Hufnágl

Může rozdílná národnost rodičů ovlivnit povahu potomků?

A jak?

Mám tomu rozumět tak, že otec německé národnosti a matka z Ghany (černoška) neovlivní povahu svých dětí?

Nejlepší odpověď
annas

Stručně. Národnost je příslušnost k národu, tedy ke společenství lidí na určitém území. Nesmí se zaměňovat za občanství.

Když se seznámíte s Listinou základních práv a svobod, dovite se, že mohou lidé rozhodovat sami o své národnosti. (Viz poslední sčítání lidí)

Z toho plyne, že

z genetická hlediska je národnost problém.

Genetické stopy však rychle berou za své. Lidstvo se začalo dramaticky „mísit“ už po velkých objevitelských plavbách Kolumba či Magellana. V dnešním globalizovaném světě mizí genetické „rarity“ jako jinovatka v prudkém slunku.

Podle irského historika Marka Humphryse z univerzity v Dublinu by mohli všichni dnešní Evropané odvodit svůj původ od někoho, kdo žil v době Karla Velikého.

Podle amerického statistika Josepha Changa z Yaleovy univerzity se rodokmeny současných obyvatel Země už propletly natolik, že ve všech nakonec najdeme jednoho jediného člověka, který žil někdy kolem roku 1500 před naším letopočtem. Jeho domov mohl ležet kdesi ve východní Asii, protože právě tam se protínají největší migrační cesty

Naše geny zadrží jen málokterá hranice nebo zeď a naše tělo nese stopy generací „cizích.“ I proto genetika nerada pracuje s kategorií „národa“. Je to pro ni příliš hrubý metr. Kéž by nás takhle přemýšlelo víc."

atd.

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/relax/ve­da/kdo-nema-gen-neni-cech.A060913_134­025_ln_veda_vvr

--
Podívejte se na mou

„Jsme Češi jen proto, že se tak cítíme být, že mluvíme česky, i když naprostá většina z nás jsou geneticky "cizinci“?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsme-cesi-jen-proto-ze-se-tak-citime-byt-ze-mluvime-cesky-i-kdyz-naprosta-vestina-z-nas-jsou-geneticky-cizinci

--
Možná jste si zapsal českou národnost, ale geneticky můžete být cizinec, jak vyplývá i z mé otázky.

Takže opravdu národnost nehraje roli v genetice.
..

K vašemu doplnění, nepochopil jste, že národnost v dědičnosti nehraje roli. Je to i v odkazu.

Např. Okamura je národností české, ale geneticky je japonsko-českého původu. Tudíž geny převzal " z japonské rasy" a řekněme „slovanské/české“. (viz moje otázka)

Další odpovědi
Drap

Nemůže. národnost je pouze úřední na statistický údaj. Národnost si volíme. Během života mohu změnit národnost třeba 10 x, to by potom znamenalo že povaha potomků se vždy změní když změním národnost?

hapiky

Může, i v pozitivním i negativním smyslu. Záleží na povaze a jestli bude mít více genů s jedné či druhé strany. Povaha je jedna věc, geny jsou druhá věc. Dost často se stává, že jsou geny po prarodičích, nebo ještě starší.

Kelt

Asi tě zajímá, zda česká žena, která bude cestovat po světě a začne si něco s Francouzem, Arabem, Nigerijcem, Equadorcem, a podobně a s každým bude čekat dítě, tak zda tyto děti budou mít rozdílnou povahu? Podle mne může být každý jinak náchylný na nějaké nemoci, ale když budou vychovávány jedním člověkem podle určitých zásad, tak by to měli být Češi jak poleno. Ale, dostanou se mezi své krajany po otci a je tu problém atd.

led

Na povahu dieťaťa vplýva v prvom rade prostredie, v ktorom sa vyvíja, vyrastá.
Prirodzene rodičia, ktorí sú dieťaťu najbližšie, majú na jeho duševný vývoj najväčší dosah a prenášajú naňho aj svoje znalosti, skúsenosti a povahy, A niečo je prevzatým „bremenom“ génom minulosti, predchádzajúcich generácií.

annas

Led,

povaha je soubor vlastností, které jsou dané geneticky.Takže je dědičná Geny ji ovlivňují z 55 procent.

Dále ji vlivňuje prostředí, ale to vždy nesouvisí s národností, ale jak jsem uvedla, také se špatně odvozuje od národa.

I když výchova hraje roli, ale otázka je opět nepřesně formulovaná stejně jako to stvoření světa.

led

S tým pomerom dedičstva k povahe nesúhlasím. Neviem, odkiaľ to máte (každý vedec dáva iné percento), To percento, ktoré uvádzate, by bolo krásnym alibi pre vojnových zločincov. skúste si pozrieť z akých pomerov, tu dedičstvo génov by ťažko hralo rolu, vyrastali . Pozrite sa okolo, chcete povedať, že to množstvo krikľúnov, rasistov (so všetkými dôsledkami), týračov zvierat sú obeťmi génov? Nie!
ˇ"Gény za všetko môžu" to je najčastejšia alibistická výhovorka zodpovedných.

Pepa25

Zaujalo mě to číslo 55 %. To máte prosím odkud? Ptám se proto, protože debata o podílu vlivu dědičnosti (v porovnání s prostředím či výchovou) podle mě není rozhodně ukončená a každá další studie má trochu odlišné závěry.

annas

Omlouvám se, vždy vkládám odkazy. Ale 55 % se uvád jen í pro alkoholismus, moje překlepy, mělo být 50. .

Jinak u většiny psychologů i genetiků je to 50 %.

„Pinker tvrdí, že to, proč se jednotliví lidé mezi sebou liší, můžeme podle výzkumů z 50 % vysvětlit vlivem genů. Vliv rodinného prostředí podle něj vysvětluje ubohých 10 %.“

https://psych­ologie.cz/geny-vs-vychova-5010/

Zde je

https://www.li­dovky.cz/relax/ve­da/nakolik-geny-opravdu-predurcuji-jaci-jsme-slabiny-a-prednosti-mame-vepsane-do-dna.A191129_132­002_ln_veda_e­le

Vliv genů na různé vlastnosti. – procenta se různí
.---

Ale anglický zdroj uvádí
!
https://www.sci­encedaily.com/re­leases/2012/05/­120516115903.htm

Charakterové rysy ( tvoří základ povahy)

"Geny hrají větší roli při utváření charakterových vlastností – jako je sebekontrola, rozhodování nebo společenská schopnost – než se původně předpokládalo, naznačuje nový výzkum.

Studie více než 800 sad dvojčat zjistila, že genetika měla větší vliv na utváření klíčových rysů než domácí prostředí a okolí člověka.

Role rodiny a prostředí kolem domova často dominovala představám lidí o tom, co ovlivnilo psychickou pohodu. Tato práce však zdůrazňuje mnohem silnější vliv genetiky. “

https://www.sci­encedaily.com/re­leases/2012/05/­120516115903.htm

Je pravda, že dědičnost se stále zkoumá, že není stále vyřešená.

Zajímavé jsou anglické zdroje.