zjentek

Může se tornádo vytvořit i v našem kopcovitém terénu?

Jsme celkem rozlehlá osada na Prajzské, kde je to samá ulice a barák. Ulice jsou z kopce a do kopce, protože jsme prostě v takovým terénu. Kdo nebydlí v dolině, ale v ulici na kopci, jako třeba já, ten má směrem na SZ fajný výhled na supercely až někam po Praděd. Naše jezero v dolině je cca 217 metrů n.m., zatímco já na nejvyšším kopcu jsem nějakých 270 m. n. m. A okolo je to tedy hodně „hrbolaté“. A okolo naší osady jsou tedy hodně různý kopečky. Vyšší než leží má ulice, nižší, různé… (;

Co myslíte, může se i tady proběhnout tornádo, třeba i mně po zahradě?

(Ptám se, bo bojim bojim. Je to vážná věc, žerty stranou.)

Odpovědi
Funna

může se vytvořit kdekoliv…na rovině (jak tomu bylo teď) má jen delší „dráhu“ a později se rozpadne, protože ho terénní nerovnosti nebrzdí…a pravděpodobnost, že se vytvoří na kopečku je větší, než že vznikne v dolině…

Dochy

Podobná otázka tu byla před pár dny. Podle mně je vznik méně pravděpodobný, ale není vyloučený. Pro vznik tornáda je nutný určitý typ proudění vzduchu, který se ale v členitém terénu jen těžko udrží. A to nemluvím o tom svislém víru (trombě), ale o tom vodorovném, který slouží jako zárodek.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.