štamgast

Může hrom vysklít okno?

Silný hrom…

Odpovědi
cynique

Může, pokud by frekvence tlakových vln vyzařovaných bleskem byla blízká přirozenému kmitočtu skla.

Dochy

Může. Z blízka je to přeci jen hodně silná šlupka… Ale všude máme hromosvody, tak to není moc pravděpodobný.

Kepler

Ještě jsem se s takovým případem nesetkal, ani o něm neslyšel. Podle mého názoru nemůže, protože se jedná jen o akustický třesk, nikoliv tlakovou vlnu, jako třeba při výbuchu bomby.

mosoj

Jak může hromosvod ovlivnit sílu hromu ?!! (Dochy)

Nestává se to, protože se jedná o implozi!! Zvukový efekt při blesku vzniká tak, že v dráze elektrického výboje vznikne vzduchoprázdno, které vzápětí po ukončení výboje zaplní okolní vzduch za vzniku zvukového efektu.
Síla a typ zvuku je potom odvislá od polohy posluchače vůči blesku.
Pokud blesk uhodí do domu ve kterém jste, tak v domě je zvuk nejslabší i když jste nejblíže a charakter zvuku je podobný jako když padají prkna.

Dochy

Mosoji: Tak že je nepravděpodobné, že by blesk udeřil pár centimetrů před oknem.

„Vzduchoprázdno“??? a kde by se tam asi vzalo. Ten blesk jako sežere vzduch??? 😉

mosoj

Bez komentáře.