geekocz

Myslíte, že by mohla fungovat společnost/stát, kde by byly všechny produkty a služby zdarma?

Za práci by jste nedostávali peníze, ale v jakémkoliv obchodě by jste dostali zboží zdarma. Myslíte, že by toho bylo lidstvo schopno, nebo by zvítězila chamtivost a systém by se zhroutil?

Nejlepší odpověď
zzzzz

To by fungovat nemohlo.

Člověk musí být motivován, a peníze jsou výborná motivace.

Další odpovědi
anonym

Nikdo by nedělal nic – a všichni by chtěli všechno…
Je to sice pěkná idea, leč naprosto nesmyslná.

Mirdas

Zcela nemožné.
Žádný člověk na světě není stejný.
Jak dlouho by asi fungovalo, zda by například jeden opravář udělal během dne dvacet pohledávek s veškerou ochotou, úsměvem i zárukou ( byla by nutná vůbec ?).
Druhý jen jednoho, neochotně a se závadou.
Který z nich by se dříve, nebo později tomu druhému přispůsobyl?

setapouch

Říká se tomu komunismus.
Teoreticky to fungovat může. Už teď máme technologie, které nahradí podstatnou část lidské práce a to výrazne levněji. Garantovat všem stejný počet stejně kvalitních výrobků by nebyl neřešitelný problém. Pořád by určité profese musely vykonávat lidé, plus kdo by chtěl, mohl by si prací „přivydělat“ (nárokovat lepší/víc…). A stejně se obávám, že je někde zakopaný pes velikosti malého koně.

Hornisse

Tohle je v podstatě ideální komunismus. Krásná představa, ale naprosto utopická. V přítomnosti to u žádné větší skupiny populace možné není a v nejbližší době ani nebude. Jestli se lidská společnost bude postupně k takovému modelu vyvíjet je otázka.

Nicméně, jsou dvě výjimky. První jsou malé uzavřené skupiny obyvatel, kde to tak částečně fungovat může. Příklad jsou například izraelské kibucy. Limit při jakém to ještě může fungovat je v podstatě dán tím, že všichni musí znát všechny, čili desítky, maximálně stovky lidí.
Druhá výjimka je ale pro nás všechny naprosto samozřejmá a sice úplně běžná rodina. Prostředky se sdílí a dělí na základě potřeb členů, ne zásluh.

led

Komunizmus – beztriedna spoločnosť – naozaj nepotrebuje tie papieriky, či „meďaky“ na výmenu za tovar. Ale to chce nielen zmenu ekonomických a sociálnych vzťahov, ale i zmenu v samotnom zmýšľaní spoločnosti. Zatiaľ je to krásna teória sci-fi

Agneta

Pár takových společností existuje. Známé jsou náboženské společnosti v USA (co odmítají službu v armádě), dále v Izraeli, je třeba tam ale pracovat, nebo ve starém Římě bylo taky cosi podobného v některých sektorech : lodě přivážely obilí, atd., které dostali pekaři zadarmo a tak bylo jídlo laciné. V Rusku se to ani nepokusili na nějakém maloměstě vyzkoušet, škoda.
Jsem přesvědčená, že by to v tom smyslu otázky mohlo fungovat. Např. v Norsku by mohli mít veškerou dopravu zdarma(vlaky a MHD), protože na to jednoduše finančně mají a je to tam taky předmětem diskuze.
Je to škoda, že to tady všichni jen odmítají – že by to nešlo. Hned a naráz by to nešlo, ale mylými krůčky by leccos šlo, neříkám všechno, ale třeba jako zdravotnictví zdarma, nebo to či ono – by teď mohlo být diskutováno. Je to všechno na lidech.

marci1

Už se něco podobného zkoušelo, třeba v Kibucech. Pokud by tento „systém“ mohl být reálný, zcela jistě by již existoval. 🙂

MK44

By? By možná. Možná u nějaké formy života, která by byla produktem jiného prostředí, než je pozemská příroda.

Nebo kdybychom dospěli do potřebného mravního stavu – co se týče skromnosti, ohleduplnosti a poctivosti. Aby si nikdo nebral víc, než nutně potřebuje. Obzvláště kdyby viděl, že někdo jiný to potřebuje naléhavěji. Kdybychom ovládli instinkty jako je strach z jiných lidí a potřeba se proti nim zabezpečit, potřeba jim dávat najevo svou sílu a místo v hierarchii, lenost a chuť se na jiných přiživit atd.

Kdyby každý chápal, na jakém principu taková společnost funguje a byl s tím srozuměn a pracovně odevzdával společnosti tolik, aby fungovat mohla. Tedy odevzdával co nejvíce v rámci zdravotních dispozic.

Navíc by taková společnost musela být izolována od jiných společností, které by takových mravních kvalit nedosahovaly. Ty by ji totiž vyžraly. Tedy by takové poměry musely zavládnout na celé planetě. A takových ‚by‘ by se našlo!

Myslím, že je správné k takové společnosti směřovat, protože bez toho určitě nenastane. A protože, i když nedosáhne stavu, jaký popisujete, bude lepší než ta dosavadní. A možná jednou … Když ovšem zjišťuji, jak jsme za dobu lidské civilizace „směřovali“, a porovnám mravní pokrok s pokrokem třeba technickým, jímají mě pochyby … Ale možná, že překonávání takových pochyb je k tomu „směřování“ nutné, kdoví?

Quimby

Podle mě to nejde dohromady s vývojem, protože, když se něco nového objeví, co by se dalo použít, tak chvíli trvá než se to stane dostupným pro všechny.
Třeba když se teď objevují elektroauta, tak každej nemůže mít svoje, protože prostě na to nejsou výrobní kapacity ikdyby nebyly peníze a byla výroba zdarma, tak to prostě nebude hned.
A jak bys rozhodl kdo ho dostane a kdo ne?
Podle mě bys tím strhnul jakýkoliv pokrok, nadprůměr a věci by zůstali, tak jak sou, dokud by se nerozbily a nutně se nemusely nahradit.
To samé je s barákem, každej nemůže mít vlastní barák, na to prostě není místo, je jasné, že každej nechce, ale jak by si přiděloval půdu, když je omezená? Nijak, prostě všichni by museli mít kompromis(ten průměr) bydlení v paneláku.

Tohle by fungovalo hezky ve světě neomezených surovin, ale v takovém světě nežijem.

ponovotny

to by mohlo fungovat s nějakým jiným druhem živočicha než jsou lidé

pat a mat

Jistě by to nefungovalo, tedy tak jak si většinou představujeme­.....pokusy ale byly.....i prak­tické. Tím myslím třeba Kambodžu před cca 40 léty. Družstva Kibuc jsou malá ale možná v této věci něco naznačují.

neznaboh

Není to přímo komunismus, ale spíše marxismus-leninismus. Jestli si četl Neználka na Měsíci, tam je tento model společnosti reprezentován.