Avatar uživatele
Kelt

Myslíte si, že malým dětem se mají říkat klasické říkanky, nebo nějaké moderní?

Mám dvouletého vnuka a koupil jsem mu klasické říkanky, které si pamatuji i já ze svého dětství, protože jsme tyto knihy si uschovali. Říkanky jsou staré více než 60 let ještě s obrázky Josefa Lady. V těchto říkankách jsou slova, se kterými se člověk moc nesetká, výrazy ,které se v dnešní češtině nepoužívají a pod. Myslíte si, že tyto knihy mají svou hodnotu pro dítě, že je obohatí více než nějaké moderní říkanky, které by popisovaly současné věci a svět kolem nás, než ty staré, klasické říkanky, které obsahují výrazy, které dnešním dětem asi tolik neřeknou? Děkuji za názory.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? dudu, johana 56 před 2621 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
majestic

Je to naprosto zbytečné, a ve společnosti by byl za idiota. Radši ho uč češtinu, která se používá dnes + ho zkus později navést i na angličtinu, bez které se dnes neobejde.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dudu

Přiznávám, že mě otázka docela zaskočila a nejsem si jist odpovědí. Konkretně tím zda ty naše ďobínky ochudím, pokud se neseznámí např. s verši J.V.Sládka. Spíš se kloním k názoru nechat tomu volný průběh a doufat, že je říkanky třeba zaujmou později. Přednostně je třeba se věnovat správné mluvě a artikulaci. Případná vada řeči v dospělosti je velký hendikep.

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Těch výrazů co o nich píšeš je naprosté minimum. Jednotlivé slovo jde vysvětlit i dítěti. Klasika se pěkně rýmuje, dětem dobře pamatuje a děti si říkanku vybavují už při shlédnutí obrázku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

Jakožto matka tří ratolestí radím dětem zprostředkovat kontakt s obojím, tedy jak s moderními tak s klasikou. Sem tam nějaký ten archaický výraz dělá dětem menší problémy, než se může zdát, tím spíš jedná-li se o dítě dvouleté. O trochu starší dítě se možná bude časem ptát, co to které slovo znamená, ale snáz to pochopí, pokud zná to slovo.
Moderní pohádky a říkanky jsou samozřejmě také důležité, protože zkrátka patří k době, ale díky těm starým se buduje i vztah k tradicím, k historii a dítě oběma (starými a novými) si rozšiřuje slovní zásobu.

Výsledek se dostaví. Mému nejstaršímu synovi je 9. Odjakživa slýchal nové i staré. Dneska už čte sám. Miluje počítače a auta, čte o nich všechno možné, čze si moderní pohádky, ale nedělá mu problém přelouskat třeba Dášeňku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Já myslím, že je to úplně jedno, stejně si zapamatují jen ty přisprostlé. třeba: „Já jsem žižkovský Pepík, ještě jsem si nefik.“ Rodiče našim vzorem, škola bez šance!
https://www.pro­zeny.cz/magazin/de­ti-a-rodina/mensi-deti/36258-deti-a-sprosta-slova-takhle-ztrapnili-sve-rodice
To byste nevěřili, jak ti malí špunti vsakují každé vaše slovo. Jednou moje dcerka v sámošce prohlásila: „Co dělají ptáci? Lítají a všude selou!“

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek