Avatar uživatele
zjentek

Může se tornádo vytvořit i v našem kopcovitém terénu?

Jsme celkem rozlehlá osada na Prajzské, kde je to samá ulice a barák. Ulice jsou z kopce a do kopce, protože jsme prostě v takovým terénu. Kdo nebydlí v dolině, ale v ulici na kopci, jako třeba já, ten má směrem na SZ fajný výhled na supercely až někam po Praděd. Naše jezero v dolině je cca 217 metrů n.m., zatímco já na nejvyšším kopcu jsem nějakých 270 m. n. m. A okolo je to tedy hodně „hrbolaté“. A okolo naší osady jsou tedy hodně různý kopečky. Vyšší než leží má ulice, nižší, různé… (;

Co myslíte, může se i tady proběhnout tornádo, třeba i mně po zahradě?

(Ptám se, bo bojim bojim. Je to vážná věc, žerty stranou.)

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? dust8, EKSOT123 před 1022 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Funna

může se vytvořit kdekoliv…na rovině (jak tomu bylo teď) má jen delší „dráhu“ a později se rozpadne, protože ho terénní nerovnosti nebrzdí…a pravděpodobnost, že se vytvoří na kopečku je větší, než že vznikne v dolině…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Podobná otázka tu byla před pár dny. Podle mně je vznik méně pravděpodobný, ale není vyloučený. Pro vznik tornáda je nutný určitý typ proudění vzduchu, který se ale v členitém terénu jen těžko udrží. A to nemluvím o tom svislém víru (trombě), ale o tom vodorovném, který slouží jako zárodek.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek