zjentek

Můžou podzemní kyselky a minerálky časem měnit složení, anebo planeta nějak udržuje „výrobu“ dle složení původního?

Třeba Matonka, Vincentka, po léta jejich existence.

Nejlepší odpověď
dubraro

Minerální vody mohou vykazovat během času určité změny. Jsou způsobeny např. kolísáním barometrického tlaku, což se projevuje u proplyněných minerálních vod snížením vydatnosti zdroje. Změny teploty minerálních vod souvisejí se změnami teploty ovzduší.
Kolísání chemického složení minerálních vod je ve většině případů spjaté s kolísáním vydatnosti. Trvalé snižování mineralizace svědčí o vyčerpávání chemických látek nebo o vyčerpávání statické zásoby minerální vody.
Vliv atmosférických srážek se projevuje prakticky u všech zřídel, mnohdy se
zpožděním několika měsíců.
Změny antropogenního původu:

  • způsobem jímáním (většina zdroje se čerpá), tzn. voda přirozeně nevyvěrá na

zemském povrchu, ale je jímána z hloubek před tím, než se smísí v mělké připovrchové zóně s prostou vodou

  • nadměrnou exploatací se snižuje celková mineralizace nebo obsah původní

složky a v minerální vodě převažuje prostá podzemní voda

  • kontaminace minerálních vod (bakteriologická, chemická)

Zdroj: https://is.mu­ni.cz/el/1431/­podzim2010/G998­1/um/mineralni_vo­dy.pdf

Další odpovědi
Kepler

Odhadoval bych, že se to složení příliš nemění, protože je závislé na složení okolních hornin, ze kterých se ty minerály vylouhují. A ty horniny se taky nemění. Jedině se snad může projevit vliv kyselých dešťů, nebo doba zdržení vody v tom minerálním prostředí v závislosti na tom jak moc prší a jak rychle se přes vrty odčerpává. Je to ale jenom moje laická představa.

da ny

´Minerální vody léčebné mají své specifické složení.a proto je jejich účinnost využívána lékaři.
U stabilních vod je povolen výkyv plusxmínus, podle Normy ČSN 86 8000 O mine­rálních vodách.
"… teplota, mineralizace a obsah CO2 kolísá jen v rámci přirozených výkyvů max. ±20 %
typ vody stanovený podle hlavních složek (viz kapitola výše) se nemění
obsah léčivých látek (např. I, F atp.) či radioaktivita nekolísá o více než ±30 % – pokud je na základě jejich obsahu voda klasifikována jako léčivá
minimální hodnoty neklesají pod stanovená kritéria
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Miner%C3%A1ln%­C3%AD_voda

Unikátní studie složení minerálních vod (ke stažení):
http://www.aqu­alifeinstitute­.cz/unikatni-studie-slozeni-mineralnich-vod/