zjentek

Může se stát, že ze dne na den člověk přijde o intelekt bez zjevné či diagnostikovatelné poruchy kterýhokoli orgánu?

O co by se jednalo (souhrnně)?

Nejlepší odpověď
Kepler

Napadá mě jen slabší mozková mrtvice. Můj tchán skutečně zblbnul ze dne na den. Příčinou je částečné ucpání mozkových cév uvolněným tukovým plátem (nevím jestli je to tak správně). Jestli to ale udělá nějaké diagnostikovatelné změny na mozku nevím. Asi jo.
Postupně blbneme už od 24 let, pak je úbytek intelektu nahrazován zkušenostmi. Ztráta intelektu – demence. Je zákeřná, nastupuje plíživě – takže postižený člověk si zprvu dlouho nemusí být ničeho vědom. Je to jako se střízlivěním. Jak bylo řečeno v seriálu Vinaři – střízlivost je jako smrt, plíží se nenápadně a než se naděješ, dostane tě.
Skleróza: i kornatění tepen může způsobit zbytečný úbytek paměti.
A to zvláště u pacientů s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, nebo onemocněním srdce. Úplně slyším, jak mi kornatějí tepny.
Společným znakem mnoha příčin demence je snížení množství nervového přenašeče acetylcholinu v mozku. http://www.kli­nikazdravi.cz/A­beceda-zdravi/Ticha-epidemie-ztrata-intelektu-demence-310058

Další odpovědi
Smackdown

Já měl necelý týden taky demenci,byl jsem jak retardovaný,dů­vod:přetrénoval jsem trapezový sval.