Kelt

Myslíte si, že lze srovnávat tyto dva státníky E. Beneše a de Gaulla?

Byla zde otázka, týkající se Charlese de Gaulla, který byl voják a měl svou politiku, zájmy, a Edvarda Beneše, který byl spíše vzdělaný diplomat. Beneš byl, aspoň je tak líčen, jako opatrný, de Gaulle naopak jako rázný, rozhodný . To jsou rozdíly a shody můžeme najít v tom, že se našli lidé, kterým oni politici překáželi . Na Charlese de Gaulla bylo několik atentátů, Beneš nevydržel psychicky. Ovšem já nejsem historik a nemám právo nikoho hodnotit, pouze říct svůj názor. Možná máte jiný? Děkuji.

Nejlepší odpověď
hapiky

Komunisté měli po válce rádi diplomaty (slabochy) typu Beneše, proto se tak lehce dostali k moci. On totiž ani zdaleka nedomyslel, že demokracii je potřeba chránit i nedemokratickými způsoby. de Gaull dobře věděl, čeho jsou komunisté u moci schopni, když vyhrají volby.
Víte, že např. v čem byl obrovský rozdíl mezi KSČ a Parti communiste francais?
Francouští komunisté byli roky i součástí vlády v levicové vládní straně socialistů?
Za prvé nebyly pod vlivem SSSR, byly normální vlastenci, a nebyly hloupí a byly realisté. Samozřejmě by se rozdílů našlo mnohem více.

Další odpovědi
anonym

V určitém hledisku ano. Oba byli politici a státníci a měli zodpovědnost. Nemusíte být odborník, abyste si udělal názor. Charles de Gaulle byl rovněž dobrý diplomat, za jeho dobu měl Francie při sobě klíčové demokratické, tedy západní partnery a sama byla respektovanou zemí. Jak na tom bylo Československo po válce dobře víme.

Doplnění: Ch. de Gaulle byl aspoň státníkem. Takový Gottwald alkoholik a nekompetentní osoba, kdyby se měli potkat tito dva, tak líto by mi bylo Charlesa de Gaulla.

Alesh

Nejsem žádný velký znalec historie, ale myslím, že de Gaulle nikdy nestáhl ocas jako Beneš, který to udělal hned 2×. Pro mě je Beneš nejslabším prezidentem naší historie!

Kepler

Do jisté míry by tu podobnost byla, ale de Gaulle dokázal zorganizovat účinný odboj, byl rázný a do Paříže vstoupil jako jeden z osvoboditelů. Kdežto Beneš se do konce války schovával za sukní Velké Británie. Jsem taky jenom laik, bylo by možné o tom polemizovat.

led

Porovnávať môžte, ale treba si uvedomiť, že porovnávate dvoch veľmi rozdielných ľudí. Jediné spoločné čo mali, že boli predstavitelia národného odboja proti Nemecku v časoch 2.svetovej vojny a boli prezidenti. Spôsob riadenia štátu a názory na politiku mali rozdielný,