Duranga

Může majitel bytu vyhostit spolubydlícího v případě, že spolubydlící má v daném bytě evidovaný trvalý pobyt?

Spolubydlící nemá k danému bytu žádné vlastnické právo a není s ním ani uzavřena žádná nájemní smlouva. Doplňující otázka – Může vlastník bytu donutit spolubydlícího, aby si z dané nemovitosti odhlásil trvalý pobyt?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud tam má trvalý pobyt, tak mu musel jistá práva někdo přiznat. Pokud sám nechce, tak to bude dosti obtížné. Jiná situace je, pokud se na dané adrese nezdržuje a nemá žádná vlastnická práva. V takovém případě je to možné.

Další odpovědi
ivzez

Majitel bytu může spoludbydlícího vyzvat,
aby opustil byt (nikoliv jej „vyhostit“).
Kdyby to spolubydlící neučinil dobrovolně,
musel by se majitel obrátit na soud.

Majitel nemůže nikoho donutit, aby „si odhlásil trvalý pobyt“,
protože zákon neumožňuje odhlášení trvalého pobytu.
Předchozí pobyt bude automaticky zrušen v okamžiku,
kdy se dotyčný přihlásí k trvalému pobytu jinde.

Zrušení trvalého pobytu může docílit pouze majitel
na ohlašovně obecního úřadu. Musí doložit vlastnictví
bytu a skutečnost, že dotyčný už v bytě nebydlí.

Stručně:
Napřed musí majitel spolubydlícího přimět se odstěhovat,
potom může zrušit jeho trvalý pobyt ve své nemovitosti.

Kepler

Samozřejmě. Pokud spolubydlící bude mít problém s přihlášením na nové adrese, může vlastník bytu dát podnět k příslušnému MěÚ/OÚ a ten by měl aspoň po přechodnou dobu poskytnout trvalý pobyt na ohlašovně úřadu.

autacek

Otázka má dvě roviny.

  1. Pokud NEMÁ osoba v bytě k tomuto bytu sjednáno nějaké užívací právo (nájemní smlouvu, podnájemní smlouvu, vlastník bytu, apod.), je zde v podstatě „na návštěvě“. Hostiteli většinou nic nebrání takovou nezvanou osobu IHNED vykázat. (existují výjimky)
  2. Trvalý pobyt zapsaný v evidenci, resp. v občance, sám o sobě nezakládá žádné právo byt užívat.

Sice mne napadá, v souvislosti s bodem 1) otázka, jak třeba v případě zletilých dětí, u kterých skončila rodičům vyživovací povinnost, ale asi by to mělo fungovat obdobně. → tak dospělé pijavice požívají též ochrany, https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/soud-rodice-musi-zajistit-bydleni-i-dospelym-detem/r~i:arti­cle:515087/ faktem ovšem je, že Občanský zákoník prošel od zmiňovaného rozhodnutí soudu rekodifikací a staré judikáty jsou více méně pasé.

independent

Drape, jak je možné, že RPG Residomo může ti dát trvalý pobyt na MÚ a ani o tom nevíš.

Kepler

Je to možné, ale MěÚ tě v každém případě uvědomí dopisem. Přesně tohle se mi stalo, když jsem prodal družstevní byt.