Kelt

Můžeme považovat indiány z dnešního pohledu za rasisty?

Všichni asi znáte indiánky , kde náčelník Vinetou, který se svými rudými bratry oslovuje bělochy jako „Bledé tváře“ . Ale o černoších se mnozí vyjadřují, jako " černé huby" . V podstatě je to stejné, ale to druhé je považováno za rasistické, zatímco to první se nějak nehodnotí. Jak se na to díváte vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
gecco

Můžu považovat Cechy za pedofily na základě „holky z naší školky byly nejlepší“???
:-O
To je asi stejně pitomá otázka…

Další odpovědi
Drap

Určitě ne. Vinetou byl smyšlený příběh bez znalosti místních poměrů. Pan May sice Ameriku navštívil, ale dlouho po tom co tyto knihy vyšly.

Klaproth

To oslovení si vymyslel K. May. Zda se zakládá na pravdě nevím, s Indiánem jsem nikdy nemluvil.

dubraro

Ne.
Z dnešního pohledu může být rasistou jen běloch.

Kryšpín

Dobrou odpověď dají sluničkáři a neziskovky

annas

Příslušníci antropologických skupin: běloch, černoch. Řadí se sem i indián. Tento výraz se do r. 1993, kdy vyšla poslední PČP, psal s velkým písmenem (Indián). Na doporučení etnologa Z. Salzmanna, který na základě dlouholetých výzkumů dospěl k názoru, že indiáni by neměli být považováni za příslušníky národa, ale za antropologickou skupinu, byl způsob psaní změněn (indián),"

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=indi%C3%A1n#br­ef6