Merlin13

může mi zaměstnavatel dát neomluvenou absenci když jsem byl s dcerou u přestupkové komise?

Nejlepší odpověď
Dochy

A oznámil(a)s mu to řádně? Podle mně pokud jde o předvolání, pak by se na to měl vztahovat par. 200 a 202 zákoníku práce… (pracovní volno, zpravidla bez náhrady mzdy)

https://zakony­.penize.cz/262-2006-sb-zakon-zakonik-prace#par_202

Výkon občanské povinnosti

O výkon občanských povinností jde zejména u svědků, tlumočníků, soudních znalců a jiných osob předvolaných k jednání u soudu, správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku, při poskytnutí první pomoci, při opatřeních proti infekčnímu onemocnění, při poskytnutí osobní pomoci při požární ochraně, při živelních událostech, nebo v obdobných mimořádných případech a dále v případech, kdy je fyzická osoba povinna podle právních předpisů osobní pomoc poskytnout.

Očakával bych brzkou, podrobnou a fundovanou odpověď Ivzez 😉

(samozřejmě předpokládám, že vaše účast byla nutná – zákonný zástupce nezletilého)

Další odpovědi
ivzez

Merlin, ráda bych Vám odpověděla, ale neuvádíte nic,
z čeho bych mohla vycházet.

Účast u přestupkové komise podle mne není vážnou překážkou
na straně zaměstnance (bylo možné požádat o jiný termín, úední
hodiny jsou v některé dny téměř jistě i mimo pracovní dobu).

Dále jde o omluvu. Kdy jste zaměstnavateli doručil omluvenku?
Ví-li zaměstnanec o překážce předem, je povinen se předem omluvit.

V podobných případech je nejlepší se zaměstnavateli omluvit
předem, případně jste se s ním dohodnout o napracování.

Více po případném doplnění informací.

PS:
Zaměstnavatel nikomu neomluvenou absenci „nedává“.
Neomluvené absence se dopouští zaměstnanec tím, že
bez řádné omluvy nepřijde do práce. Zaměstnavateli už
pak nezbyde, než to k němu poznamenat.
_______

Doplňuji (reakce na informace z diskuze):

Čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel. Správně
jste mu měl jste předem (!!) vysvětlit situaci a doložit předvoláním před komisi.

Můžete se to ještě pokusit vysvětlit dodatečně a doložit zmíněné předvolání,
ale bude to obtížnější, než kdybyste rovnou postupoval správně.

Do budoucna poradím podobná jednání směřovat mimo pracovní dobu
nebo se předem domluvit např. o napracování zameškané doby.
Dovolenou lze čerpat až po předchozím písemném schválení žádanky zaměstnavatelem.

Merlin13

ano měl jsem předem vypsanou dovolenku kterou neuznal a jednalo se o řešení šikany ve škole.Oznámení jsem podával já a čas jednání si určuje MU sam

ivzez

Doplnila jsem svou odpověď, výše si ji spíše přečte
někdo, kdo by se dostal do podobné situace.

Máte pravdu, že dobu jednání určuje MÚ.
Ten ale dává vědět dostatečně předem na to, abyste si
mohl v zaměstnání vyřídit řádnou omluvenku, nebo
abyste mohl požádat o přeložení mimi pracovní dobu.

O tomto se bohužel příliš neví. Škoda. Platí to
i pro termíny preventivních prohlídek apod.

Merlin13

cituji zaměstnavatele ve vytýkacím dopise: Dovolenka,kterou jste odevzdal,Vám nebyla schválena a tím i nepovolena na tento den dovolená Vaším nadřízeným. Tento den Vám bude vykázán jako neomluvená absence.

Dochy

Mno, to podle mně chtělo nejdřív se zaměstnavatelem domluvit. Žádost o dovolenou nemusí být schválena. Je fakt, že třeba u mého předchozího šéfa byl jím oznámený režim: „Jste v zaměstnání, nikoli ve vězení. Pokud vám včas podaná žádost o dovolenou nebyla zamítnuta, považujte ji za schválenou“. U aktuálního šéfa bohužel na nic takového spoléhat nemohu a ani na firmou zavedený systém dovolenek se nemohu spoléhat, protože on zprávy z tohoto sytému zpravidla ignoruje. Takže musím podat ofic. žádost do systému a pak jej hezky zdvořile osobně požádat o schválení ☹

Zrovna tak je otázka zda bylo nutné si vzít celodenní volno (záleží na situaci), zpravidla by stačilo pár hodin.