Lukyn45

Může se knížectví skládat z vévodství?

Může být knížectví složené z několika vévodství?

Odpovědi
Disraeli

Teoreticky ano. A v historii takové uspořádání bylo, že v knížectví bylo několik vévodů (týkalo se hlavně ještě spíš kmenových a vazalských společenstvích) a snad i později, možná i ve Svaté říši římské… Né že bych nějak detailně zkoumal historická knížectví a jejich organizační členění… Ale určitě může být – i nehledě na historii.

Ono teoreticky může být císařství součástí království, císař jako podřízený královi. Zde neplatí ona feudalní nadřazenost ani v panovnických hodnostích (přestože se zde velmi často vnímá existence hierarchie – minimálně jako královské a císařské hodnosti… Ale ony jsou si teoreticky všechny panovnické tituly rovny. Císař není nad krále a klidně to MŮŽE být i naopak). A ona vlastně neplatila ani ve feudální společnosti (a dnes už vůbec ne). Záleží na vnitřním uspořádání. Může být panovník nějaké říše a pod ní můžou spadat nižší, ovšem už jen provinční panovníci (samozřejmě taky i vazalové – což není stejné). Takže král říše a pod ním můžou být další králové, ale klidně i císařové. Teoreticky by klidně mohl mít i titul knížete, ale to je fuk (dal jsem krále, protože je to základní, nejběžnější a původní panovnická hodnost, rovná vůdci, či kmenovému vůdci, velitelovi,.. Prostě vladař a titul krále měli všude).
Takže když může existovat tohle, tak není důvod, aby nemohlo existovat knížectví a v něm vévodství.
V jedné monarchii (třeba království) může být i několik knížectví i vévodství (avšak jako nevladnoucí, ale jen jako tituly a spíše nezávislé na sebe. Třeba ve španělském království je hlavou státu král, ale jeho součástí je i knížectví i vévodství… I když ta vévodství nespadají územně pod ta knížectví, přestože hodnostně i jinak ano… Ovšem teoreticky by to bylo možné i tak, aby pod jendo knížectví spadly vévodství – v tom je dóm území)… Ono záleží jaký kníže a jaký vévoda a v jakém stae vůbec (jaké má celkové uspořádání). Existovat může.

Může být vévoda, arcivévoda, velkovévoda a to mohou být příslušníci vyšší šlechty anebo jako panovnická hodnost. Zcela stejně s knížetem. Knížectví se zcela jistě může skládat i z vévodství (jeden kníže-vladař a několik vévodů a vévodství).

Lukyn45

Lol a proč jako?

Ametyst

Jako nebo doopravdy? 🙂

JežíšKristus

Nebuď zvědavý nebo budeš brzo starý.