zjentek

Můzě ve střední Evropě klesnout teplota třeba k mínus dvaceti i na místech, kde právě hustě sněží?

Odpovědi
Kepler

Ano, může. Pokud k nám vpadne arkický vzduch ze Skandinávie, což se stává, když jsme mezi oblastí anticyklóny na západě a cyklóny východně. Když se do toho připlete studená fronta, je vymalováno. Ale taky jsem zažil v únoru takovou fujavicu a bouřku, že jsem viděl sotva na pár metrů, blesky a hromy jenom lítaly. Bylo to apokalyptické a úžasné. Za to zase mohla pro změnu teplá fronta.

mosoj

Na Silvestra 1978 došlo v noci k poklesu teplot o 30oC. Byl to nejsilnější pokles teplot v Evropě ve 20. století! Večer pršelo, teploty do + 10oC o půl noci padal sníh a ráno –20oC.
Stačilo jenom aby se přes Krušné Hory přelila vlna arktického vzduchu. Hoši co drželi v chemickém provoze noční službu vykoukli po půl noci ven a konstatovali, že když padá sníh nemrzne. Ráno vše zamrzlé včetně 1/2 republiky. Republika se rozmrazovala téměř celý leden ( po dešti –20oC!!!)
Toto období osobně považuji za postřehnutelný začátek změny klimatu na Zemi. Začala doba extrémních výkyvů počasí. V roce 1976 zase bylo velmi silné celorepublikové sucho, první které v mém životě pamatuji.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.