Lurius

Může mít vážná hudba věkovou přístupnost?

Třeba nějaká depresivní nebo děsivá hudba?

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, už jsem viděl leccos, co se pro haranty nedoporučuje, či přímo zakazuje. (filmy, literaturu aj.) O HUDBĚ to podle toho co vím neplatí, tedy pokud se nejedná o hudbu hodnocenou „se škodlivým obsahem“ – typicky texty některých skupin označovaných jako „proextrémistické“ apod. Což v kategorii „vážná hudba“ asi DOST TĚŽKO najdeš. ;) :)

Další odpovědi
marci1

Těžko říci. Některé skladby jsou dosti depresivní, až děsivé.
Nejen vážná hudba, ale třeba „Nejdepresivnější píseň“ na světě „Ponurá /smutná/ neděle“, kterou autor napsal po rozchodu s přítelkyní.

„Nejdepresivnější píseň všech dob. Tak se mluví o skladbě s názvem Smutná neděle (v originále Gloomy Sunday), jejímž autorem je maďarský skladatel Rezső Seress (1899–1968).
Poprvé si ji posluchači mohli poslechnout v roce 1933 a od té doby její sláva roste. Popularita je přiživována rovněž mnoha legendami. Podle nich je píseň natolik smutná, že může donutit člověka spáchat sebevraždu. Jenom ve Spojených státech amerických jsou prý podobných obětí stovky. Svůj život dokonce ukončuje dobrovolně i autor skladby, který v roce 1968 skáče z okna svého bytu v Budapešti.
Píseň by si prý neměli pouštět lidé trpící depresemi nebo ti se sebevražednými sklony.“

https://epocha­plus.cz/audio-nejsmutnejsi-pisen-vsech-dob/

Kelt

Během studia v Olomouci, jsem chodil na koncerty, opery a pod. Jednou se pořádal koncert soudobého skladatele, který byl přítomen i se ženou v pokročilém stupni těhotenství. Hráli se jeho skladby a po skončení hlavního koncertu měl být pro zájemce ještě program s další hudbou autora. Takže i když většina návštěvníků byla plnoletá, na další setkání neměl nikdo zájem a z tváří posluchačů jsem četl přání, že by takové koncerty měly být pro přátele vážné hudby nepřístupné. Nebylo to děsivé ani depresivní, prostě to nezaujalo.