e1232851@trb

Může zabránit lžička v horkém nápoji, aby nepraskl tenký skleněný pohárek?

funkuje jako odvod tepla?

Odpovědi
redy

Prej jo, ale mě rupla sklenka i se lžící:-))

anonym

hodně sníží teplotu. dnes však sklenička jen tak nepraskne. naopak pozor na prudké zchlazení

Kepler

Prasknutí skla je nejpravděpodobnější při tepelném šoku – náhlém zchlazení. Při nalití vařící vody podstatně méně pravděpodobné. Lžika následný pomalý odvod tepla na to nemá vliv. A co je důležité tlusté sklo rupne dřív, než tenké!

cochee

Nejjistější bude nemachrovat se sklem a dávat si horké kafe nebo čaj do hrnku z porcelánu, kovu nebo max z kameniny. Už jsem viděl nespočet například pivních půllitrů, ať už kryglů nebo štucků, „sedmičkových“ zavařovaček a podobného nesmyslného „nádobí,“ jak praskly, třebas po roce opakovaného zalívání se lžicí vevnitř, ale nakonec praskly. Praskne i tzv. varné sklo (SIMAX, Sial), když se „zadaří.“ A zrovna to prasklé machrovací nádobí s objemem 0,5 l a více umí pěkně spařit nejen koule, ale i třeba půlku stehen.

mosoj

To víš že funguje, ale nedostatečně. ???Tak použij pohárek který to vydrží.
Nejhorší je tepelný šok.