Rokio

Může nekvalifikovaný zaměstnanec dosahovat nižších příjmů než osoba pobírající sociální dávky?

Jsou dva lidé. Pepa a Karel.

Pepa je pracovitý, ale méně inteligentní člověk, a proto má jen základní vzdělání. V práci se moc dlouho neudrží a pobírá vždy jen minimální mzdu a někdy jen o trochu více. Docela často něco zkazí, a tak musí zaplatit způsobenou škodu. Navíc má určité prodlevy mezi jednotlivými prácemi, protože u žádné se moc neohřeje. Každopádně to není žádná vyžírka.

Karel není hloupý, ale je nesmírně líný a k tomu je zdravý, a tak nemoc předstírá, aby měl invalidní důchod a využívá i jiné dávky. Má stabilní příjem, i když není tak vysoký, ale generuje se mu bez práce a má ho pořád, aniž by hnul prstem. Jen občas musí chodit na kontroly svého zdravotního stavu.

Je tedy možné, že osoba, která poctivě pracuje, by měla nižší příjem, než člověk pobírající sociální dávky?

zdroj obrázku: pixabay.com – geralt

Nejlepší odpověď
autacek

Jakýkoli zaměstnanec na plný úvazek by neměl mít menší příjem, než kolil se dá obdržet bez práce na rozličných dávkách.

Bohuzel však cesta nevede přes zvyšování minimální mzdy (to akorát roztáčí inglační kolotoč), ale v tom, aby nikdo nedostal nic zadarmo a aby byl tzv. sociální vyjídač nucen pracovat.

V našem státě je to však momentálně postaveno na hlavu, kdo žije řádně, pracuje, poplatí bydlení, energie, jídlo atd., tak mu zbyde méně, než skupině nic nedělající.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… v našem státě je to nejen možné, ale často to tak i bývá … připočteme-li cenu za dojíždění, ale to chce koukat, aby člověk viděl …

ivzez

Rokio,

proč děláš z lékařů hlupáky a/nebo podvodníky?

Existuje „pár“ invalidních důchodců, kterým téměř nic není, ale rozhodně
jich není většina. Často je naopak, posudková komise člověku, který má
výrazné zdravotní problémy, invaliditu nepřizná.

A s opakovanými otázkami už prosím přestaň.