Lukas56

Může mi propadnout nevyčerpaná dovolená v práci?

Co se stane s dovolenou za rok 2016, pokud ji nestihnu celou vyčerpat do konce roku?
Nejspíš se převádí zbytek do roku 2017 a když ji ani v tomto roce celou nevyčerpám?
Je možné si ji nechat proplatit? Nebo si ji prostě musím vybrat?
Díky z objasnění 🙂

Nejlepší odpověď
ivzez

Dovolenou si nelze nechat proplatit, proplacení
je možné jenom při skončení zaměstnání.

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel.

Neurčí-li čerpání dovolené do konce roku, převádí se dovolená
automaticky do dalšího kalendářního roku (žádná dohoda není
potřeba).

Neurčí-li zaměstnavatel termín čerpání dovolené za předchozí rok
do 30. června dalšího roku, může si čerpání dovolené určit zaměstnanec.
O termínu čerpání dovolené musí zaměstnavatele informovat
minimálně 14 dnů předem.

Příklad:
Pokud Vám zaměstnavatel neurčí čerpání dovolené za rok 2016
do června 2017, můžete si čerpání této dovolené určit sám.

Čerpání dovolené za rok 2017 ale dále určuje zaměstnavatel.

Viz zákoník práce, §§ 217–219

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p217

Další odpovědi
Funna

záleži na dohodě se zaměstnavatelem…buď ti ji povolí převést do dalšího roku, pak na začátku 2017 čerpáš loňkou (a že bys nestihl vyčerpat za celý rok 2017 ani tu starou z 2016 se mi nezdá)…nebo ti přikáže zbytek dovolené do konce roku 2016 dobrat…nebo ti ji proplatí…