Adam2

Může být sloveso "stát se " slovesným přísudkem?

Například věta „stát se ženou“ je logicky jmenný přísudek se sponou, ale věta „Událost se stala“ mi logicky příjde jako slovesný přísudek, aneb Událost zní jako podmět a se stala jako plnovýznamový přísudek.

Nejlepší odpověď
annas

Slovesa stát i stát se mohou být i plnovýznamová, tudíž i slovesným přísudkem. Vyjadřují stav

Auta stála uprostřed vozovky. Co se stalo? Známé – co se má stát, to se stane.
......

Stejně jako sloveso být, i to může být plnovýznamé jako existovat.
Strašidla nejsou.