Lukáš Rusek

Může mě řidič autobusu z autobusu vyhodit z důvodu placení papírovými bankovkami?

Abych to lépe popsal: Jsem student na středním odborném učilišti. Dnes jsem jel domů zpátky autobusem a měl jsem 100 KČ a 20 KČ. Já jsem mu dal 100 KČ a on mi řekl: To nechci dej mi 4 KČ, tak jsem mu dal tu 20 KČ a to uznal. A co kdybych neměl těch 20 KČ? Tak by mě mohl vyhodit z autobusu? Nebo co by následovalo?

Nejlepší odpověď
ivzez

S pravidly pro cestující jste se už seznámil? Pokud vím, je potřeba
u řidiče platit drobnými, řidič u sebe nemívá dostatek peněz na vracení.

Pokud by Vás řidič vyzval k vystoupení, nebylo by to kvůli tomu, že
jste chtěl platit stovkou, ale kvůli tomu, že byste neuhradil jízdné.

Poznámka:
Studentem byste byl až na VŠ, učiliště a střední školy navštěvují žáci.

Další odpovědi
Dochy

Dost často bývá v podmínkách nutnost platit přiměřenou měnou. Také to ale považuju za spornou definici. A aby autobusák neměl na stovku… To se pak nepřipravil na směnu.

Slušnější obchodník by poskytl službu zadarmo, pokud by nedokázal vrátit na běžnou měnu. Alespoň pokud by neměl důvod předpokládat že jde o cílenou provokaci…

miroslav.bk

Teoreticky, pokud by byla v prepravnich podminkach veta ze platit se ma v mincich/ban­kovkach „primerene hodnoty“, tak ano. Otazka pak, jak by byla specifikovana ta primerena hotnota a jestli vubec by takove podminky byly legalne vymahatelne, tudiz platne..

jirka F

Pokud bydlíte ve východních Čechách můžete využít IREDO systém.V jiných krajích si ale myslím že je to podobné,že lze snad platit i kartou.Je to rychlejší způsob a řidič se nenadře s vracením bankovek.

Kryšpín

Co by následovalo, zdravotní procházka, která neuškodí

dubraro

To je sporná věc bez správného řešení. Již několikrát se tím zabývaly soudy vyšších instancí.
Na jedné straně těžko lze žádat od cestujícího, aby měl vždy přesnou částku. Platí platnými penězi a obchodník je povinen mít drobné na vrácení.
Na druhé straně těžko lze žádat od řidiče, aby měl dost drobných, když mu několik cestujících bude chtít platit tisícovkou. Již z důvodu bezpečnosti.

orestez

Nechejme teorií a všech možných nápadů. Copak má cestující vždy peníze? Řidiči autobusu je nutné sdělit, že „jedeme do obce ale nemáme na to peníze.“ Pokud nestačí finanční obnos z kapes, dáme mu to a poděkujeme za svezení. Řidič není výběrčí daní, ani zloděj.

johana 56

Podívejte se na přepravní podmínky konkrétního dopravce, spoje.

U některých přepravců je možnost ¨dlužné částky'. V praxi znamená, že řidič od Vás bankovku ve výši 100,– Kč přijme, vystaví doklad o zaplacení jízdného + potvrzení o dlužné částce, kterou Vám po předložení dokladu musí řidič konkrétního spoje vyplatit nejpozději následující den.

S podobnou arogancí řidiče jsem se setkala během dojíždění do zaměstnání. Na stovku odmítl kvůli 8,– Kč vrátit a byl schopný nechat 15ti letou dívenku čekat na další autobus hodinu, aby si ‚někde‘ rozměnila. Nestihla by ale další spoj a cesta z učńáku až domů by se jí prodloužila z obvyklé 1 hodiny na 4!!!
Jezdila linkou pravidelně, ani pamětníci minulého režimu neřešili jestli je studentka nebo žákyně a nabídli zaplacení její jízdenky. Jako každý jiný byla cestující, odkázaná na veřejnou dopravu… Následující den se slzičkami v očích a vřelým poděkováním vrátila.
A světe div se, její rodiče se stížností nachování řidiče dokonce uspěli…

Lukáš Rusek

Pane ivzez: Student nebo studující (zastarale též študent či študák) je člověk, který chodí do školy a který se systematicky vzdělává na nějaké střední, vyšší odborné, či vysoké škole. A já jsem na středním odborném učilišti takže si myslím, že student jsem nebo ne podle popisu z wikipedie. Posílám i odkaz: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Student

ivzez

Přidám odkaz i Vám → školský zákon, §§ 57, 58:
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-561#p57

Kdybyste si ten článek z Wikipedie byl pročetl pozorně, dočetl byste se v něm, totéž, co píšu. (Podívala jsem se na něj až teď.)

ivzez

Wikipedie není vždy vhodným zdrojem informací.

Doporučuji si pročíst školský zákon → budete mít jasno.
Na SOU jste žákem, případně lze mluvit o učních.

ivzez

Paní ivzez…

Podle školského zákona jste žák.
O studium a studenty jde až na VŠ.

U nás se na středních školách sice mluví o studentech,
někteří vyučující tak žáky i oslovují, ale není to správné.

A bylo to stejné i za minulého režimu.

Obdobně je to s vyučujícími, které žáci na středních školách
často nesprávně oslovují paní profesorko/pane profesore.

Na středních školách učí středoškolští učitelé.
Profesoři až na VŠ.

Kepler

Souhlas s výhradou. Žáci jsou na základce nebo lidušce. Na učňovských oborech to jsou učni. Na středních školách s maturitou, vč. gymnázií to jsou už studenti. Tak to bylo vždycky. Nebo to někdo změnil?

annas

Nedávno se to zde řešilo. Jazykové zdroje uvádějí studenta pro středoškoláky i vysokoškoláky.

Podívám, zda zítra otázku najdu. Tehdy jsem to ověřovala v ÚJCAV v Praze. V zákoně to uvádějí obecně, všichni jsou žáky, někteří jsou učni, jiní středoškolskými studenty., posluchači .

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=student

I když to je výraz neformální.

Jinak se jednu dobu uvádělo středoškolský profesor.
Tak je také středoškolský student, i když přídavné jméno to vypouští. Ale víc platí pro gymnázia.

Mc Merkurion

… „Uchazeč se stává žákem střední školy prvním dnem školního roku, popřípadě dnem uvedeným v rozhodnutí o přijetí.“ § 66,odst.1
Žák získá střední vzdělání s maturitní zkouškou, jestliže úspěšně vykoná obě části maturitní zkoušky. § 77
Uchazeč se stává studentem vyšší odborné školy dnem zápisu ke vzdělávání § 97,odst.1"
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-561
… v zákoně to uvádějí naprosto přesně >>> i před revolucí jsme byli oslovováni žáci, proto vím, o čem mluvím …

Dochy

S profesorem je to podle mně naprosto jednoznačné. Profesor je akademická hodnost, nikoli označení profese. Na střední škole někteří vyučující sami nesprávné oslovení opravovali, jiným to bylo fuk. Nikdo nám nikdy neřekl, že bychom je měli oslovovat „pane profesore“. To bych víc byl ochoten diskutovat o tom studentovi. Zde upřednostňuji studenta pouze pro VŠ ale mohu to tolerovat i u středoškoláka…

ivzez

Annas,
podívejte se prosím do toho zákona.
Tam je to podle mne jednoznačné.

annas

Já vím, jak je to v zákoně. Ale student gymnázia se dá brát neformálně, pokud necituji zákon.

Zkusím ještě najít tu minulou diskuzi.

annas

SSJČ uvádí
„student (ob. študent), -a m. (studentka, ob. študentka, -y ž.) (z lat.) posluchač vysoké školy n. též (dř. čast.) žák střední školy.“

Takže v zákoně je obecný pojem žák , jak jsem už uvedla a potvrzují jazykáři.

Žák je ten,
kdo navštěvuje ZŠ – učiliště = učeň – SŠ = student. U VŠ je student = posluchač.

annas

Omylem jsem klikla-

ˇŹák je ten, kdo chodí do nějaké školy. – základní nebo střední.

Jde opravdu o širší pojem.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C5%BE%C3%A1k

annas

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-presne-clovek-prestava-byt-studentem-gymnazia#discussion

Mc Merkurion

… ne, nedá … jestliže se zde peskuje za osamocený otazník, čárky a jiné, je potřeba dodržovat dekorum u všeho …

annas

Nikoho nepeskuji, jen opravím. Takže je rozdíl mezi peskováním a úpravou. Volte prosím vhodná slova.

Postupuji podle vyjádření ÚJCAV, který uvádí, že student není v rozporu se žákem.

ˇ

Mc Merkurion

… nebylo to myšleno osobně, jen obecně a nechtěl jsem nikoho urazit, jen tvrdím a připomínám, že co tvrdí jazykovědci je věc jedna a jak praví zákon, který má pro vše odborný a všeříkající nezaměnitelný termín je věc druhá … bylo by dobré uznat, že zde se nebavíme o jazykovém pojmu žák, ale o školském zákoně … chceme-li dodržovat pravidla, musíme ve všem … odkaz na otázku je možná správný, ale odpověď je ŠPATNÁ !!!, znovu cituji školský zákon: „Žák získá střední vzdělání s maturitní zkouškou, jestliže úspěšně vykoná obě části maturitní zkoušky. § 77“, takže tato citace: „Z pohledu školy a školského zákona přestáváte být studentem dnem následujícím po dni, kdy jste úspěšně vykonali maturitní zkoušku, pokud jste maturitu nebo její část nevykonali v řádném termínu, přestáváte být studentem školy 30. června.“ se nezakládá na pravdě, web https://www.kam­pomaturite.cz/kam­pomaturite/sta­tus-studenta-2018-do-kdy-jste-studenty-po-ma#co%20obn%C3%A1%C5%A­1%C3%AD#ixzz5JSCZlJjq pro mne není relevantní z toho pohledu, že přesné definice pojmu žák a student uvádí školský zákon …
… vaše odpovědi ohledně jazyka a tvorby slov respektuji, ale tentokrát by bylo opravdu vhodné uznat, že je potřeba používat přesný termín a tím je žák, studentem je až na vysoké …

annas

Vůbec nejde o odkaz na článek, ale o to, že žák je nadřazený pojmu student i učeň.

Reaguji i v souladu s postojem našich nerjvyšších odborníků, kteří o formulaci školského zákona nepochybují, protože pojem žák je tzv. generalizace. Stejně tak to chápu já.

Mc Merkurion

… Kepler: … nás na gymplu oslovovali „žák“, takže to nebylo vždycky, jak tvrdíš …

Dochy

Tak to asi někdo změnil 😉
Stejně tak je chyba označovat středoškolské učitele slovem „profesor“ – což jsem taky viděl. Ale „profesor“ je akademický titul, zdaleka na všichni vyučují na VŠ jsou profesory a profesora na střední škole jsem snad ještě neviděl. (netvrdím, že neexistují, ale častý úkaz to nebude)

Kepler

Asi je třeba rozlišovat mezi akademickým titulem a profesí (oslovením). Já byl na gymplu student a učitel profesor. A to i v 70. letech.

ivzez

I v 70. letech minulého století
se to používalo nesprávně.

Dochy

Tamtéž se také píše, že český zákon za studenta považuje člověka studujícího na vysoké, nebo vyšší odborné škole. Na základní a střední škole jde o žáka, na učilišti jde o učně.

Kepler

Mohl bys dát odkaz?

ivzez

Školský zákon, např. §§ 57, 58:
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-561#p57

Dochy

Proč? Poskytl ho už Lukáš. Stačí se dostat přes první větu 😉