Zbynas

Může exekutor zabavit i nezabavitelnou částku?

Řekněme, že na účet chodí výplata nebo důchod. Exekutor nařídí zaměstnavateli nebo SSZ srážky ze mzdy nebo důchodu a o tuto sníženou částku přijde výplata nebo důchod na účet.

Exekutor ale ještě pozastaví onen účet, kam peníze přicházejí a tím pádem není možné vybrat alespon nezabavitelnou částku (např. životní minimum). Takže defacto exekutor sebere celou výplatu / důchod, a nárok na nezabavitelnou částku tímto mizí, protože ta přišla na účet. A dle zákona jsou na účtu volné prostředky, které může exekutor zabavit.

Pěkné kličky tedy, takže v takovém případě postižený nedostané ani haléř a bude žrát trávu a kameny.

Jen se ptám – jak si to vůbec může exekutor dovolit, to poslanci zase něco vynalezli … :/
Doplňuji:
Pepa25 (cituji ze zmíněné stránky, ať neobtěžuji paragray :) ):

Banka je povinna vyplatit jednorázově částku odpovídající maximálně dvojnásobku životního minima – 6820 Kč. JEDNORÁZOVĚ!

A další ve stručnosti: je třeba nechat si vyplatit výplatu hotově nebo důchod složenkou, to trvá tři měsíce. Do té doby jste bez koruny.

Takže je pravda, že dotyčný je bez haléře minimálně na ty tři měsíce.

Takže odpověď na otázku: „Může exekutor zabavit nezabavitelnou částku“ zní pouze a stručně „Ano“. :)

Dál, kdybyste někdo chtěl něco vysvětlit, poradit, v diskusi. Já tohle vím, jen jsem chtěl poukázat na tento problém. :)

Nejlepší odpověď
Pepa25

Jde o dvě rozdílné věci: nezabavitelná částka se týká exekuce ze mzdy apod. příjmů, zablokování je záležitost exekuce na účet.

Není pravda, že nedostanete ani haléř: tady je to trochu nastíněno:
http://www.jak­postupovat.cz/e­xekuce_ucet.html
Doplňuji:
Nepotřebuji poradit (na rozdíl od vás nemám na sebe žádnou exekuci) ani nemám zapotřebí obhajovat exekutory (nemám s žádným nic společného) …

Další odpovědi
jáára

Berou všechno…
Je to nehorázný dát E na plat i účet. ber hotovost nebo posílej jinam.

Válka bude!

Pepa25

Proč by měla změna způsobu vyplácení trvat 3 měsíce? … To vám chodí důchod ze zahraničí?

Zbynas

Ne, to je zákonná lhůta. To za prvé. A za druhé, jsem nerad, když mě někdo osočuje z něčeho, čeho nejsem účastníkem. Já zde rozebírám sice exekuci, ale ne svojí. Jinak bych to sem raději ani nedával. Jen se zajímám o právo, viz některé mé zpovědi týkající se práva. Na tohle jsem právě narazil, když jsem kamarádovi nacházejícímu se v této situaci chtěl poradit, co a jak dál. A jak vidím, rozhodně bych se do této situace dostat nechtěl. Chápu, že věřitel chce své peníze vymoci, nicméně za cenu toho, aby dlužníka připravil naprosto o veškerý příjem, se mi nelíbí. Asi budu uvažovat o vstupu do politiky, abych se pokusil s takovými blbostmi něco udělat.

Pepa25

Zákonná lhůta podle kterého právního předpisu?