Savier

Může se abstinent stát lepším člověkem než tím, kterým byl, než začal pít?

Nejlepší odpověď
da ny

Máte na mysli, třeba, abstinujícího alkoholika?
Člověk může být vždy lepším, než byl…. Zkušenosti nás posouvají jinam. Dopředu, ne zpět.
Důležité je, zda svou slabinu zvládne. Chce zvládnout!
Mnoho lidí se bez alkoholu, zcela obejde.
Někteří si dají v přiměřeném mnoství příležitostně.
Další si dá denně.
Pokud (ve středním a starším věku) „potáhne cévy“, jedním panáčkem,
jednou sklenkou vína (červené), tak aˇ%t si poslouží.

Abstinent:
Nejvhodnějším českým výrazem pro abstinenci je zdrženlivost. Jedná se o zřeknutí se určitých věcí, které nám způsobují požitek. Nejčastěji o abstinenci hovoříme ve spojení s alkoholem, drogami a kouřením. Na věcech, které člověku způsobují požitek, se může jedinec stát závislým.
https://sance­detem.cz/slov­nik/abstinence­abstinencni-priznaky

Další odpovědi
elkon

Když bude mít pevnou vůli, tak ano.

Filip84

Je to dokonce pravděpodobné! 😃

Budu se opakovat, ale ono nejde o množství alkoholu. Ani o druh. Jde o vztah k alkoholu, respektive, mám-li to úplně zjednodušit, alkoholem se nic neřeší. Pokud se někdo rozhodne alkoholem něco řešit, alkoholismus je otázkou času.

To je odpověď na otázku, proč někdo vypije relativně velké množství alkoholu a nikdy v životě s tím nemá problém: jde do práce – nepije. Má řídit – nepije. Přijde mu návštěva – nepije (nemyslím s návštěvou, ale nemá už „vybudovanou“ opici, když ta návštěva přijde! 😅).

Alkoholici, i budoucí alkoholici, vědí (z 99%), že jsou / budou alkoholici. Vědí, ale nedbají. Omlouvají své chování (pití), vymlouvají se, lžou sami sobě. To je to nejhorší! Řešení není jednoduché, je ale možné.

Prvním krokem je: uvědomuju si, že piju, a že s tím mám problém. To není málo!

Druhým krokem: mám problém s pitím – proto a proto (nebo: nevím proč! Taky možnost, taky je v tom velká síla, přiznat si toto!), nevymlouvám se, neomlouvám se, chci to řešit.

Třetí krok: navštívím praktického lékaře / poradnu pro pomoc s alkoholem (on praktik nasměřuje) a řeknu krok jedna a dva.

Čtvrtý krok: poslouchám, co mi tam říkají. Oni jsou tam od toho! Nelžu jim. Nevymlouvám se. Říkám pravdu: selhal jsem, ne že dělám geroje – oni na to přijdou! Není potřeba být na sebe přehnaně přísný.

Pátý krok: léčím se. To neznamená nutně protialkoholní ústavní léčbu. Naopak, ta bývá až poslední možností. Často stačí léčba ambulantní. V pracovní neschopnosti, potom i bez ní.

Lékaři, kteří se věnují léčbě závislostí, by Ti rychle nalili „čistýho vína“, rychle by Tě vyvedli z omylu, že vyléčený alkoholik = nepije. Jo, to je ideál, protože ten alkoholik má ty receptory podrážděný, a jak se napije, je velká pravděpodobnost, že se to spustí znovu. No a po antabusové therapii ani není jiná alternativa, je odbourána schopnost těla zpracovávat ethanol!

Dobře, ale tu se bavíme o troskách alpách, o alkoholicích, kteří do toho spadli, tak říkajíce, po hlavě, naplno. Jo, tam jo. Tam je to hospitalisace, antabusová therapie, někteří vidí i bílý myši 😂, jedno s druhým. No jo, ale ta většina ostatních to zvládne i bez „Dobří holubi se vracejí“. 😅

No, ať už to vyústí v úplnou abstinenci, nebo společensky přijatelné pití, v každém případě je ten, kdo to dokázal (arciť s pomocí, dokázal to on!: za něj to nikdo jiný neudělá!), lepší člověk, než byl před tím, než začal pít. Lepší o tu zkušenost. Lepší proto, protože „překonal sám sebe, miluje Sovětský Svaz, podpoří světový mír!“ 😂

Tak se v tom nenimrej, nepřemýšlej nad tím, nehnípej se v tom. „Manuál“ máš výše, nic lepšího nevymyslíš.

Jo, kdo hledá najde a svět je v harmonii: když budeš hledat „Vendulky utěšovatelky“, montéry raditele: najdeš! Co bys nenašel. Chytrolínů, budižkničemů, tlučhubů, co mají na všecko radu, těch bylo, je a bude. Já bych na to zřídil ouřad veřejnýho domlouvatele. Ten by vyfasoval rákosku, karabáč, a jak by někdo – někde, na veřejnosti mlel velký hovna, tak on by ho máznul, tak jako pořádně, takový všimný by to bylo, aby si všiml, jaký je kokot nevídaný! 😂 No jo, no, jenže toho se nedočkáme. A do tý doby je to na každém jednotlivci, taky podle vkusu každého soudruha! 👆🏽👆🏽👆🏽

zjentek

Savier tak určitě bo teprve prožitá dramata a tragédie tě naučí co má v životě vůbec váhu a než takové jedinec prožije může tady na př. přispívat obdobně jako zdejší filip jenže co si z toho vezme kdokoli co něco prožil, ptám se (otazník).

Filip84

Savier: Zdá se mi to, nebo dneska „nemáš den“? 😳