annas

Jsme Češi jen proto, že se tak cítíme být, že mluvíme česky, i když naprostá většina z nás jsou geneticky „cizinci“?

Vědci z pražské firmy Genomac zjistili podle vzorků slin, které jim lidé posílají, že jen asi desetina Čechů má předky, kteří zde žili před staletími. Asi 40 % Čechů se shoduje geneticky s obyvateli východní a střední Evropy, 25 % je původem z románských zemí, 11 % z Balkánu a 10 % Čechů jsou původem Němci a Skandinávci.

Většina z nás je tedy potomky imigrantů z nejrůznějších oblastí Evropy a z nejrůznějších historických období.

Občas se u nás objevuje i exotika – Eskymáci, Mezopotámci, Japonci. Dokonce u nás žije člověk, jehož genetickým předkem byl egypský faraon Tutanchamon (1333 – 1323 před Kristem).

Zajímavé, že je rozdíl mezi původem mužů a žen. Češky jsou víc pomíchané. Zřejmě to souvisí s rozmnožováním. Muži bojovali, zanechali své stopy možná jinde, zatímco ženy seděly doma a čekaly, zda zaujmou nějakého fešného cizince.

Pro zajímavost
a)I když se výsledky neustále upřesňují, základní dělení zůstává stejné. Je rozdíl mezi Čechy, Slováky a Poláky. Poslední dva jmenovaní jsou geneticky homogennější. Pro důvody bychom museli jít do historie.

  1. Čistokrevní Češi neexistují.

c)Je zajímavé, že kvůli namíchání genů jsou naše ženy často považované za nejkrásnější na světě. Jejich vzhled je pestřejší než mají Norky, Řekyně, Skotky nebo Rumunky.

Zaujal mě článek ve Víkendu MF Dnes z 10. 12. 2017. Autor Ivan Bř®ezina – z mailu není poznat.

Třeba článek zaujme i někoho dalšího.

Otázka na češství zde byla, ale nesouvisela s genetickým původem.

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2015/10/31/12/37/dna-1015661_960_720.jpg

1. Neopakuje se podobná situace jako v minulosti? Považujete za Čechy třeba Vietnamce? Jejich další generace žijící u nás mluví česky, slaví třeba Vánoce, fandí fotbalu atd. V některých případech se tedy už jejich geny promíchaly s geny “starousedlíků” stejně tak, jak se dělo v historii.

2. Záleží vám na tom, odkud pocházeli vaši předkové? Oni na rozdíl od nás nefandili Švejkovi, neměli rádi pivo, neznali třeba Husa, Palackého atd., ale vytvořili určité společenství, které se dnes nazývá Česká republika.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
da ny

Po svém rodokmenu jsem nepátrala :).
Bratranec ano (mám matnou představu, jak je to ze strany matky). Dostal se jen do 16. století.
Lidstvo je zde tisíce let. Je zřejmé, že někde byla kdysi velmi vyspělá společnost a na území nynější ČR tehdy možná běhali vlci, medvědi, rys apod. Po lidech nikde ani památky… :).
Připadá mi tedy zcela logické, že občan ČR, Čech má „odněkud“ své předky..
RNDr. Daniel VANĚK je světem uznávaným odborníkem v oblasti forenzní genetiky, a ta nelže! Někdy jsem v pokušení, odevzdat své sliny (bukální stěr) a zjistit více. Běžně má člověk přehled do „kolene“ svých praprababiček.
To, kde žili mí předkové před tisíci lety, je vcelku jedno. Žiji v této zemi, mám české občanství, státní příslušnost ČR. Emigrovat se nechystám a měnit již nic nebudu, jsem Češka ;-D.

http://www.men­style.cz/spolec­nost/rndr.-daniel-vanek-phd.---forenzni-genetik.html
http://www.ibes­tof.cz/veda-a-vyzkum/rndr.-daniel-vanek-phd.---forenzni-genetik.html
Pokud mám odpovědět na otázku, s inforrmacemi, které několik let mám (též díky dceři, která chodila na přednášky RNDr. Vaňka a skládala u něj zkoušku z forenzní genetiky na PřF), tedy ano. asi ano, geneticky „Jsme Češi jen proto, že se tak cítíme být, že mluvíme česky,.....“

Další odpovědi
Drap

Ano, hlavně proto, že se tak cítíme, byli jsme tak vychováni a ctíme naši kulturu a naše tradice. Netýká se to pouze Čechů, ale v podstatě všech národů. Větší národy bývají většinou i o něco homogenější. On ani praotec Čech nás nepřivedl všechny najednou. Stejně jako každá migrace většinou trvá řadu let a až na zkušenostech první se stěhují další a další. Znám několik lidí, kteří ví spolehlivě, že jsou potomky nějakého cizince třeba už v páté generaci a cítí se Čechy, hlásí se k naší kultůře i historii. Většinou mají jistou sympatii k národu svého předa, ale to je tak asi všechno. Znám jednu paní, která hledala své předky na základě informace někdy z roku 1720 letos o prázdninách v zahraničí. Podařilo se jí dokonce najít své hodně daleké příbuzné.
Co se třeba Vietnamců týče, dnes jsou zde potomci už i ve třetí generaci, někdy ve smíšených manželstvích a nido u některých ani netuší, že prapra děd byl cizinec. Obdobné to je u Řeků a Italů, kterých sem před nedávnem přišla spousta a dnes jsou již ve třetí, čtvrté generaci.
Co se Češek týká, tak tam je to snadné. Na ženách je vidět, jak je příroda mocná a dokázala z genetiky celého světa shromáždit a spojit to nejlepší. Proto jsou i Češky nejlepší na světě a vůbec nevadí že nějaká kapka krve je kdoví odkud.
U mne je zkrátka každý Čech, kdo se tak chová, kdo tak žije a kdo tak přemýšlí.Čechy se nikdy pořádně nestanou migranti, kteří uzavírají svazky mezi sebou, stále ctí i už v několikáté generaci své původní zvyky a způsob života. To že jsou Čechy oficiálně, ještě neznamená, že jsou opravdovými Čechy.

Mc Merkurion

… já to říkám furt, že nejni vědec, jako vědec, kterej ignorant tohle zplodil, by se měl vrátit do základní školy … kde je zmínka o Moravácích? Oni neexistujou? A proč teda máme jejich znak ve velkým státním znaku… a že se k nim hlásí přes milion našich obyvatel? …

orestez

Ano, vím, že nejsem tím, za koho bych se mohl považovat jen proto, že mě vyplivla česká porodnice. Přesto vím že můj děda byl vlastenec, do školy do stejné třídy chodil s Bohuslavem Martinů. Vše nenapovídá o původu genů. Možná příjmení by mohlo přiblížit původ, o tom pojednává kniha od MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. ISBN 80–86781–03–8

Dnes se doufám málokdo může chlubit jakýmsi Slovanským původem. Jeden můj cikánský kolega, který něco studoval, odvážně řekl, že slované vymřeli. Čerpal asi ze stejných dat.
No, vzpomínka z 80. let z obce Hlína, tam 90 letá žena (Grégr) vzpomínala své prapředky z Itálie, snad 18. stol.

V čem by spočívala přednost lidí s čistou českou genetickou minulostí, byli by zdejšími Indiány jako prapředci obývající starý kontinent?

Zajímavé, že některý Vietnamec vůbec s označením Moravák neprotestuje. Zná zdejší kulturu, brázdí silnice, mluví česky i místním dialektem atd.

Proti tomu stavím občana z Ukrajiny, který přes svou znalost … neuznal moje řečení, že už je vlastně Moravák. Znalost podobné kultury, jazyka, lidí mu pomáhají pracovat u nás na západě. Ale chce zůstat ukrajincem, nechce se vzdát svého původu.

K pracujícím Vietnamským prodavačkám v místních prodejnách potravin. Ony, pokud chtějí, mohou být češky. Stejně ale zůstává běžné všeobecné označení mezi lidmi. Příklad: cikánští (pro Pražáky Romští) zedníci nás v Brně označují gádžo, my je cikány, pokud si nevzpomeneme na jméno. Jeden ukrajinec pracující v Brně označoval čechy čézety. Měl dřív procestovanou Evropu a před odchodem dál na západ řekl, že zde už nic není. Měl pravdu. Zde už nic není. A my zase úkáčkům všeobecně, pokud nepoužijeme jména říkáme úká. (Opět pro Pražáky: zručný řemeslník z Ukrajiny)

Naše vlast hostila i uprchlíky z Řecka, z nich pak později známe českého profesora (jméno už nepamatuji) nebo zpěvačky, (Já znám lék).
Nebo Univerzity, Karlova a Masarykova měly a mají syny černošských králů, kteří s námi popíjí pivo a mají rádi náš humor. Atd.

Kdo z nás je tím, kým se prohlašuje, jaká kritéria jsou? A kde jsou? Kdo byl na místě dřív? Proto se neodvažuji hodnotit, nebo prohlašovat, že někdo je víc nebo míň něčím, čemu sám vědecky nerozumím. Mělo by se to nechat na rozhodnutí lidí, kteří touží stát se těmi Slovany, Čechy Moravany a Slezany. Ať je to Oho So Idaho, Huang, nebo Serioža nebo Shaake, my budeme nahrazeni dalšími.

Kepler

I když já i mí předkové žili v České republice a mluvím česky, jako Čech se necítím. Geneticky pocházím ze Slezska, ale většinu života žiju na Moravě a jako Moravák se cítím. Obyčejně se vytváří pocit sounáležitosti k zemi, ve které člověk žije, vytváří až po několika generacích u některých přistěhovalců nevzniká vůbec. Zrovna tak je nám zatěžko považovat některé exoty za Čechy, třeba zmíněné Vietnamce, nebo Cikány.

Kelt

Nenechal jsem si dělat DNA, otcova babička pocházela z Maďarska (Rakousko Uhersko), prababička mé ženy byla Němka.

hapiky

Ano, jsme Češi, neboť jsme dostatečně vychytralí, úplatní, závistiví, humorní......

magorvkleci

Ivana Březinu neznám, ale uklidnilo mne aspoň, že autorem onoho článku není Ivan Brezina.

annas

Zřejmě to bude Brezina,špatně jsem opsala , má u článku jen e-mail.