Kelt

Můžete se polechtat? Dělali jste si test? Zkuste to.

Našel jsem test a udělal jsem to. Nebudu se chlubit výsledkem, to není podstatné.
https://www.pro­zeny.cz/clanek/roz­pusti-se-v-zaludku-hrebik-a-kolik-meri-zily-57611?dop-ab-variant=2&seq-no=3&source=hp
Zaujala mne první otázka, zda se mohu polechtat. Já si myslím, že mohu, ale podle testu to mohou jen schizofrenici.
Ale mohu se přece polechtat třeba pravou rukou na levém boku i jinde. Polechtat i poškrábat. Ale podle nich to nejde, já s tím problémy nemám, a myslím, že ani 99% dalších včetně postižených na vozíku. A myslím si, že to nejsou schizofrenici. Možná jsem nepochopil pojem polechtat. Jaký je váš názor? Děkuji.

Nejlepší odpověď
marci1

Já ne. Pro člověka je samolechtání velmi obtížné. 🙂
„Výzkumy ukazují, že schopnost rozeznat pohyby, které činí člověk samotný, může záviset na té části mozku, jež se nazývá cerebellum a nachází se v jeho zadní části,“ píše popularizační server neurovědy The Brain Bank. Právě tato část umí přesně předpovědět sílu a místo dotyků, takže samolechtání je velmi obtížné.
Ne tak u schizofreniků. Je možné, že biochemické či strukturální změny v jejich cerebellu znemožňují rozpoznat, že to jsou jejich prsty, které je lechtají. To spojení, jež my máme za samozřejmé, u nich prostě nefunguje. Oni si jsou vědomi toho, že mají záměr se hnout určitým způsobem, a vědí, že něco učinili, ale jejich mozek neumí propojit ty dvě akce. Jejich myšlenky a činy jsou tak izolovány od vnitřního uvědomění, že oni jsou jejich činiteli, a ne nic zvenčí. Poznatky z výzkumu, který může znít jako vtip, tak mohou velmi pomoci v poznání a léčbě této záhadné a společensky velmi negativně vnímané nemoci."
https://www.re­flex.cz/clanek/zpra­vy/70303/polechtat-sam-sebe-schizofrenici-to-dokazou.html
🙂

Další odpovědi
Kepler

Já to dokážu jenom na chodidle, v místě nožní klenby. Ale že bych se přitom hihňal jako hňup, to ne. Za to dokážu vyvolat kýchnutí tím, že si přitlačím prst zboku na nos. To se pak hihňají ostatní, když mi přitom vyletí nudle jako námořnické lano.