Můžu vymáhat odměnu za nalezení psa?

Syn přivedl domů psa, za jehož nalezení byla odměna 10000 Kč. Na Facebooku majitel slíbil odměnu, byl tam telefon atd. Majitel si pro psa přijel za 10 min. po zavolání. Neměl peníze u sebe, že je večer přiveze. Je to už 2 týdny a nic. Telefon nebere. Je to trapné, ale co byste dělali vy? Mám se na to vykašlat? Ještě doplním – Když zveřejním na FB, jak se majitel zachoval, může popotahovat on mě?

Nejlepší odpověď
autacek

Možná by to chtělo trochu lidskosti. Majitel psa byl zoufalý, chtěl motivovat nálezce, bál se o psa. Kdyby to bylo dítě, bral byste to stejně a vydal či zachránil jej, jen za odměnu?

Nevím jestli je slíbená částka přiměřená, ani ve finančních možnostech toho nešťastníka, stejně jako že papír vyvěšený venku na stromě snese vše.

Možná bych se spokojil s tím, že jsem udělal dobrý skutek a tomu zvířeti možná dokonce zachránil život. Však to je ta největší odměna, ne?

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Trochu lidskosti? Nezlobte se, ale asi jsem zastáncem toho, že sliby se prostě mají dodržovat (pacta sunt servanda – smlouvy se mají dodržovat). Sám vždy velmi lpím na tom, abych dodržel co jsem slíbil už jen kvůli svému svědomí, protože prostě nejsem lhář (co by říkalo vaše svědomí kdybyste byli na místě toho pejskaře?). Myslím, že každý by měl přemýšlet nad tím co slíbí a následně by to měl dodržet. A vůbec tady nejde o ty peníze. (Mimochodem i současný občanský zákoník přiznává nálezci 10% z hodnoty nálezu). Prostě takové chování nějaký odkaz na lidskost nemůže omluvit a nedělejme to, protože se nám tím křiví nepsané právo – etické normy. …ještě to potupluje tím,že s nimi přijede. Bylo by to úplně jiné kdy férově řekl – víte já ty peníze nemám a napsal jsem to jen proto, aby mi ho někdo vrátil, protože je to člen rodiny. Osobně bych se na něj na FB klidně obrátil. Sám bych ty peníze potom dal někomu kdo je potřebuje, protože nechat si desítku za nález nějakého psa by mi na druhou stranu přišlo být nemorální, ale to je i otázka majetkových poměrů majitel psa.
Když všichni máme rádi lidi, kteří jsou schopni říct pravdu, tak proč si tady pořád všichni lžeme a ještě takto hloupě. Nesnažme se tedy omlouvat něco co je nemorální a hloupé.

ivzez

Souhlasím s Auťáčkem.

Chcete-li reagovat na odpovědi, nezakládejte novou
otázku na totéž téma, ale pokračujte zde dole v diskuzi.

(Druhou otázku jsem nahlásila.)
_______

Doplňuji:

Ať o tom přemýšlím, jak o tom přemýšlím,
vychází mi, že bych měla radost, že se pes vrátil,
a odměnu bych pustila z hlavy.

A určitě bych nic nepsala na Facebook ani jinam.

Dochy

Podle mě můžeš. Ale sám bych to asi neřešil. Připadalo by mi to nějak nedůstojné – handrkovat se o odměnu za řekl bych samozřejmou pomoc. Ale od majitele psa je to nefér.

marci1

Zažila jsem podobnou situaci. V šílených mrazech jsme našli venku promrzlého psa, na kterém bylo patrné, že má páníčka. Vzali jsme ho domů, starali jsme se o něj několik dnů, než se nám podařilo majitele vypátrat. Šťastný majitel si pro psa přijel a sliboval, že nám za to, že jsme se jeho psa ujali, poskytne nějakou odměnu, ale momentálně nemá peníze a že se ozve. Samozřejmě neozval. I když jsme to nedělali pro odměnu, vždy mě takové chování překvapí. Hlavně že pes to přežil. 🙂

anonym

Rád bych podotknul, že ten pán si pro psa přijel v porsche cayenne. No mohl dat klukovi aspoň čokoládu

Smlouvyzdarm

Že mě to auto ani nepřekvapilo … Autacku kdo myslíš, že si kupuje taková auta? Byť by ho kupoval deset let staré. (mimochodem já bych to tedy servisovat něchtěl). Z mého pohledu jistě významná informace, která v souvislosti s tím zbytkem leccos o majiteli vypovídá. Nezlob se, ale pořád mám tak trochu pocit, že chceš omlouvat něco, co já vnímám jako neomluvitelné. Vše začíná přehlížením malých přešlapů, kamarádčoftem a končí klietlismem, korupcí a situací kdy slovo slušnost a etika jsou již jen pojmy bez obsahu. Ten pejskař byl sice dospělý člověk, ale choval se jako dítě. Ty přece mají ve zvyku lhát z různých důvodů (to je prostě přirozené). Právě v takové situaci se, ale musí najít někdo v pozici kárajícího rodiče kdo mu dá jasně najevo, že je dospělý a měl by přijmou následky svého jednání. Každé dítě jednou dospěje fyzicky, ale bohužel 65% dospělých zůstává v egostavu dítěte. Čím častěji mu jeho dětské chování projde, tím lépe se v něm bude cítit a nebude mít pocit, že je třeba ho nějak měnit, přizpůsobovat. Trochu bych to přirovnal k psím exkrementům, které jejich páníčci nechávají na chodnících. Kdo z Vás je ochoten takovému člověku říct – seber si to… Nikdo? Tak se nedivte, že máte kolem domu plno hoven.

autacek

Porsche Cayenne je přes deset let stará rachotina která je tak na 1/4 ceně nové Oktávky. Nehledě na cenu provozu, údržby a náhradních dílů. Tedy tato informace neznamená vůbec nic. Dotyčný taky nemusel vědět, jak starý je nálezce a že mu má dovézt čokoládu, to ani nechci spekulovat o tom, že příště někdo psa ukradne jen kvůli odměně. A vůbec je s podivem, že se pejska podařilo najít nejen uživateli těch správných stránek, ale současně i zdejšího účastníka.

Jasně že by se měly sliby plnit, ale slušnost by mohla být něco takového odmítnou. Připomenout se můžete, ale rozmazávat to rozhodně nemá smysl, neb se to ještě otočí proti Vám.