Může být prezident zároveň premiérem?

Prezident je nejvyšší představitel státu, tak proč za stát a lidi, po přímé volbě, nemluví on.

Nejlepší odpověď
Emefej

Ano, pokud to ústava daného státu povoluje, tak prezident může být současně premiérem. V některých státech premiera vůbec nemají a vládu řídí prezident.

Další odpovědi
anonym

Za předpokladu, že změníš pár zákonů a Ústavu ČR by to možné bylo. Nelze však o sjednocení obou funkcí uvažovat za současných zákonných a politických podmínek.
I v tomhle směru platí: „Když se chce, všechno jde“.
Jen mám obavy, ža na to chtění tak hned nedojde.

Nuk nuk

Poudle znění ústavy ČR, které je stále platné, to možné není. Podle ní je také prezident reprezentativní hlavou státu – tj. není zákonodárcem.