Anna Vrátná

Může manžel za manželství převést společné peníze na jiné konto bez mého souhlasu?

Jsme rozvedeni a exmanžel těsně před rozvodem převedl naše společné peníze na konto svého syna bez mého souhlasu. Probíhá majetkoprávní řízení u soudu, ale mě by zajímalo, zda mohu na jeho postup podat trestní oznámení ještě dřív, než bude majetkoprávní soudní řízení ukončeno? Múže soud omezit nebo dokonce pozastavit pohyb peněz na tomto kontě? Konto bylo zřízeno těsně před převodem těchto peněz a disponuje s ním pouze můj bývalý manžel.
Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
Hlada

Manželé mohou bez souhlasu druhého manžela jednat jen v běžných záležitostech. Zda šlo ve vaší rodině o běžnou záležitost, musí určit soud. Protože dosud nemáte ukončené rozdělení majetku, bude nejspíš nejjednodušší zahrnout převedenou částku do SJM k rozdělení. Pokud soud uzná, že převod nebyl běžnou záležitostí, prohlásí převod peněz za neplatný právní úkon.
Trestním oznámením peníze nedostanete.

Další odpovědi
Drap

Ano. Trestní oznámení můžeš podat kdykoli, na kohokoli a z jakéhokoli důvodu.

Edison

… můžeš rovněž podat návrh na předběžné opatření. Je to rychlejší, než čekat na rozhodnutí soudu ohledně majetko-právního řízení, neřku-li případného trestního řízení.

Dochy

Standardně to samozřejmě udělat může. Předpokládá se, že si manželé věří (jinak by se snad nestali manželi) a že o svůj společný majetek společně pečují bez toho, aby ke každému úkonu byl potřeba písemný souhlas partnera.

Nicméně tohle už standardní situace není a vypadá to na pokus o „odklonění“. Z těch odpovědí, co tu vidím, bych zatím dal nejspíše na Hladu. Pokud máš svého právního zástupce, asi bych to s ním projednal. Pokud nemáš, možná by stálo za to si nějakého zařídit. Zdá se, že zde nepůjde o poklidný a bezproblémový rozvod.