Kelt

Může zatmění Měsíce nastat při libovolné fázi, nebo jen při určité?

V pátek bylo zatmění Měsíce a pak byl vidět celý úplněk. Znamená to,že zatmění může nastat pouze při úplňku, nebo i při novu, nebo neúplném měsíci? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pouze při úplňku. Slunce, Země a Měsíc jsou v jedné přímce. Kdybychom v době zatmění byli na Měsíci, viděli bychom zatmění Slunce.

Další odpovědi
Dochy

Opakovaná otázka
Při novu může dojít k zatmění Slunce (měsícem).

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-dojit-k-zatmeni-mesice-i-mimo-jeho-uplnek