přizplsobit svým potřebám, zájmům atd. Je třeba, aby vnější podmínky zvládl, a přizůlsobil se jim.

Určitě náročnějším způsobem je adaptace sociální, tj. přizpůsobit se normám společnosti, začlenit se do ní, schopnost komunikovat s lidmi, pracovat, dodržovatg pravidla soužití atd.

Záleží také na vlastnostech, dědičnosti, tedy vnitřní schopnosti jedinců – chtít se začlenit, změnit své zvyky a způsob života.

Nevím, vezměte si, jak dlouho to trvalo, než se sociálně adaptovali indiáni, černoši, Rómové, dnes muslimové atd.

Stále se projevují různé druhy nevhodného sociálního chování, jejich projevy nejsou v souladu se společenskými normami, problémové chování, vybočení atd. Někdy jednorázové, často trvalé.

I když jde o hypotetickou otázku, řekla bych, že částečně ano, ale historie ukazuje, že přizpůsobit jednu mentalitu druhé stoprocentně není možné sociálně.

Další odpovědi
Kepler

Určitě, nedávno o tom byl v TV pořad, kde se uvádělo, že neandrtálec byl rozumově na stejné úrovni jako Homo sapiens. Kdyby byl od malička vychováván a vzděláván jako ostatní a šel po ulici v kvádru, tak by si ho nikdo ani nevšiml.

ivzez

Já bych nepoužila obrat „primitivní lidská rasa“.
To, že někdo žil v době, kdy bylo poznání na jiné úrovni
než dnes, neznamená, že by šlo o „primitiva“.
[Stejně bychom v budoucnosti mohli být posuzováni my.]

Podle mne ano, lidská učenlivost i přizpůsobivost
se mi jeví na vysoké úrovni.

pepe88

Jasně že ano,jen co to komplikuje je většinou stress,proto třeba lidi utečou v novém zaměstnání.

Lamalam

Určitě ano. V předešlém bydlišti jsme měli tlupu primitivní rasy v sousedství a adaptovali se velmi dobře. Např. jejich rozmnožovací schopnost byla ve srovnání s okolím zcela výjimečná (zřejmě se množili dělením).