autacek

Může se někdo proslavit i v negativním smyslu slova?

Třeba Hitler, Stalin, Ceaušescu, Lenin, Castro, Che Guevara, Cézar a další, nebo je třeba najít hranici, že něco bylo dobré a něco zlé a to proslavil se vztahuje jen k tomu dobrému?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… proslavit a zviditelnit bude asi rozdíl …

Další odpovědi
annas

Proslavit se může jen v kladném slova smyslu., ale horší je slávu si udržet.

Nebo je možné užít slovo „proslavit se“ i negativně! , ale jde o nadsázku, ironii, často se záporem. Vkládá se do uvozovek „proslavil se“ jak největší darebák. .

Přečtěte si význam slova slavný

1.. požívající slávy, zahrnovaný slávou, proslulý: slavný vojevůdce, umělec, lékař; slavné činy, události
2. významný 1: přišel slavný den; slavné výročí
3. slavnostní, okázalý: slavný průvod, pohřeb
4. dř. v oslovení institucí velmi vážený ap.: slavný soude
5. expr. výborný, vynikající (zprav. se záporem.): výkon nebyl příliš slavný, nejslavnější;
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=slavn%C3%BD

Ale jde o osobnosti, které jsou známé v kladném i záporném slova smyslu.

zjentek

No jéjej! Já se už pomalu proslavil na odpovědích.cz a podle všeho soudím, že to bude hodně negativní!

ivzez

Podle mne se slovo proslavit vztahuje jenom k tomu dobrému.
Toho, kdo páchal zlo, těžko oslavovat.

Kepler

Ano, říká se jim „nechvalně známí“ Třeba takový Čingischán založil největší říši, jaká kdy na Zemi existovala i za cenu mnoha lidských životů. Nebo faraoni postavili nejodolnější stavby světa za cenu života mnoha otroků. Říká se, že historie se neptá.