Co znamená přirovnání: Žrát jako polský zájezd?

Bylo by fajn zodpovědět i podotázky. ☺

  • Co s tím má společného zrovna Polsko?
  • Jsou to obecně nekontrolovatelné chutě Poláků na maso a uzeniny?
  • Nebo jejich zmetky kuřata, která nám dávají do ČR, protože jsme popelnicí Evropy? :)
  • Jak to tedy vzniklo?
  • Jakým způsobem musí někdo jíst, aby ho takhle označili? Jíst nehledě na to, zdali má ještě hlad, či mu už praskají švy?

Nejlepší odpověď
annas

V minulosti se říkalo, že žere jako Prajz. Původ úsloví souvisel s bitvou u Hradce Králové v r. 1866, když Prajzi využili práva vítězů přišli na Hanou a kradli, rabovali, kde se dalo., zničli zasetá pole, takže na jaře čekala zemědělce bída.
http://proste­jovsky.denik.cz/pu­blicistika_pros­tejov/zere-jak-prajz-zdomacnelo-na-hane-za-valky20090713.html

Žrát jako polský zájezd se užívá v poslední době. Nevím, jak se chovají účastníci polského zájezdu, když někam přijedou. V Německu se „proslavili“ krádežemi aut,

Existuje mnoho vtipů na toto téma.
http://www.sar­batru.net/polen­witze

Možná to souvisí s tím, že z Polska k nám přicházely nekvalitní potraviny, ČOI nařídila jejich kontrolu.

Možná, že to souvisí s minulosti, kdy k nám a na Slovensku jezdili Poláci šmelit.
http://happy2tra­vel.eu/sk/pol­sko-smelinari

Poláci u nás rozjeli trik s levným tabákem, na Ostravsku drogy – Poláci bohužel vždy vystihli, co u nás na trhu chybí, a jak obejít zákony.
..
Samozřejmě neplatí obecně, přece i u nás se našli jedinci, kteří se snažili vydělat bez ohledu na zdraví. Kauza s alkoholem.

Názory na Polsko – Petr Vavroušek
"Polsko je velká země s bohatou kulturou, přitom se na Poláky díváme tak trochu skrz prsty. Čím to je?

Myslím si, že v tom sehrál roli rok 1989, kdy se naše společnost začala orientovat na Západ a chtěla poznávat to, co do té doby nemohla. Na Poláky jsme tak trochu zapomněli a pak už jsme si k nim nehledali cestu, nebo jsme si mysleli, že to pro nás není důležité. A myslím si, že v české společnosti dodnes přežívá spousta klišé o Polácích, například že jsou to jen vypočítaví šmelináři.

V poslední době k tomu přispěly i nejrůznější kauzy spojené s jídlem…

To pozitivnímu obrazu nenahrálo Polska a Poláků. Vnímám to jako velkou chybu, protože je to velký národ, čtyřicet milionů lidí, s vynikající kulturou a zajímavou historií. Myslím, že v mnohém se od nich můžeme učit. A je to tak blízko. Wrocław nebo Kraków jsou nádherná města a autem je tam člověk za tři hodiny. Zajímavý paradox je, že v posledních letech v polských průzkumech veřejného mínění Češi vycházejí jako nejoblíbenější národ, kdežto naopak to vůbec nefunguje. atd."
http://www.vas­zlin.cz/polaky-podcenujeme-pritom-nas-mohou-inspirovat-rika-petr-vavrouska/

Takže zřejmě to souvisí s některými špatnými zkušenosti s Poláky, nám nedodají kvalitu, – viz výš – ale sami si u nás kupuji uzeniny, jsou pro ně levnější.

Zájezd – lze brát, že někdo někam zajede. Přitom od nás hodně lidí jezdí nakupovat potraviny do Polska. Takže nevím, zda Češi utrácejí za potraviny víc v Polsku, nebo Poláci u nás.

Źrát – jeden z nespisovných významů – oddávat se něčemu s přehnanou horlivostí, radostí atd.

Žrát jako zájezd Poláků – může jít o špatné zkušenosti s Poláky, nebo obrazně, že něco dělají s horlivostí, jsou nenasytní atd. Stále po něčem lační.

Nebo „žerou“ něco v tom smyslu, že důvěřují, věří něčemu či někomu.

Proč Polácí získali toto negativní ocenění , není snadné zjistit , zda z několika málo zkušenosti další zevšeobecnili.

Sice jste se na to neptal, ale po roce 1989 kolovaly i o Češích negativní informace v souvislosti s nákupy především v rakouských marketech.

Další odpovědi
dubraro

Já bych to dnes obrátil – žrát jako Čech na zájezdu v Polsku. Poláci jsou dobří zemědělci a mají kvalitní a levné potraviny. Aféry s polskými kuřaty, technickou solí, umělohmotným sýrem atd. vytvořily nenasytní obchodníci, kteří si šmejd v Polsku výslovně objednali. Sami Poláci by takové věci nevyráběli a nejedli.

jepik

U nás v západních krajích Karlovarsko, Plzeňsko se říká „Žrát jako německý zájezd“ – dvakrát euro otočí než něco utratí a když si objednají v restauraci nějaké jídlo tak co největší porce a ty by snědli i s kostí !!!

Cenobita

Nejspíš to je klišé, stejně tak dobře by se dalo říct: „Žrát jako český zájezd“, nemám nic proti Polákům, ale nejspíš to má nějaký důvod nebo je to historická zkušenost.

Lidé, co se přejídají, páchají smrtelný hřích – obžerství, na to už pamatovala skoro každá církev – označení obžerství za tzv. smrtelný hřích.

Jinak nestřídmost, obžerství (lat. gula), je kritizováno a zobrazováno, co svět světem stojí:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nest%C5%99%C3%AD­dmost

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sedm_hlavn%C3%AD­ch_h%C5%99%C3%AD­ch%C5%AF

latinsky je gula (nenasytný) chřtán a slovem gula se dnes označuje výpusť do kanálu s velkým průměrem (protože také lačně hltá a polyká).

Ilustrace k hříchu gula:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sedm_hlavn%C3%AD­ch_h%C5%99%C3%AD­ch%C5%AF

Klaproth

Na to se zeptej některého účastníka českého zájezdu. Každou sobotu jich do Polska pro potraviny jezdí tisíce. Polský nájezd na české tržnice jsem ještě neviděl.

dubraro

Batali:
Máš pravdu, nechal jsem se unést. Sám jsem tuto frázi nikdy neslyšel. Bydlím v kraji, ze kterého se běžně jezdí do Polska nakupovat potraviny.

Klaproth:
Poláci pořádají nájezdy na české obchody s alkoholem. Ten je tam dražší.

anonym

Otázka

anonym

Omylem jsem klikla

Dubraro a Kalprothe,

otázka přece zněla „Co znamená přirovnání: Žrát jako polský zájezd?“

Máte pravdu, že něco podobného kolovalo i o Češích, ale proč je plný net přirování o Polácích?

Ale vaše odpovědi na otázku jsou mimo mísu.