maki50

Můžu být sesazena z vedoucí funkce bez udání důvodu?

Dobrý den , po měsící nástupu do zaměstnání jsem byla pověřena vedoucí funkcí. Na základě toho jsem si začala doplňovat vyšší odborné vzdělání . Po změně řediltele mi bylo řečeno , že již mé služby nepotřebují . Nabídli mi místo pečovatelky , nebo výpověď dohodou .Je tohle jednánní adekvální? Po celou dobu působení jsem neobdržela kázeňský postich ,ani jiné vyjádření . děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Podle smlouvy. Z vedoucí funkce je možné sesadit kdykoli, stejně jako do ní jmenovat. Jiná situace ovšem je pokud si byla přijata, a je to uvedeno ve smlouvě, jako ředitel, měla bys i nadále vykonávat funkci ředitele.

Další odpovědi
ivzez

„Výpověď dohodou“ neexistuje.

Na jaké místo jste byla přijata, jaký druh práce
jste si sjednala v pracovní smlouvě?

Nový ředitel může v organizaci provést změny. Pokud Vás už z organizačních
důvodů nebude potřebovat, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů → zde by šlo o nadbytečnost (ZP, § 52 písm. c).

Další možnost je, že Vám navrhne rozvázání pracovního poměru dohodou
(to není výpověď, jde o dobrovolnou dohodu obou stran) ze stejného důvodu.

Je na Vás, jestli na návrh dohody přistoupíte, není to Vaše povinnost.
Ale já bych to na Vašem místě zvážila.
Pokud budete trvat na uvedení důvodu ukončení zaměstnání
(nadbytečnost) v písemné dohodě a sjednáte-li si se zaměstnavatelem
vyšší odstupné (navrhla bych o dvojnásobek průměrného výdělku více →
za chybějící výpovědní dobu), budete na tom po finanční stránce stejně,
jako v případě výpovědi, jenom dříve skončíte.

led

Krycí názov pre takúto akciu sa volá reorganizácia podniku. V takom prípade, keď rozhodli o nadbytočnosti vašej funkcie, vám ponúkli 2 možnosti:
1 – preradenie na inú funkciu
2 – rozviazanie pracovného pomeru dohodou

dodatok:
Vy môžte využiť ďalšie 2 možnosti -
dať výpoveď (nedoporučujem, nedostanete odstupné),
dostať výpoveď pre nadbytočnosť a dostať odstupné, ale tu už nie som si istá, či to ešte v zákone platí. Presné znenie zo zákona vám sem určite vloží ivzez.

elkon

Vše je otázka pracovní smlouvy.

maki50

Nejsem v pozici ředitele. Mám pod sebou pár lidí . T znamená,že pokud nepřijmu jejich nabídku , můžu zůstat bez zaměstnání ,aniž by k tomu měli důvod?

ivzez

Nepřijmete-li nabídku dohody ani pečovatelky,
dá Vám zaměstnavatel pravděpodobně výpověď,
k níž Váš souhlas nepotřebuje.

Poznámka: Reorganizace je důvod k výpovědi (viz ZP, § 52 písm. c).
Zaměstnanec se může z důvodu reorganizace stát nadbytečným.

led

ivzez, ďakujem

led

Požiadala som odborníčku z pracovného práva o vyjadrenie k vašej otázke. Zatiaľ nerobte unáhlené kroky.