Kelt

Myslíte si, že malým dětem se mají říkat klasické říkanky, nebo nějaké moderní?

Mám dvouletého vnuka a koupil jsem mu klasické říkanky, které si pamatuji i já ze svého dětství, protože jsme tyto knihy si uschovali. Říkanky jsou staré více než 60 let ještě s obrázky Josefa Lady. V těchto říkankách jsou slova, se kterými se člověk moc nesetká, výrazy ,které se v dnešní češtině nepoužívají a pod. Myslíte si, že tyto knihy mají svou hodnotu pro dítě, že je obohatí více než nějaké moderní říkanky, které by popisovaly současné věci a svět kolem nás, než ty staré, klasické říkanky, které obsahují výrazy, které dnešním dětem asi tolik neřeknou? Děkuji za názory.

Odpovědi
majestic

Je to naprosto zbytečné, a ve společnosti by byl za idiota. Radši ho uč češtinu, která se používá dnes + ho zkus později navést i na angličtinu, bez které se dnes neobejde.

dudu

Přiznávám, že mě otázka docela zaskočila a nejsem si jist odpovědí. Konkretně tím zda ty naše ďobínky ochudím, pokud se neseznámí např. s verši J.V.Sládka. Spíš se kloním k názoru nechat tomu volný průběh a doufat, že je říkanky třeba zaujmou později. Přednostně je třeba se věnovat správné mluvě a artikulaci. Případná vada řeči v dospělosti je velký hendikep.

Drap

Těch výrazů co o nich píšeš je naprosté minimum. Jednotlivé slovo jde vysvětlit i dítěti. Klasika se pěkně rýmuje, dětem dobře pamatuje a děti si říkanku vybavují už při shlédnutí obrázku.

Nuk nuk

Jakožto matka tří ratolestí radím dětem zprostředkovat kontakt s obojím, tedy jak s moderními tak s klasikou. Sem tam nějaký ten archaický výraz dělá dětem menší problémy, než se může zdát, tím spíš jedná-li se o dítě dvouleté. O trochu starší dítě se možná bude časem ptát, co to které slovo znamená, ale snáz to pochopí, pokud zná to slovo.
Moderní pohádky a říkanky jsou samozřejmě také důležité, protože zkrátka patří k době, ale díky těm starým se buduje i vztah k tradicím, k historii a dítě oběma (starými a novými) si rozšiřuje slovní zásobu.

Výsledek se dostaví. Mému nejstaršímu synovi je 9. Odjakživa slýchal nové i staré. Dneska už čte sám. Miluje počítače a auta, čte o nich všechno možné, čze si moderní pohádky, ale nedělá mu problém přelouskat třeba Dášeňku.

Kepler

Já myslím, že je to úplně jedno, stejně si zapamatují jen ty přisprostlé. třeba: „Já jsem žižkovský Pepík, ještě jsem si nefik.“ Rodiče našim vzorem, škola bez šance!
https://www.pro­zeny.cz/magazin/de­ti-a-rodina/mensi-deti/36258-deti-a-sprosta-slova-takhle-ztrapnili-sve-rodice
To byste nevěřili, jak ti malí špunti vsakují každé vaše slovo. Jednou moje dcerka v sámošce prohlásila: „Co dělají ptáci? Lítají a všude selou!“