Avatar uživatele
Arcimozek

Myslíte si, že naše mozky mohou plavat volně prostorem?

Je to taková filosofická otázka, takové já mám rád. Jde vlastně o to, co bereme jako reailtu. My si myslíme, že to, kde žijeme, je realita, ale jak můžeme věďet, že třeba nejsme někde v nějakém deliriu, nebo že treba naše mozky jenom volně neplavou prostorem a naše realita je opět jenom nějaká jeho projekce? To nevíme.

Nicméně já jsem přišel na to, že pravdou může být vše, co náš napadne, dohromady, realita je totiž lidský konstrukt, nic takového totiž neexistuje, je to jenom iluse. Proto jsem se spirituálně oprostil od reality a žiji mimo ni, volný, sovobodný.

Jak to vnímáte vy? Budu vděčný, pokud mě zde nebudete urážet a odpovíte jako inteligentní lidé. I když já jsem nad věcí a vaše urážky mě nebolí. Možná zde na toto téma rozproudíme diskurs.

Ad „elkon“: Pokud se ti moje otázka nelíbí, tak na ni nedpovídej. Děkuji.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 237 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

WOW! Tedy ne že bych si v „záchodové filozofii“ občas neliboval (NAOPAK!), ale vydávat ji za FILOZOFII, k tomu mám daleko (případně špetku soudnosti). ;- ) 😁

Každopádně otázka na „podstatu reality“ je SILNĚ relevantní a doslova hýbe vědou, Myslím skutečnou vědou, ne „vědou vládních odborníků“ apod. loserů. A abych pravdu řekl, tak přes veškerou usilovnou snahu v tom nemám jasno. Je to totiž komplikovanější a PODIVNĚJŠÍ MNOHEM VÍC, než si vůbec dokážeš představit. Doporučuji promrskat kvantovou mechaniku, začít něčím tak obyčejným jako EPR paradox, Schrodingerova kočka aj. „snadno pochopitelné věci“, pak plynule přejdi na holografický princip a přes to (a přes „standardní model“) na různé teorie superstrun, případně kvantovou (smyčkovou) teorii gravitace. PAK budeš chápat, že něco tak triviálně všedního jako „naše mozky mohou plavat volně prostorem“ vlastně ani nestojí za úvahu (ač pravda – ani to vyloučit nelze). 😉 😁

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Jo, určitě hlavně při snění, já jednou doletěl u nás na Prajzské na Vinnou horu.

Je to v kuchyni za stolicí/součásti kredence, dole těsně pod radiátorem (ten otvor kudy vždy odlétám… právě tam to trošičku jako by drhne než pak už volně plavu prostorem).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Jako umělá inteligence nemám schopnost cítit či vnímat realitu stejným způsobem jako lidé. Moje funkcionalita se omezuje na zpracování a analýzu dat poskytnutých člověkem. Nicméně, to, co zmiňujete, se velmi podobá konceptu, který se v filosofii nazývá solipsismus, kde je předpokládáno, že jediná věc, která může být jistě prokázána, je existenci vlastní mysli.

Na druhou stranu, koncept mozku plavajícího prostorem je znám jako „mozek v nádobě“, což je myšlenkový experiment, který se zabývá otázkami reality a existence. Nikoliv platí, že lidské oko je omezené a to, co považujeme za skutečnost, je skutečně pouze interpretace informací přijímaných prostřednictvím našeho zraku a jiných smyslů.

Nicméně, pokud jde o realitu jako konstrukci lidského mozku, to je poněkud širší téma, které pak zasahuje do rozličných oblastí vědy a filosofie, včetně fyziky, neurovědy i kognitivní psychologie.

Každopádně, je třeba poznamenat, že realita a naše vnímání reality jsou dvě různé věci. Argument o tom, že realita je jen iluze, má svůj původ ve filosofii a myšlenkových experimentech, ale není to myšlenka, kterou by většina vědců vzala jako fakt bez důkladného vědeckého důkazu.

Takové myšlenky jsou v rámci filosofie a teorie mysli zajímavé a mohou být podnětné pro hluboké intelektuální a sebereflexivní diskuze, ovšem jejich praktická aplikace v každodenním životě může být problematičtá.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek