Je to pravda, že vše je v našem myšlení a že skutečná realita je iluze?

Nikdo dosud nepodal vědecky doložený důkaz o tom, že existuje realita, naše existence reality vychází jenom z představ našeho myšlení, důkazem jsou naše sny, co vypadají jako realita.

Hlasujte v anketě

Odpovědi
da ny

Jiná odpověď

Některé věci vědecky dokázat (potvrdit/vyvrá­tit), nelze.
Tam, kde chybí zájem, chybí finanční podpora, pro badatele.
Jsou věci/situace, kterými nemá smysl se zabývat a plýtvat energií.
Mnohé, v lidském životě, je o myšlení, myšlenkách, postojích.
Otázka, tak, jak je položena, nemá valný smysl….
Pokud chcete „filozofovat“, je třeba si připomenout, co je to „pravda“ a co znamená (ve Vašem pojetí ?vše“….
Tedy, vše je to, opět „koubovina“ 😉

elkon

Jiná odpověď

Nech si ty trapné kecy Koubo. Hraj si na svém webu.

Ametyst

Ne

Nevidím to tak. Svým postojem můžu jen přijmout nebo nepřijmout realitu. Můžu se vytrénovat ve flegmatika nebo sangvinika, ale fakta nelze okecat.

Julo Tribula

Ano

Áno. Realita ešte len nastane keď sa zavŕši proces vzniku sveta. Zanikne analógové riadenie psychiky a prejde sa na binárne pri ktorom nebude možné vytvárať klamstvá ani úmyselné a ani nevedomé. Každá psychika sa bude môcť prejaviť iba správnym a pravdivým obsahom svojej tvorby.

kelley

Právě jste popsal filozofickou teorii solipsismu (ve Vašem případě metodologickou). Jestli je to pravda – viz seminář ke hře „Akt“ divadla Járy Cimrmana. Teorie solipsismu – Wiki