Kepler

Myslíte si, že kapitulace Japonska v srpnu 1945 byla důsledkem použití jaderných bomb?

Američani si to odůvodňují tím, že jinak by mohlo při konvenčním boji zahynout až milión amerických vojáků. Jenže tehdy už Japonce poráželi i rusáci v kontinentální Číně. Nebyla to spíš obava, aby se Japonsko nedostalo do sféry ruského vlivu? Myslím, že by to dokázali levou zadní. Nebo spíš šlo o demonstraci síly Američanů a získání výhodné pozice pro začátek studené války? Nakonec to celé vyznělo naplano a rusáci takovou zbraň měli brzy taky.

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, ačkoliv se toto dnes dokonce VYUČUJE jako „příčina“ (málem mě jeblo, když jsem to slyšel), NENÍ na tom ani za mák pravdy!

  1. Je pravda, že by případná invaze na mateřsaké japonské ostrovy (plánovaná na rok 1946) stála životy mnoha vojáků, o tom NELZE pochybovat. Nicméně není možné V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ to brát jako přijatelné či dokonce dostatečné zdůvodnění pro použití jaderných zbraní.
  2. Arne1 MÁ pravdu s tou nabízenou kapitulací, jediná podmínka, kterou si Japonci kladli byla zachování „císařského systému“ (nedotknutelnost císaře). Na což spojenci NEPŘISTOUPILI.
  3. Ovšem strkat to do bot výhradně Amíkům také nelze, protože šlo o ujednání z Jaltské konference (kde se Rusmeni mimo jiné definitivně zavázali k vypovězení války Japonsku nejpozději 3 měsíce po kapitulaci Německa – což také DODRŽELI), tedy požadavek bezpodmínečné kapitulace padá na hlavy VŠECH účastníků konference (spojenců, požadavek znovu potvrzen v Postupimi), nejen USA, jakkoliv tento návrh právě ony iniciovaly.

V srpnu 1945 byla situace Japonska ZCELA beznadějná, což věděli nejen spojenci, ale i sami Japonci (ti možná ještě lépe). Japonsko hospodářsky i vojensky zcela vyčerpané, bez surovin a na pokraji hladomoru bojující osamoceně proti „zbytku světa“ – i těm největším samurajům mezi válečnými jestřáby bylo jasné, že vyhlídky jsou nulové, šance žádné.

Tím JEDINÝM, co je udržovalo v boji byla právě loajalita k trůnu (božskému císaři), povinnost za císaře bojovat až do krajnosti a nevyhnutelně za císaře položit život (což v průběhu války nesčetněkrát prokázali). Bezpodmínečná kapitulace byla především pro vojáky vyslovenou ZRADOU, něčím tak nepřijatelným, že dokonce i poté, co sám císař se vyslovil pro přijetí kapitulace (jedině díky tomu byla kapitulace přijata!!) značné množství Japonců (převedším vojáků) cítilo POVINNOST spáchat sebevraždu a učinilo tak. Spojenci MOC DOBŘE věděli, co požadavek bezpodmínečné kapitulace (ohrožení císaře) pro Japonce znamená a stejně tak dobře věděli, JAK se budou k tomu Japonci stavět. (Vznesli ho poučeni z roku 1918, kdy přes tvrdé podmínky míru Německo nebylo dostatečně zdevastováno, tudíž za pohýžch 20 let byli Němci z5, to už s Japonskem nechtěli opakovat!)

Běžně dnes žvaněné „kecy pro blbečky“ (propaganda), že se všichni tehdejší politici vydávají za „hloupé Honzy“ > úplní blbečkové Chamberlain a Daladier naletěli Hitlerovi, naprosto dementní Stalin Hitlerovi uvěřil, bezmozek Truman nechápal, co na Japoncích požaduje… PCHE!

To jsou všechno PITOMOSTI, jejichž JEDINÝM účelem je nejapná snaha zakrýt skutečnost ve jménu toho, aby vítězové vypadali lépe. Vážně si někdo myslí, že by se tehdy mohl dostat do čela nějakého státu naprosto dementní pitomec? Eh, dneska neumím pomalu ani číst, zítra je ze mne prezident, předseda vlády, diktátor – tak nějak? ;) :D :D

Pro Japonce atomová bomba NIC neznamenala, uvykli již HORŠÍM věcem. V porovnání s klasickými „paličskými nálety“ (kupříkladu ten na Tokio byl VÝŽIVNĚJŠÍ než Hirošima, co se počtu obětí týká), zkrátka atomovka byla jen trochu mírnější obdobou klasického bombardování. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bombardov%C3%A1n%C­3%AD_Tokia Navíc o nějakých dlouhodobých účincích radiace neměli Japonci ani tušení (lékaři v Hirošimě ani neznali nemoc z ozáření, diagnstikovali „neznámou chorobu“), prostě atomovka byla pro Japonce jen „další z mnoha ničivých náletů“ (takových už zažil)i, ROZHODNĚ NE důvod ke kapitulaci.

Faktem je, že Američané pragmaticky potřebovali vyzkoušet novou zbraň, do které bylo investováno do té doby nemyslitelné množství prostředků v REÁLU. Nějaké odpaly na polygonu nemůžou poskytnout to, co použití v PRAXI. I ten politický důvod (ukázat Stalinovi „koukej co na tebe máme dobytku!“) tu byl. Takže ANO, důvody k použití atomovek zde BYLY, jenže dnes, s odstupem už nezní tak hezky, když porovnáš REÁLNÉ přínosy s haldami mrtvol CIVILNÍHO obyvatelstva. PROTO je potřeba to zdůvodńovat „nezbytností“ a kecy typu „nechtěli se vzdát“, „šetříme životy vlastních vojáků“ (jako kdyby někdy někde v nějaké armádě záleželo na životech obyčejných vojclů). Stejně debilním způsobem se dnes omlouvá masakr Drážďan, který měl POLITICKÉ pozadí (z vojenského hlediska už byl téměř bezvýznamný) a jiné věci.

V situaci, kdy pro mnohé Japonce (především vojáky) bylo na výběr mezi bezpodmínečnou kapitulací (tedy ZRADOU císaře a následně doslova povinnou sebevraždou) a pokračováním dalšího boje vlastně NEBYLO z ČEHO vybírat. Tak jako tak na konci byla smrt, ovšem smrtí v boji by neztratili čest ani „tvář“, na rozdíl od kapitulace. („ztratit tvář“ je pro asiaty DOST velký problém, nastuduj sám)

Rozhodujícím faktorem k přijetí kapitulace bylo rozhodnutí císařské konference, kdy 3 členové rady byli pro přijetí, 3 proti a premiér Suzuki vychcaně „vymanévroval vojáky“ tím, že se bezprecedentně obrátil přímo na císaře (císař se k jednání konferencí tradičně nikdy nevyjadřoval)! Ten pouze prohlásil: „Můj názor je stejný, jako minstra zahraničí“ (ten byl pro přijetí kapitulace) a tím vojákům, sebral vitr z plachet a museli to přijmout. (neobešlo se to stejně „bez horkých chvilek“, ale to je na jiné téma)

Jo a ten „ruský vliv“ – ano, především mezi civilisty panovalo přesvědčení (a nikoliv bezdůvodné), že případné pokračování ve válce by vedlo k LEVICOVÉ (probolševické) radikalizaci obyvatelstva (jako ostatně všude po válce) a to byl jeden z HLAVNÍCH japonských důvodů (spolu s hospodářským vyčerpáním a faktickým fyzickým zničením Japonska) k ochotě uzavřít mír, alespoň tedy v „civilních kruzích“.

Tudíž KECY o tom, že Japonsko kapitulovalo kvůli atomovkám jsou nejen BEZPŘEDMĚTNÉ, ale vyloženě TRAPNÉ! (BTW – dnes je dokonce hlásají i některé japonské zdroje – právě pro odůvodnění vlastní „bezectné kapitulace“, přeci jen zní logicky lépe „s atomovkou se nedá bojovat“, než „dostali jsme na prdel a vzdali jsme se“ – byť na přání císaře. Uchovat si tvář, o to tam jde.

A ještě něco, dnes podávaná verze historie je HODNĚ zkreslená. Sami Japonci mají svoji vlastní (také zkreslenou) verzi, ve které to vidí ÚPLNĚ JINAK. Zkus se mrknout na https://www.csfd­.cz/film/267254-velka-japonska-valka/prehled/ , pak možná věci uvidíš z trochu jiného úhlu. (Jo lidi, než začnete remcat – já vím, že dnes se nelže, historie se nepřekrucuje, pravda a láska a tak vůbec. ;) :D)

Dobrá otázka, ale velmi náročná na zodpovězení, pokud by mělo být dostatečně relevantní, tak na to by byla potřeba snad napsat celou knihu. Jisté je, že nejapné pindy typu „atomovka byla nezbytná, jinak by se nevzdali“ se BUDOU i nadále objevovat a to čím dál častěji. :(

Další odpovědi
Edison

Zdá se, že ano. Prý se nechtěli vzdát, raději umřít. Což by za konvenčního válčení stálo mnohem víc „západních“ životů. Přinejmenším to tedy o několik týdnů, možná i měsíců válku zkrátilo.

led

Nie! Je mi jasné, že táto odpoveď nebude mnohým vyhovovať a bude horúci kandidát na odstránenie. Ale vychádzam z dostupných faktov.
1 – V roku 1945 po porážke Nemecka sa uvoľnili mohutné sily spojeneckých armád na boj proti Japonsku.
2 – Japonsko sa dostávalo do ropnej krízy, strácalo výrobné sily a jeho ekonomika sa blížila hlboko do prepadu, takže pre vedenie vojny začínalo mať nedostatok prostriedkov
3 – Japonsko potrebovalo nabrať posledné sily a ukončiť vojnu so cťou (podľa japonských meradiel)
4 – Okrem USA vyvíjal atomovú bombu aj Sovietsky zväz (nebudem tu diskutovať o spôsobe vývoja) a blížil sa k ukončeniu vývoja
5 – Z politickovo­jenského hľadiska postavenie Svetovej jedničky začínal nadobúdať Sovietsky zväz a jeho stúpenci v zastúpeniach hlavne Europskych vlád.
6 – USA potrebovali „zdvihnúť varovný prst“ a ukázať svetu, že boj o svetovládu nekončí víťazstvom SSSR vo vojne, ale porážkou rozmáhajúceho sa povojnového komunistického hnutia na celom svete. K tomuto použili ako výstrahu , nie Japonsku, fakticky už čakateľovi na čestnú smrť harakiri, ale nebezpečnému komunistickému hnutiu na čele so SSSR, praktickou ukážkou účinkov atomovej bomby. Výber cieľov na jadrový útok bol stanovený tak, aby nezničil výrobné priemyselné centrá a silné vojenské základne, ale aby súčasne slúžili ako varovanie svetu „nezahrávajte sa s nami, lebo vás zničíme“

Toľkoto asi by stačilo na základe rozboru z vtedajších verejne dostupných informácií z celosvetových ale aj národných médií, ak sa chcete zahrabať do historických archívov.
Dnešný pohľad verejnosti závisí od voľne prístupných informácií mienkotvorných médií a vládnúcich strán (koho polievku ješ, tomu budeš veriť)

Arne1

Četl jsem zase jinou verzi – že Japonsko žádalo o PODMÍNKY kapitulace už dříve, ale že Amerika chtěla jejich BEZPODMÍNEČNOU kapitulaci. A taky tím přdvedli světu (a Stalinovi) jaké je skutečná situace.

Kryšpín

Po porážce Německa USA požádala Sovětský svaz o umravnění Japonska, Japonsko odmítlo kapitulaci. Sovětský svaz byl nucen po celou válku držet 30% bojových sil a 2 mil vojáků na východě, tudíž nemohl k vůli Japonsku nasadit daleko silnější armádu proti skopčákům, proto se Japonsko podílelo na prodloužení války. Byl to nakonec od USA tvrdý zásah a obětí, ovšem Evropané, Sověti i Američané měli daleko více obětí než Japončíci a Německo.

Pepa25

I vy Brute? Myslel jsem, že přístup rychle uzavřít otázku, jen aby tam nestihl napsat někdo něco, co se mi nelíbí, je doménou jiných …

led

Aliendrone, teda klobúk, vlastne šatku, dole. Toľko práce s touto diplomovkou… Ale čo na to povedia úrady? Veď vinníkmi za použitie atómovky sme vlastne my, pretože sme sa v Europe tých čias neklaňali US (Uncle Sam), ale červenej hviezde.

Pepa25

No nevím, dnes je tak módní mít „alternativní teorie“ na cokoliv, že bych se přece jen držel těch tradičních, které vycházejí z prací většiny historiků (a poznámku „tato teorie nebude vyhovovat, tak ji smažou“ také vzloženě miluju, hádejte proč)

led

Pepa25 o odstránení odpovedi, ktorá sa mazalovi nepáči, bez ohľadu na jej skutočnú hodnotu je tu toho až až. Žiaľ mnohí nedokážu priznať inému vlastný názor a potom nastupujú ako cenzori.

aliendrone

Pepa25>>> Tou „většinou historiků“ myslíš asi ty, kteří hlásají podobné „pravdy“, jako že Němci v ohromné přesile tanků, vojáků atd. přepadli Francii nebo dokonce ty, kteří „dokázali“, že katyňský masakr mají na svědomí náckové? ;) :)

Podívej, VĚŘIT můžeš čemu i komu chceš, ale před tím, než něco nazveš „alternativní teorií“ bys sis měl o tom něco alespoň TROŠKU zjistit. MOŽNÁ pak budeš PŘEKVAPEN. ;) :D :D

aliendrone

led>>> Ó překrásná sněženko jasně se skvoucí v jarní nepohodě – úřady v tom mají JASNO. My jsme totiž VŽDY na té „správné straně“, ať se mění jakkoliv. Za Varšavské smlouvy jsme dle tehdejších úřadů SPRÁVNĚ drželi stráž na hranici imperialismu, dnes pod vlajkou NATO SPRÁVNĚ osvobozujeme Afghánistán od zlotřilých Afghánců – zajděte se přeptat na úřady, určitě Vám to POTVRDÍ. ;) :D :D

Takže není se třeba ničeho obávat, vše je dnes „all right“, stejně jako tenkrát „charašó“! Je třeba žít přítomností, zapomeňte na minulost, jinak si ji budete muset přepisovat. A to už je práce navíc, o dost těžší, než zapomenout. ;) :D :D

led

Nemôžme zabudnúť minulosť, aj keď mnohí chceme, pretože by sme popreli svoju prítomnosť. Bez našej minulosti by sme dnes neboli prítomní.
Tak!
A podoba mojej krásne modrej farbe na uniorganizme s veľkými očami, schopnými vidieť aj v UV a IF pásme a na lysej hlave (tj.bez tých zbytočných vlasov) a mozgom schopným myšlienkami prekonávať vzdialenosti kozmu je pre mnohých len fantázia našej budúcej podoby…